Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

U mnie coś nierówno rosną liście. Jedne są długie, drugie krótkie, a jak już trochę podrosną na czubku to czernieją na końcu. Co to może być? Chyba pora przesadzić do nowej ziemi. Poradźcie.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Przeczytaj to co napisałem wcześniej. Nieprawidłowe podłoże oraz/i podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam, wszystkich mam pytanie. Od ponad roku jestem posiadaczką palmy Madagaskaru, jej wysokoś to 38 cm, zauważyłam że u samego dołu wypuściła trzy wyrostki i z nich liście. Może ktoś będzie wiedział co to jest?Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Baśka
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Prawdopodobnie Twoja roślina wypuszcza odrost, będzie kolejny pęd palmy. :)
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Dziękuję za odpowiedź, w sumie nie chciałabym odrostów w mojej palmie od samego dołu mam za mały parapet. Nie wiesz czy można usunąć te młode przyrosty?
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie musisz się obawiać usuwania. Tutaj sobie porównaj jak to kiedyś mogłoby wyglądać, moja ma około 10-12 lat. Mi osobiście bardziej się podobają wersje z odrostami niż samotne osobniki. :D
Obrazek
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Dziękuję, rzeczywiście pięknie wygląda i nie zajmuje za dużo miejsca. Jeszcze raz dziękuję Ci za poradę. Pozdrawiam Baśka
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

norbert76 pisze:A wymieszałeś ziemię do sukulentów ze żwirkiem?
Jeśli nie użyłeś preparatu przeciwgrzybowego, to jakim cudem miały przestać czerniec liście - same z siebie?
Użyj np Topsinu, powtórz po tygodniu czasu.
Ziemia której użyłem składa się z: torfu, perlitu, piasku gruboziarnistego, keramzytu, kredy i nawozu. Nie wiem jakie proporcje , taka gotowa ziemia do kaktusów. Dopbry jest to skład?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nawet gotową ziemię do kaktusów trzeba wymieszać ze żwirkiem w proporcji przynajmniej 1:1, gdyż inaczej pozostałych składników jest za mało, a za dużo samej ziemi. Druga sprawa, nawóz długodziałający jest zbędny, gdyż uwalnia się tylko w przypadku jeśli podłoże przez dłuższy czas jest wilgotne, co w przypadku sukulentów nie ma miejsca.
Kup nową ziemię albo wywal ten nawóz - jeśli ziemi Ci jeszcze zostało, wymieszaj ze żwirkiem i posadź ponownie.
Odczekaj parę dni i zacznij normalnie podlewać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie drążyłem dłuższy czas tematu, eksperymentowałem. No i wyszło mi, że dużo światła, mało światła, dużo wody, mało wody - nic nie pomaga, nadal listki na czubku czernieją. A zatem pozostaje ziemia. No i tu mam problem, nigdzie nie dostałem żwirku. W sklepach tylko żwirek jakiś betonitowy dla kota jest ,ale to chyba nie to? Kupiłem zatem pakę perlitu. Czy perlit może być? Czekam na odpowiedz i lecę mieszać ziemię z nim
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ja zmieniłam ziemię, nie podlewalam przez trzy tygodnie. Opryskiwalam codziennie woda z kilkoma kroplami olejku herbacianego (przeciw grzybicy). I pomału moja roślinka wraca do siebie. Nie ma już listków czarnych ale za to rosną liście tylko po jednej stronie pnia i na czubku. Kupiłam chemie do oprysku przeciwgrzybiczna ale jeszcze nie stosowałam. To ostateczność. Myślę że perlit może być. Ja kupiłam po prostu ziemię do kaktusów, bo taka miał przez kilka lat i było oki
Marzena
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Mój w ziemi do kaktusów właśnie siedzi. I jak pisze Norbert, żle jest, że ta ziemia ma dodatek nawozu. Za bogata znaczy. Trzeba ją zubożyć właśnie dodając żwir. Tak ja to przynajmniej rozumię. Co do pryskania , to psikałem Topsinem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Kup w akwarystycznym żwirek zwykły kwarcowy, perlit też może być.
Natomiast celem jego użycia jest nie tylko zubożenie mieszanki, a przede wszystkim poprawienie przepuszczalności podłoża - co powinieneś zrobić od razu jak Ci pisałem, a nie kombinowanie ze światłem...
Ale jak chciałeś robić po swojemu, to masz efekty...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”