Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czy TOPSIN 500 SC będzie odpowiedni?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Moja rada - nie ruszaj korzeni. Przygotuj wilgotną mieszankę 4:1:1 - ziemia, (może być biedronkowa ale dobrze rozdrobniona i przewietrzona), perlit i żwirek do akwarium (kwarc drobny 0,8-2 i gruby 3-5). Jeden z lepszych sposobów, żeby roślina nie zauważyła przesiadki jest sposób pokazany w linku który podrzuciłam. Ja przygotowaną mieszankę nawodniłam roztworem grzybo i owadobójczym. Po przesadzeniu do dzisiaj jeszcze monstery nie podlewałam
Masz dwie różne porady, praktyka i trochę intuicja zawsze jest najlepszym doradcą.
Topsin jet ok.
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Wam serdecznie za pomoc. Zastosuje się do porad i odezwę się jak się trzyma monstera ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Uprawiam rośliny od kilkunastu lat i zawsze staram się jak najwięcej usunąć starego podłoża.
To podłoże produkcyjne jest nieodpowiednie i jeśli korzenie nie są za bardzo splątane, trzeba wykorzystać to i jak najwięcej się go pozbyć, żeby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Podłoże to, potrafi dłużej trzymać wilgoć przez co może dochodzić w dłuższej perspektywie czasu do zagniwania korzeni, a monstera ma je wrażliwe.
Natomiast nie demonizujmy usuwania starego podłoża, bo może to odbić się na roślinie. Każde przesadzenie to stres, tylko trzeba wiedzieć kiedy najlepiej je przeprowadzić. W okresie wiosenno - letnim, kiedy rośliny są w stanie wegetacji, a stan samej rośliny jest w miarę w dobrym stanie, wymiana starego podłoża nie odbije się na kondycji rośliny. Wręcz przeciwnie, w przyszłości możemy uniknąć jak napisałem wcześniej niepotrzebnych problemów.
Piszę to z wieloletniego własnego doświadczenia.
Tak więc, radzę usunąć jak najwięcej starego podłoża i przygotować mieszankę, jednak odradzam kupno najtańszej ziemi. Lepiej dopłacić parę złotych i kupić coś o lepszym składzie. Do tego żwirek albo perlit w proporcji ok. 3:1. Monstery powinny mieć bardziej przepuszczalne podłoże.
Po przesadzeniu odczekaj parę dni z podlaniem.

Nie ma potrzeby używać preparatów na szkodniki jeśli ich nie ma, nie ma potrzeby ładować chemii, gdyż każdy preparat chemiczny nie jest do końca obojętny dla samej rośliny.
Poza tym na różne szkodniki są różne preparaty - nie istnieje jeden uniwersalny, a część z nich nie działają zapobiegawczo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
snobbery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sie 2019, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe plamy na monsterze

Post »

Witam.
Ma ktoś może pomysł co dolega tej monsterze? Stoi w miejscu gdzie ma światło, ale nie bezpośrednie, podlewam przegotowaną wodą około raz w tygodniu jak ma już suchą ziemię, zraszam liście przegotowaną wodą.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

W jakim rośnie podłożu? Jak, czym i co ile nawozisz?
W jakiej odległości od okna - te monstery muszą stać jak najbliżej niego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
snobbery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sie 2019, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ziemia uniwersalna z wmieszanym perlitem. Nawóz do roślin zielonych florovit. Nawoziłam ją tylko raz bo mam ją od około 3 tygodni. Stoi około 2,5 metra od okna w pokoju z oknem na południową stronę, więc światła ma sporo i promienie nie padają bezpośrednio na nią.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Światła ma dużo tylko wg Ciebie, dla rośliny jest go za mało. W takiej odległości masz go zaledwie kilkanaście procent natężenia w porównaniu do tego przy oknie. Akurat lekkie słońce jej nie zaszkodzi. Przestaw w okolice 1 metra.
W okresie wegetacji nawozisz co każde podlewanie aż do jesieni.
W jakiej proporcji dałaś perlit w stosunku do ziemi?
Aha, monstery potrzebują stałej podwyższonej wilgotności powietrza w okolicach ok. 50% wzwyż, czego nie uzyskasz samym spryskiwaniem. Po spryskiwaniu wilgotność spada, stąd schnięcie końcówek liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

snobbery pisze:Ma ktoś może pomysł co dolega tej monsterze?
Według mnie zagłaskana jest prawie na śmierć. Podejrzewam, że gdybyś ją zostawiła w spokoju przez te 3 tygodnie od zakupu, no może raz w międzyczasie podlała, to nie szukałabyś pomocy.
Napisz dokładnie co z nią zrobiłaś od zakupu. Na moje oko ma uszkodzone korzenie i wygląda na przelaną. Od początku ma stałe miejsce czy 'latasz' z nią po mieszkaniu? :D
W doniczce jest aplikator z nawozem?
(Na pierwszym zdjęciu jest tylko ułamany liść - wytnij go)
snobbery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sie 2019, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie mogłam jej zostawić w spokoju bo suche plamy miała od początku (mąż kupił jedną z ostatnich sztuk i tylko takie zostały) i powoli zaczęło się pogarszać. Przesadziłam ją bo miała bardzo mokrą ziemię i bałam się, że zgniły korzenie, ale korzenie okazały się być ok. Tak jak pisałam glebę ma do roślin zielonych wymieszaną z perlitem w stosunku około 4:1. Podlewam jak ziemia jest już sucha - około raz w tygodniu.
Ma stałe miejsce od samego początku.
W doniczce jest aplikator z nawozem, ale wątpię żeby to miało jakiś wpływ na suche plamy biorąc pod uwagę fakt, że wsadziłam go do doniczki wczoraj jakąś godzinę przed zrobieniem zdjęć.

norbert76 pisze: W jakiej proporcji dałaś perlit w stosunku do ziemi?
Około 1:4
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Zwróć uwagę jak powstają brązowe plamy - na drugim zdjęciu liść na tle ziemi - ma zażółcenia i już powoli powstają brązowe plamki. Wszystkie liście widoczne na zdjęciach są już żółtawe, młody który się rozwija też ma już brzeg nieciekawy, wiesz co to oznacza. Czy monstera ma wszystkie takie liście? Może pokaż całą., może nie jest tak źle. najgorsze liście wytniesz i dasz jej spokój.
Nawóz wyjmij, ziemia w workach zawiera nawóz, na miesiąc-dwa wystarczy.

Przy przesadzaniu usuwałaś ziemię z korzeni? Z ciekawości zapytam jak to zrobiłaś?
Szkoda, że nie dałaś jej czasu na aklimatyzację, na zdjęciu ja widzę, że ziemia w doniczce jest mokra, ale może się mylę, sama oceń
snobbery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sie 2019, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Tylko z niektórymi liśćmi jest problem.
Nie usuwałam całej ziemi z korzeni, pewnie coś ok. połowy. Delikatnie poluzowałam ziemię i usunęłam tak żeby nie uszkodzić korzeni. Nie dałam jej czasu na aklimatyzację bo myślałam, że jest przelana i pleśnieją/gniją korzenie, wolałam to sprawdzić i w razie czego działać od razu.
Ziemia w doniczce na pewno jest mokra bo akurat wczoraj rano podlewałam ją.

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jest ładna, zostaw, ewentualnie za jakiś czas pousuwaj te marne liście.
Ale powiedz, czy te przebarwienia na liściach są żółte czy 'pstre'? Dziwnie wyglądają na zdjęciu, jak zawirusowane, a na to lekarstwa nie ma.
Ja bym obserwowała, może to jakieś zaburzenia? ewentualnie jeśli masz jakiś dobry nawóz rozpuszczalny (nawet interwencyjny) to zrób mgiełkę po liściach (ale mgiełkę, nie ma kapać), po tygodniu sprawdź czy cokolwiek się zmieniło.
Edit: ewentualnie Asahi
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”