Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co robić z 3 storczykami.

Post »

Witam

To mój pierwszy storczykowy post. Otóż posiadam 3 sztuki storczyków. I chyba powinnam je przesadzić ale wolę się upewnić. Na jednym jest też keik, i nie wiem czy już go przesadzać czy jeszcze trochę poczekać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli nie były przesadzane po zakupie, to bezwzględnie powinnaś to zrobić.
Keiki ma już wystarczająco długie korzenie i je możesz już oddzielić i posadzić osobno, albo dosadzić do rośliny matecznej.
Po wyjęciu z doniczki namaczasz storczyki na jakieś kilkanaście minut.
Wszystkie wysuszone, pomarszczone korzenie albo zgniłe odcinasz i posypujesz sproszkowanym węglem albo miejsca cięcia cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Cześć! Dostałam od mamy storczyk cymbidium. Zwykle miałam zwyczajne storczyki, więc trochę nie wiem, w jakim stanie do mnie trafił. Na liściach ma czarne randomowo rozmieszczone kropki. Szukałam odpowiedzi w necie, co to może być, ale nie znalazłam zdjęcia z takimi kropkami. Kwiatki jak widać mają brązowe przebarwienia. Plus korzenie - trochę wyglądają na zasuszone.

Plus mam problem z jednym storczykiem. Z boku wyrósł mu keik, ale tak dziwnie, że nie mam pojęcia, jak oddzielić go od "matki". Jest tak dziwacznie przyrośnięty u dołu, że rozdzielenie (chyba) uszkodziłoby ją. Co robić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Witaj.

A gdzie jest tytułowy Cymbidium? To co pokazalaś na zdjęciech to jest dendrobium i phalaenopsis.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Gwoli ścisłości drugi to Dendrobium falenopsis, więc nie jest to żadne cymbidium...

Falenopsisa ja bym zostawił jako w dwa w jednym.
Jeśli chodzi o dendrobium falenopsis mogą to być oznaki jakiegoś grzyba, dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki i sprawdzić czy korzenie nie są podgniłe. To podłoże nie jest właściwe do dłuższej uprawy, a Ty jeszcze wsadziłaś doniczkę w osłonkę. To utrudnia dostęp powietrza do korzeni i odpowiednie przesychanie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam, przesadziłam keika do podłoża ( prawdopodobnie jest złe ) jeden liśś tak jakby był przywiędniętny. Drugiego dorosłego storczyka też przesadziłam do tego samego podłoża i widzę, że zżółkł mu jeden liść. Kupiłam podłoże seramis. i Moje pytanie, czy mogę je znowu przesadzić jak przesadzałam je tydzień temu ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Podłoże jest jak najbardziej odpowiednie, a zżółkinięcie liścia to najprawdopodobniej odchorowanie po przesadzeniu - o ile korzenie były zdrowe. Namaczałaś już po przesadzeniu?

Ps. Nazw łacińskich nie odmieniamy, czyli zawsze będzie keiki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Tak namaczałam. w tym podłożu są kawałki gąbki... ale nie w keiki. Teraz kupiłam podłoże seramis i przesadzę dwa nastepnę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nie rozumiem, jakie kawałki gąbki? Zresztą jeśli tam gdzie rośnie keiki jest sama kora, to nie ma potrzeby przesadzać i stresować niepotrzebnie rośliny. Storczyki uprawia się przede wszystkim w korze, a nie w seramisie.
Zostaw tego storczyka w spokoju.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Kora i gąbka,
Obrazek
Kilka kawałków zostało :\
I co zrobić z tymi korzeniami? Wyciąć wszystko i wsadzić? Czy przed wsadzeniem namoczyć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Te kilka kawałków nie wpłyną Ci na stan storczyka. Po prostu musi odchorować przesadzenie. Daj mu odpocząć.
Jeśli chodzi o korzenie, to miękkie odcinasz, miejsca cięcia posypujesz sproszkowanym węglem albo cynamonem. Resztę oczywiście zostawiasz.
Jeśli korzenie są suche albo lekko wilgotne dobrze jest namoczyć, ale nie w samej wodzie, a w preparacie grzybobójczym. Po wymoczeniu, miejsca cięcia dopiero zabezpieczasz jak wyżej napisałem węglem albo cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wszystko zrobione. Teraz tylko czekać na efekty. A co ile najlepiej moczyć storczyki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Falenopsisy namaczasz dopiero wtedy, gdy kolor korzeni zmieni się z zielonego na srebrno - szary.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”