Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jaki to aloes?

Post »

Wygląda na aloes drzewiasty :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaki to aloes?

Post »

Przy okazji polecam wątek o uprawie aloesów, bo nie ukorzenia się sukulentów w wodzie:

viewtopic.php?f=30&t=46413
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki to aloes?

Post »

Ukorzenia. Nie każdy sukulent się do tego nadaje, ale jest to jeden ze sposobów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaki to aloes?

Post »

Aloesów nie. Ukorzenia się w lekko wilgotnym podłożu, inaczej roślina zgnije.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki to aloes?

Post »

Na razie trzymam w wodzie i po kilku dniach wypuścił mi sporo korzeni.
goplanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 sie 2019, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzień dobry,

Od roku posiadam aloe vera, jednak ostatnio po przesadzaniu ( na wiosnę w okolicy marca /kwietnia) zauważyłam że dzieje się z nim coś niepokojącego.
Mianowicie dolne liście rośliny robią się puste i pomarszczone. Podlewam go mniej więcej co 2-3 tygodnie, wcześniej niewielką ilością wody co tydzień. Mam również aloes drzewiasty, nieco starszy, pielęgnowany w ten sam sposób i posadzony w takiej samej ziemi jednak nic mu się nie dzieje.
Proszę o pomoc :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Proste, podlewasz za rzadko i za małą ilością wody. Sukulenty w okresie wegetacji podlewamy większą ilością wody, zachowując stałą zasadę, że podłoże powinno całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Swoje aloesy podlewam w ten sposób co około tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MiejskiKnedel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2019, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia gora

Re: Aloes / Aloe

Post »

Cześć, czy możecie mi podpowiedzieć coś w sprawie mojego ostatniego postu z pytaniem o aloes (na poprzedniej stronie wątku)? Te plamki na liściach wyglądają na coraz ciemniejsze i przestały wyglądać jak odchody wciornastka, są brazowawe :(
Dodatkowe pytanie - czy tak wygląda normalna zdrewniała łodyga? Pod ta wysuszona warstwa liścia jest twarda i ciemna.

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podłoże z tego co widzę jest nieodpowiednie. Albo jest to sama ziemia albo jest jej więcej niż rozluźniacza oraz osłonka do wywalenia - daj korzeniom oddychać. W każdym razie do przesadzenia do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Łodyga jednak wg mnie jeszcze wygląda w porządku - jeśli jest twarda. Zmiany na liściach mogą być od nieprawidłowego podłoża albo to jakieś uszkodzenie mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aloes / Aloe

Post »

Rok temu kupiłam maleńki aloes, ładnie się rozrósł przez lato. Nie znam odmiany, podejrzewam, że to ten leczniczy, Aloe vera. Ale czy ktoś mógłby mi to potwierdzić? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kunzang
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lis 2019, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes - nagły problem ze zwijającymi się i wiotkimi liśćmi

Post »

Mam kłopt z aloesem. Czytałem wątki na ten temat na forum, ale nie jestem pewien czy moja roślina nie jest przemarznięta, a nie wysuszona. Od dłuższego czasu aloes stał na parapecie okiennym (okna drewniane, niezbyt szczelne) i znosił to dobrze, ale po czasowym ochłodzeniu temperatury na zewnątrz pojawiły się u niego skręcone liście, które są też jakby wiotkie.
Przeniosłem doniczkę dalej od okna, podlewam go też bardziej. Rozważam przesadzenie, ale nie wiem czy to dobra pora.
Nie chcę przedobrzyć i zaszkodzić mu bardziej.
Zupełnie nie znam się na kwiatach doniczkowych więc będę wdzięczny za Wasze rady.
W załączniku zdjęcia rośliny.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ewidentnie przemarznięty. Z liśćmi nic już nie zrobisz, z czasem odpadną. To czy roślina przeżyje, to zależy od tego czy przeżył stożek wzrostu. Nie przestawiaj daleko od okna. Zapewnij ciepłe jasne stanowisko, nie przesadzaj. W okresie jesienno - zimowym powinieneś ograniczyć podlewanie do minimum - nie częściej niż ok. raz w miesiącu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kunzang
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lis 2019, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, myślę jednak, że też miał za sucho...
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”