Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

U mnie takie larwy znajduję na dnie kompostownika. Na styku kompostu i ziemi.
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Spore pędraki, wygląda na chrabąszcza majowego, współczuję bo to żarłoczne sukinsyny.
Zaczynam się zastanawiać czy przeganiać te bażanty, które grzebią mi przy borowkach, może zjedzą chociaż trochę tego sakodnika?
"Artificem commendat opus"
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie wiem gdzie to się umiejscawia może niech się wypowiedzą te osoby które całą sadzonkę wykopały ale wydaje mi się, że od samego spodu krzaka więc taki bażant żeby zjeść to coś musiałby wyorać cały krzak.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Co do przedstawionych wcześniej foto pędraków to jedzenia miały pod dostatkiem, bo siedziały 2,5 oku w butwiejących liściach. Tyle, że to nie była kupka tylko parę ton a wygrzebane były podczas przesiewania. Podobnej wielkości i wyglądu są jeszcze pędraki rohatyńca nosorożca, ale chyba maja jaśniejsze ubawienie. Jelonka rogacza nigdy nie widziałem więc nie podejrzewam go o tak liczne potomstwo.
kanap widziałem taka borówkę ze zjedzonymi korzeniami i wyglądało to tak, że pozostało tylko niewiele grubszych korzeni a reszta była objedzona, pędraki były od spodu między pozostałymi korzeniami, ale były znacznie mniejszego kalibru.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Właśnie dlatego miałem wątpliwości . Po pierwsze wielkość. Też mam pędraki w kompoście ale nigdy nie spotkałem takiego żeby był większy od małego palca, chyba że masz dziecinne dłonie i dziecinną łopatę piaskówkę :wink: . Pędraki rohatyńca mogą mieć nawet 12 cm i to bardziej pasuje do tych ze zdjęcia. Po drugie , larwy chrabąszcza majowego czyli guniaka czerwczyka podgryzają korzenie żywych roślin a Twoje były w butwiejących liściach , co nie pasuje do karty dań majowego. Może i widziałeś jelonka nie raz ale rogi mają tylko samce, samiczki wyglądają skromniej . http://skrzydlatemysli.erys.pl/blog/?p= ... _post=3041
Postąpiłeś jak amerykański policjant. Najpierw zastrzeliłeś a dopiero potem poprosiłeś o dokumenty, niestety. ;:108
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A ja sobie podsypywałem skoszoną trawą jeżyny bezkolcowe i przypadkowo coś pogrzebałem a tam na 20x20cm było tych spaślaków chyba z 15 sztuk więc trzeba będzie wszystko zbierać i spalić ,zaczynam rozumieć ludzi którzy maja posadzone tylko jakieś iglaki i nie chca słyszeć o grządkach ani krzakach anii drzewkach owocowych bo albo larwy albo albo albo a na sam koniec te obrzydłe wredne paskudne wstrętne szpaki wszystko zeżra i taki to efekt naszego rocznego jarania sie .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A jak posadzisz iglaki to je opieńka wpiepszy. Tylko asfalt albo kostka . Wybór należy do Ciebie. ;:306
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jelonek?? Niemożliwe. To byłby cud, gdyby złożyła jaja tam gdzie są ludzie. Tylko w dębinach i to w starodrzewie można cudem spotkać.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

W dębinach też koziróg dębosz.
Pisałem, że to prawdopodobnie larwy rohatyńca, który
Żyje również na terenie większych parków miejskich, ale spotykany jest stosunkowo rzadko, ponieważ prowadzi zmierzchowo ? nocny tryb życia i jego aktywność wzrasta dopiero po zachodzie słońca. Obecnie najczęściej spotykany jest w dużych tartakach, gdzie zgromadzone są wieloletnie stosy trocin i zdartej kory. Z dużych stert kompostowych wykorzystywanych w ogrodnictwie, gdzie bywał liczny, ustępuje ze względu na stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych.
O jelonku napisałem, że pewnie go widział ale nie rozpoznał. Mogą być też larwy kostrzenia lub ciołka matowego. Na majowego są o wiele za duże.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

kaLo cokolwiek to było nie zrobiłem z nich szaszłyków tylko wywaliłem w lesie :) One wcale nie były takie wielkie właśnie jak mały palec.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

No to ekolog z ciebie, tylko jak widzę zdjęcia na których w lesie chodzi grupa ludzi i wbija jakieś lance ostro zakończone podając doglebowo Dursban to na pewno jesteś bardzo pomocny. Udałbym się do leśnika po medal.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Post »

To nie taki las jak myślisz, zresztą same tam pewnie łażą , bo to co na zdjęciach widać to jedynie urobek jednego dnia a las o kilometr dalej. Nie sądzę aby tylko były w jednym miejscu. Krety i inne stwory poradzą sobie z nimi natura jest sprytna.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

berthold61 pisze:A ja sobie podsypywałem skoszoną trawą jeżyny bezkolcowe i przypadkowo coś pogrzebałem a tam na 20x20cm było tych spaślaków chyba z 15 sztuk więc trzeba będzie wszystko zbierać i spalić ,zaczynam rozumieć ludzi którzy maja posadzone tylko jakieś iglaki i nie chca słyszeć o grządkach ani krzakach anii drzewkach owocowych bo albo larwy albo albo albo a na sam koniec te obrzydłe wredne paskudne wstrętne szpaki wszystko zeżra i taki to efekt naszego rocznego jarania sie .

Po co palić, jak mozna zostawic na ziemi czy w jakims pojemniku z niskim dnem i ptaki sobie zjedzą ? U siebie nawet co wieksze larwy padły łupem kopciuszka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”