CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Leczenie zaczyna się wczesna wiosna. Miałam to dziadostwo, na dodatek z brzoskwini przelazło na obok rosnace wiśnie. Liście sa zdrowe i piękne. A jak w pobliżu rosna śliwy to też przelezie.
Pozdrawiam! Gienia.
lewy849
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2019, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Witam.
Pojawił mi się problem z jabłonką.

Obrazek

Obrazek


Proszę o pomoc
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Bidusia ta jabloneczka, słabiutkie przyrosty, nie pojedzona, nie napojona, na listkach to brązowe obrzeże to chyba brak potasu. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Lewy, dawałeś jej jakieś papu? O tej porze to już nic nie poradzisz. Ciekawe, czy taki cherlaczek zimę przeżyje.
Pozdrawiam! Gienia.
Minion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2019, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Malina, Wiśnia i Czereśnia czerwienieją

Post »

Dzień dobry,

w tym roku postanowiłem zająć się działką i posadzić trochę krzewów i drzewek. Początkowo ładnie rosły, ale od jakiegoś czasu obserwuje powolną degenracje niektórych z nich. Zaczynają czerwienieć i dostawać kropek na liściach (malina, czereśnia, wiśnia, aronia). W tym samym czasie niektóre mają się dobrze (czarna porzeczka, pigwa, borówka amerykańska)... Nie znam dokładnych odmia, wszystkie zakupiłem w marketach.
Początkowo myślałem że usychają (bywam na działce i podlewam je co 2 tygodnie), ale teraz gdy jestem na dłużej i podlewam je systematycznie, nic sie nie zmienia :(
Czy możecie podzielić się więdzą i podpowiedzieć czego im brakuje lub czy coś je atakuje? Co zrobić aby im pomóc?

Z góry dziękuje za pomoc. Zdjęcia poniżej.

Czereśnia
Obrazek

Malina
Obrazek

Wiśnia
Obrazek

Aronia:
Obrazek

Pigwa
Obrazek


Porzeczka
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Taki miszmasz tematyczny możesz 'uprawiać ' tylko w tym temacie.
Dlatego przeniosłam Twój post.
Zapraszam do istniejących na forum wątków dot. poszczególnych odmian roślin.

Czereśnia zmiany na liściach - viewtopic.php?f=17&t=88227
Wisnia - viewtopic.php?f=17&t=86889
Pigwa- viewtopic.php?f=17&t=90135
Porzeczka - viewtopic.php?f=17&t=10680
Malina - choroby i szklodmniki tu- viewtopic.php?f=34&t=24332
Aronia viewtopic.php?f=17&t=52367
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: CHOROBY drzew owocowych

Post »

Kosztel ok 4-5 lat, tak liście uschły

Obrazek

Co to może być?
Nazar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 wrz 2019, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Identyfikacja chorób ;(

Post »

Cześć mam 3 zdjęcia, bardzo proszę pomóżcie stwierdzić co jest nie tak i jak z tym walczyć

1. dereń świdwa midwinterfire
2 . dereń jadalny
3. wiśnia piłkowana

1. i 3. posadzona na wiosne

2. kilka tygodni temu

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Identyfikacja chorób ;(

Post »

Zdjąć tę włókninę (jakaś upiorna moda) i wzruszyć glebę.Widocznie masz wilgotną z natury glebę, mało napowietrzoną i roślina pod takim okryciem męczy się bez dostępu powietrza do korzeni.Na drugim zdjęciu zasychanie czubków i brzegów liści o tym świadczy, że jest zbyt mokro, albo lejesz za dużo wody.Niektóre gatunki ogólnie nie znoszą cięższych gleb o wysokim poziomie wód gruntowych ( np. wiśnie i inne owocowe) i będą słabo rosły.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ochrona drzew owocowych w sadzie - jak, kiedy, czym + identyfikacja dolegliwości

Post »

Drodzy, zbliża się wiosna, przyroda już budzi się do życia a my (totalni amatorzy) razem z nią :) Zaczynamy już prace w ogródku i snujemy plany na ten sezon. Celem jest "uzdrowienie" drzewek, żebyśmy mogli skosztować ich owoców.
Zaledwie od sierpnia 2019 mamy swój kawałek ziemi i już w tamtym czasie widzieliśmy, że z drzewkami owocowymi (kilku/nasto/dziesięcioletnie okazy) było coś nie tak - co drzewko, to inne objawy, dla porównania drzewa u sąsiadów wyglądały o wiele lepiej i ładniej owocowały, tylko u nas jakieś świństwo się panoszyło. Wszystkie drzewka podlewaliśmy, bo była susza. Nie wiem, jak poprzedni właściciele dbali o ogród, wiem tylko, że pani chętnie biegała z roundupem... Zdjęć mam raptem kilka, ale opiszę główne objawy:
- śliwka węgierka (2 szt.) - owoce były bardzo liczne i bardzo długo twarde, później z dnia na dzień zmiękły i w ciągu dosłownie 2 dni opadły na ziemię. Udało mi się zebrać może 2kg śliweczek :( Liście drzewa były pozwijane do środka, jakby kędzierzawe i przyschnięte, bez życia. Zdjęć nie mam :(
- grusze (2 szt., jedna kolumnowa a druga młodsza zwykła) - liście miały owalne plamki, w środku ciemne, na zewnątrz z rdzawą otoczką. Rdza gruszy? Jałowców u nas nie ma, ale może u sąsiadów... Owocami się nie nacieszyliśmy - dosłownie 3-4 szt. na drzewie, małe, twarde, w końcu opadły zanim dojrzały. Fotka (odmiany nie znam):
Obrazek

- jabłonie - (2 szt.) - liście miejscami lekko "kędzierzawe", liczne małe brązowe plamki. Jabłek było dużo i często rosły w kępach (właścicielka chyba nie przerzedziła zalążków owoców wiosną), były małe (max wielkości kiwi), twarde, zanim dojrzały pojawiły się na nich brunatne, lekko chropowate kropki. Parch jabłoni? Nadały się tylko na ocet ;) Na jesień teść przyciął jabłonki dość brutalnie, stwierdził, że "zdziczały", może w tym roku będzie lepiej. Odmian nie znam (jeśli znacie, to dajcie znać):
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

- brzoskwinie - mamy 3 szt., 1 jedna nie owocowała w ogóle i szybko straciła liście (susza?), 2 pozostałe (rosnące w innym miejscu) dały kilkanaście kg owoców, było ich tak dużo, że nagle oba drzewka dosłownie położyły się na ziemi i musieliśmy szybko montować podpory. Długo owoce były małe jak orzechy włoskie i twarde, później w ciągu 8-10 dni urosły i dojrzały, były smaczne, ale dostały szarych, matowych plamek na powierzchni (prawy dolny róg zdjęcia). Stan liści jak na zdjęciu. Też jakiś parch?
Obrazek

Dodam jeszcze, że na ogródku mamy kilka krzaków porzeczki i agrestu - wszystkie były wypalone, w lipcu/sierpniu już właściwie bezlistne, pani mówiła, że pryskała czymś na mszyce... Pani generalnie dość beztrosko podchodziła do tematu oprysków i nie zdziwiłoby mnie, gdyby po oprysku roundupem (stosowała dużo i często) do tego samego opryskiwacza wlała od razu "coś na mszyce" i spaliła krzaczki. Widzę, że teraz niektóre powoli odbijają, niestety nie umiem powiedzieć, czy pani je "załatwiła", czy coś je dopadło i zjadło.
Mamy też wiśnie i piękną, starą czereśnię (widać ją za przyciętą jabłonką na zdjęciu wyżej) - ładnie owocowały w ubiegłym roku, w tym chcemy o nie trochę zadbać.

Czy możecie pomóc w zidentyfikowaniu dolegliwości u naszych drzewek? Czy polecicie jakieś metody, jak je chronić?
To nasze pierwsze kroki w uprawie własnych owoców i warzyw. Nie chcemy stosować ostrej chemii, raczej stawiamy na bardziej ekologiczne metody. Czytaliśmy o miedzianie, wydał nam się dość uniwersalny - wczoraj pod wieczór (+5*C, cały dzień było bardzo ciepło, aż pszczoły latały, stąd taka pora oprysku) mąż opryskał brzoskwinie i grusze (już pękają - witamy na Opolszczyźnie), dzisiaj jak na złość od rana pada... Czy ten oprysk w ogóle miał sens? Czy z powodu deszczu/temperatury należy go powtórzyć? Może oprysk trochę na wyrost, ale w ogrodzie jest pełno innych roślin, u sąsiadów też masa krzewów i drzew ? chcemy zadziałać profilaktycznie.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Witam
Czy to szkodniki czy choroba jabłoni i truskawki
W zwijających liściach nie zauważyłem szkodników
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
lukaszpecak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 maja 2020, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pytanie o chorobę drzew owocowych

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc. Posiadam przy domu kilka owocowych drzewek. Mają one już około 5-8lat. Co roku zmagam się z jakimiś chorobami. W tej chwili nie mam pojęcia co im dolega.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie rozpoznać chorobę po zdjęciach i podpowiedzieć jakiś lek ?
Pozdrawiam ciepło
https://imagizer.imageshack.com/img924/5294/OMDanJ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/6889/QlGcxy.jpg
https://imageshack.us/i/pnwpZZmlj
https://imageshack.us/i/pmoMy2bqj
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Nie jestem specjalistą ale skłaniał bym się ku szpecielom - podskórnik albo wzdymacz.
Jeżeli tak to wczesną wiosną coś z olejowych a potem Ortus 05C czy inne na szpeciele.
kamil1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 maja 2020, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Witam,mam problem z posadzonymi miesiac temu drzewkami czereśni co może byc przyczyna zmian na listkach i ewentulanie co zastosowac aby je wspomóc? Z góry dziekuje za odpowiedzi
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”