Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ja poobcinałem trochę figę i gałązki powsadzałem do mokrego grubego piasku i zaczynają wypuszczać liście
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

tomekb1 pisze:A nie można krowiej kupy zalać wodą i zrobić gnojówkę, by podlewać?

PS

Sadzonki w szklarni, w torfie. Dodatkowo przykryłem przezroczystą doniczką do storczyków.

Obrazek
Próba nieudana. Sadzonki zgniły. Poczekam na zdrewniałe.
Pozdrawiam
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

U mnie "Freezemaster" zrzucił owoce. Przesuszenie korzeni i po ptokach. Muszę wystrugać jakąś większą doniczkę i dodać do ziemi hydrożelu.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

A jednak może nie do końca. Myślałem , ze zgniły wszystkie. Jedna sadzonka jednak wypuściła korzonki. Nadgniłą końcówkę na dole obciąłem i chyba odnotuje 25% skuteczność ukorzeniania z sadzonek zielonych.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Witajcie.
Mam takie zapytanie jak w tytule.
Chodzi o to, że obecnie można spotkać w sprzedaży przynajmniej dwie figi o podobnej nazwie i nie wiem, czy to jest jakiś kant, czy tak jest naprawdę.
Jedna to Figowiec północny Perretta , ma on liście takie bardzo wydłużone, dość ostre w zarysie
Obrazek
A jego owoce są bardzo wydłużone
Obrazek

Druga figa to Figowiec pospolity Perretta liściach z bardzo łagodnym kształcie przypominającym liście jawora Obrazek A jej owoce to małe gruszkowate bombki
Obrazek

Może mi ktoś obeznany wyjaśnić jak wreszcie wygląda Figowiec Perretta i czy to jest jeden gatunek
czy są dwa o podobnej nazwie? Bo już straciłem rachubę jak to jest.
Witam, jestem Adam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Jeśli widzisz figowiec północny, to wiedz że coś się dzieje. Znaczy przekręt.
Ten dolny to nie jest peretta, raczej brown turkey (choć pewności nie mam czy akurat to).
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

newrom pisze:Jeśli widzisz figowiec północny, to wiedz że coś się dzieje. Znaczy przekręt.
.
Czyli co newrom? Bo nie zrozumiałem zbytnio. ;:124 Figowiec Północny wcale nie istnieje?
Witam, jestem Adam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Po wpisaniu w googla "figowiec północny", pierwszy link twierdzi:
"Figowiec północny PERETTA Drzewo figowe - Ficus carica Peretta"
I kolejne w podobnym stylu. Figowiec północny to by było ficus borealis chyba, gdyby takie coś istniało ;)
Liście peretty są takie jak na pierwszych zdjęciach, na dolnych zdjęciach jest inna odmiana i ktoś kto ją sprzedaje jako perettę jest oszustem i radzę zapamiętać kto to jest żeby od niego nie kupić żadnej rośliny czy nasiona, bo wiarygodność ujemna.
Czekam na banany arktyczne :twisted:
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Widzisz sęk w tym, że te podrabiane Perretty sprzedają nie tylko drobni handlarze na Allegro itp ale duże sieci marketowe jak np.Castorama czy Auchman, Leroy Merlin.... Nawet powiem Ci więcej, ktoś taki zwyczajny jak ja kupi to w markecie z metką opisem, że to Figowiec Perretta i potem rozmnaża tę figę ( bo obaj wiem, że to nie jest bardzo trudne rozmnożyć figę) i sprzedaje jako pewniaki z rodzaju Perretta.Jest przekonany nawet iż jest najuczciwszym sprzedającym pod słońcem bo sprzedaje figi z pewnego źródła. Jest taki gość na YT (bardzo porządny facet bo z nim pisałem na kilka kwestii) on na jednym ze swoich filmików ( bo on ma bardzo dużo fajnych roślin w tym cytrusy i ma ogromne sukcesy w ich uprawie, bo nawet mu Pomelo zaowocowało)pokazuje kilka fig kupionych w markecie jako Perretta i widać gołym okiem, iż nie są nawet one takie same względem siebie. Na Allegro trafiłem gościa co sprzedaje Perretty rozmnażane, zdjęcia ma z metką na której wyraźnie opisana jest Perretta a liście widać jak z moich zdjęć tych drugich. Napisałem gościowi co i jak widzę to się nawet nie odezwał do mnie. No jest pewno pewien, że jak jestem szajbus a on jest 100% w porządku.
Witam, jestem Adam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Jeśli ktoś się bierze za rozmnażanie roślin w celu sprzedaży, to bierze odpowiedzialność za to co sprzedaje.
I powinien się wykazać choć minimalną wiedzą o roślinach. No i kupowanie rośliny w markecie też jest obarczone sporym ryzykiem wejścia w posiadanie innej odmiany, co widać po postach forumków.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

No i patrz następny Perrettem handluje i cena jest jak za Perretta tylko co to za figowiec jest?
Witam, jestem Adam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figowiec Północny Perretta czy Figowiec pospolity Perreta to to samo?

Post »

Nie wiem co to za cudo, ale nie jest to peretta.
A cena bym powiedział zaskakująco wysoka, jak na cholera wie co. Chyba zacznę robić sadzonki i sprzedawać, tylko skoro mam pewne odmiany (oprócz tzw freezemastera i siewek) to chyba po stówie będę wołać ;-)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Witajcie figowcy!
:uszy
Dziś zerwałem owoc z mojej figi , mam tylko 3 owoce w tym roku do zjedzenia bo tak wyszło.
Jednak są one sporych rozmiarów. Nie ważyłem ale spore toto i to niby jest Brown Turkey.
Mam takie pytanie , kiedy to zrywać?Czy czekać aż owoc sam spadnie? Czy robić tak jak z jabłkiem czyli delikatnie podważyć owoc i jak szypułka puści to jest on dojrzały?
Bo ta figa co zerwałem nie była jeszcze dojrzała choć wygląd mnie zmylił. Szypułka siedziałam mocno.Figa pękła więc dlatego zerwałem aby nie zgniła( może to błąd i panika z mojej strony? ;:14 )
Dało się to zjeść ale nie było mocno słodkie. Wrzucam fotki tak dla ciekawych.

Obrazek


Obrazek

Oto drzewo figowe


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”