Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: BIEDRONKI - pogromca mszycy

Post »

Pewnie tak. Tylko po co potrzebując silnego środka kupować słabszy i z nim kombinować robiąc mocniejszy jak jest dostępny.
Będziemy otwierac szampany jak ćma się wybije. P?ki co jest tak mocna inwazja że żaden srodek nie jest w stanie zdziałać cudów .
bohuna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sie 2019, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Wyjechałem na łyk i end do rodzinki.Po powrocie w mojej pułapce feromonowej znalazłem zatrzęsienie mnustwo tej ćmy.Właśninie teraz jest nalot. będą chciały złożyć jaja.Ostrzegam wszystkich którzy walczą z tą plagą.Lampa elektryczna smarzy je na okrągło.Zwilżyłem najpierw krzaki wodą a potem popryskałem mospilanem. ;:124 :D
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Tak się zastanawiam ; czym kierują się ,,bukszpanówki" że wybierają bukszpan a nie inne rośliny ? Być może bukszpan wydziela charakterystyczną woń kuszącą ćmy. Z powodu suszy moje zlewam od czasu do czasu wodą po praniu. Przeglądam gałęzie i jak na razie nic.Tak sobie gdybam że, prawdopodobnie zmieniam zapach rośliny co może dezorientować ćmy. Wiem że, jak zobaczę ćmę lub gąsienicę to znów zastosuję chemię.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

I mnie nawiedził ten 'słodziak', więc walka dotyczy już mnie osobiście. I czego się dowiedziałem? Że one takie 'twarde' nie są, giną od większości zoocydów. Problem w tym, że
1)wciąż nadlatują nowe i lęgną sie nowe larwy więc zabieg trzeba powtarzać często.
2)Nie ma zarejestrowanych środków, a nie te co są, są niedziałające - stąd pogrom w miastach bo im nie wolno kropić byle czym i mówią, że 'nie ma czym zwalczać'.
3)i w końcu gadzina mocno się maskuje, trudno ją dopaść w gąszczu krzewu bukszpanu i stąd trudność obserwacji i oprysku na czas. Jak do tego dodamy
4)niewiedzę i szybkość działania z zaskoczenia tej gadziny, to mamy co mamy.
Ale walczyć można. Trzeba wybrać optymalny środek. A czy się nie znużymy i ona tą metodą wygra- zobaczymy!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Bardzo dobrze piszecie - dop?ki będą istnieć ' pseudohodowy' ćmy, kt?rzy nie robią nic a wręcz ją pielęgnują, ci co walczą mają nikłe szanse bo za każdym razem się odrodzi.

Btw byłam wczoraj w Casto i weszłam na krzewy poglądać. I doznałam szoku jak doszłam do bukszpanu - sprzedają objedzone i z gąsiennicami. Zwątpiłam.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

basiaamatorka pisze:Bardzo namawiam do stałego przeglądania krzewów i niszczenia ręcznie białych, świeżych kokonów z pajęczyny, w których są jaja - trochę trwa, zanim się gąsienice wylęgną ; z jednego takiego podobno i 60 sztuk może wyleźć, zawsze to jakieś ograniczenie "pogłowia". Są dość duże, łatwe do zauważenia.
Jeśli chodzi o niszczenie kokonów to pamiętam jak poradziłem sobie z pajęczynami (być może przędziorków) na cisach i żywotnikach kulistych. Opryski były mało skuteczne gdyż pajęczynki zatrzymywały większą część oprysku. Ręczne usuwanie przy pomocy specjalnych wąskich szczotek nic nie dawało. Pajęczyny pojawiały się znów przed upływem 24 godzin.
Dopiero myjka ciśnieniowa załatwiła sprawę. Poddaję pod rozwagę. Silny strumień wody może pomóc niszczyć kokony w bukszpanach. Oczywiście przy dużych krzewach sobie tego nie wyobrażam ale np. przy żywopłotach i strumieniu skierowanym pionowo z góry - jak najbardziej.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Oczywiście taka myjka działa jak wodne dłuto i trzeba bardzo uważać, żeby kokony nie spłynęły z liśćmi i cieńszymi gałązkami.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Racja, niewątpliwie trzeba zacząć pistoletem z większej odległości i doświadczalnie dobrać taką odległość aby niszczyć szkodniki nie niszcząc zbytnio rośliny.
Jednak gdy stawką jest być może w ogóle śmierć rośliny to ja stawiałbym wszystko na jedną kartę.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Tylko samo zmycie szkodnika nic nie da, bo jak go zostawimy pod krzakiem to wróci. No a z jajami ciężko, bo są w łuskach i są przytwierdzone naprawdę mocno.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

:wit
Walczyłam z ćmą za pomocą myjki. Być może za późno, ponieważ pojawiły się już wtedy gąsienice. Efekt był taki, że niedobitki pełzały dosłownie wszędzie, po kostce, elewacji, tarasie. Poddałam się i wycięłam krzewy. Teraz ubijam dorosłe osobniki wpadające do domu przez otwarte okna ;:223 To walka z wiatrakami ;:185
Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Trzeba kupić pułapkę feromonową z zapasem feromonu albo sam feromon jak ktoś ma smykałkę do majsterkowania. Po pierwsze bedzie wiadomo kiedy wróg się pojawi a po drugie można wyłapać trochę dorosłych owadów.
http://ekologiawogrodzie.pl/sposoby-na- ... spectalis/
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

"No a z jajami ciężko, bo są w łuskach i są przytwierdzone naprawdę mocno."

Foxowa - czegoś nie rozumiem - ja widziałam jaja, małe, zielonkawo-przezroczyste, taki tłumek, około pół cm sześciennego w kokonie z pajęczyny, a tu mowa o łuskach? i że przytwierdzone? do czego?

No i drugi temat - myjka ciśnieniowa - do żywopłotu raczej nie bardzo, rośliny są przycinane, czyli tworzą gęsty "kożuch" liści i gałązek, aż do ziemi, wewnątrz goły, bezlistny - strumień wody wepchnie do wewnątrz szkodnika, gąsienice osłaniane listkami spadną ale nie zginą, wylezą z powrotem - tak myślę. Być może się mylę, ale i tak nie mam takiej myjki.
Basia
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

calka pisze: Teraz ubijam dorosłe osobniki wpadające do domu przez otwarte okna
Z przykrością potwierdzam,że cholerne ćmy też ulubiły sobie moje mieszkanie jako przystań.
Już trzecią lub czwartą ćmę ubiłam w domu.

Tymczasem te opryskane w ogródku,odbijają - zazielenily się.
Nie rozumiem tylko dlaczego tak bardzo zmienił się ich wygląd,jakby schły.
W chwili zastosowania oprysku nie wyglądały tak fatalnie ,dopiero po pewnym czasie
straciły wygląd.
Tracę cierpliwość do bukszpanów ale chcę utrzymać je do następnego sezonu by
ocenić czy warto walczyć z wrogiem.

PS. godz. 23.43
Włąsnie odkryłam kolejne trzy ćmy rezydujące w moim pokoju... :evil:
Zaczynam się obawiać o moje hoje....
Jutro robię przegląd domowych roślin :(
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”