Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja szczepiłem z wierceniem, na jabłoni klasyczne 5/5 a wiercenie 0/1, na czereśni też wiercenie na 0 ale klasyczne mimo pierwotnego przyrostu i ładnego zrośnięcia też średnio wyszły. Przypuszczam, że kluczowe jest bardzo ciasne spasowanie zrazu z otworem, nie wiem czy będę to nadal testował.
Pozdrawiam,
Tomek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kamil, Zrób okulizację śliwy na lokalnej Mirabelce, w literę T.
10 dni temu robiłem na Ałyczy-nie bardzo, natomiast na mirabeleczkach
wszystkie ogonki od Jerozolimki zielone. Myślę, że jeszcze nie jest za późno.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mirabelka i ałycza to to samo, u mnie sa cięższe zieme brunatne, więc ałycza jest podkładką za silną i śliwki wychodzą prawie nie wiele mniejsze od jabłoni na mocniejszych pokłaadkach. Dlatego zlokalizowałem jakąś lubaszkę z których to uzyskali Garlito/garla ale nasiona mi nie wykiełkowały . A okulizacja w T to moje nemezis jak mam korę odchylić to mnie bardzo złości. :twisted:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Może w Twoim regionie to jest to samo, u mnie lokalne Mirabelki mają owoce większe
od Ałyczy i mają kolor taki czerwono żółto fioletowy. Dobrze pestka odchodzi.
Natomiast Ałycza rośnie o wiele większa, owoce ma żółte, pestka trudno odchodzi.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

U mnie też są dwa, a nawet trzy rodzaje ałyczy/mirabelki. Jedna ma małe, twarde, jasno czerwone owoce. Druga ma małe żółte owoce, a trzecia dość duże różowo-czerwone owoce z nalotem, może je jeszcze znajdę na drzewie u sąsiada, chociaż może opadły już.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

No tak większość osób mówi u mnie na ałycze mirabelka, natomiast tych prawdziwych
Mirabelek u mnie nie ma. A ałycze są różne. Mają owoce żółte, czerwone, ale zawsze mączyste i nie oddzielają miąższu od pestki. W tamtym roku właśnie pokazywałem w którymś temacie pół dzikie lubaszki, z których siewki miały być jako podkładki które skarlaja.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kamil , chyba większość ludzi na ałyczę mówi mirabelki :D , sadzonkami (siewkami lubaszki ) mogę się podzielić z tobą :D .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

A na buty sportowe adidasy ;:306 , chociaż ostatnimi laty w tym temacie świadomość Narodu znacznie wzrosła.
Podstawowy gatunek to śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), jej owoce mają kolor czerwony z lekkim woskowym nalotem. Ałycza jest kaukaską odmianą tejże śliwy o nazwie 'Divaricata' i ma żółte owoce. Często potocznie nazywa się je mirabelkami, ponieważ smakują i wyglądają jak... prawdziwe mirabelki - odmiana śliwy domowej. A ponieważ śliwa domowa (Prunus domestica) powstała między innymi ze śliwy wiśniowej, to prawdziwe mirabelki są wnuczkami ałyczy.

http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,1372 ... runus.html
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Eeeee tam to prowadzi do zamieszania idąc twoim tropem kupując jakiekolwiek drzewko czereśni człowiek będzie drżał bo odmiany wywodzą się z c. ptasiej a jednak różnica jest ;:170 .
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Nie od dziś wiadomo że nazwy potoczne niekoniecznie muszą mieć dużo wspólnego z rzetelnością. Często nazw potocznych lub wyssanych z palucha ubrudzonego obornikiem używają handlarze i co gorsza szkółkarze. Ale może tutaj nie róbmy bajzlu i nazywajmy Mirabelkę - Mirabelką, a Ałyczę - Ałyczą. Jak ktoś koniecznie musi to "mirabelkę" niech ujmie w cudzysłów albo doda tzw.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

NOWY 83 Spokojnie za dwa, trzy lata będę miał własne nasiona tych lubaszek, bo udało mi się zaszczepić w tamtym roku gałązkę z matecznego drzewa na odroście zawirusowanej węgierki. Co ciekawe Lubaszka liście ma zdrowe bez oznak ospy. Co do ałyczy czy ma owoce żółte, czy bardziej czerwone, albo wschodnie odmiany deserowe to i tak jest to ten sam gatunek Prunus cerasifera.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
adam70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 2 lis 2012, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witam.W zeszłym roku próbowałem oczkowania czereśni,niestety ,na 6 oczek na wiosnę puściło tylko 1. Nie wiem może było za sucho i gorąco.W tym roku po lekturze forum spróbowałem szczepienia przez stosowanie.Dawałem bardzo długie zrazy ,nawet miały 5-8 pączków.Na 8 założonych przyjęło się 7 w tym jeden średnio.Pąki na środku zraza przekształciły się już w pąki kwiatowe,więc za rok przy dobrym układzie będzie schneidera ,hedelfińska i buttnera na jednym drzewie.Szczepiłem ok.20 marca.Jak dla mnie stosowanie to lepsza metoda niż oczkowanie ,bo w tym samym roku widać czy się przyjęło i zyskuje się rok ,bo szczepi się od razu zrazem.Pozdrawiam.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 204
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Adam kiedy pobierałeś zrazy tych czereśni?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”