Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Za mało danych, by określić problem jednoznacznie.Moim zdaniem jakiś problem z rodzajem gleby, może za mokro, glina? Jeśli niedawno sadzona jako spore drzewko z pojemnika, to może być okres adaptacyjny do nowych warunków.Nie wygląda to jednak źle, jest pełnia lata, drzewo ma prawo do niewielkich uszkodzeń, czy utraty pojedynczych liści.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Za mało danych, by określić problem jednoznacznie.Moim zdaniem jakiś problem z rodzajem gleby, może za mokro, glina? Jeśli niedawno sadzona jako spore drzewko z pojemnika, to może być okres adaptacyjny do nowych warunków.Nie wygląda to jednak źle, jest pełnia lata, drzewo ma prawo do niewielkich uszkodzeń, czy utraty pojedynczych liści.
Dzięki za odpowiedź. Drzewa sadzone na wiosnę, z pojemnika (drzewka 150 cm). Gleba rzeczywiście może być gliniasta, ale podczas sadzenia wykopałem głęboki dół i uzupełniłem żyzną glebą.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Wykopanie dołu w glinie i wypełnienie go inną ziemią niewiele daje, bo z reguły na glebach gliniastych jest nieprzepuszczalne i nieodprowadzające nadmiaru wody podglebie.Roślina wtedy pomimo, że ma dobrą ziemię wokół korzeni, to cierpi jak w donicy bez odpływu.Poczytaj, katalpy wymagają gleb przepuszczalnych. Po prostu nie wszystko można wszędzie sadzić.Mniejszym roślinom można robić na cięższych gruntach drenaż, albo sadzić na rabatach wzniesionych, ale drzewa trzeba dobierać do rodzaju gleby, nie tylko gustu :wink:
Poczekaj jeszcze sezon, nie jest źle, może to być efekt po przesadzeniu i jak się ukorzeni to się zaaklimatyzuje.Nie przesadzaj z podlewaniem.
Najlepiej też sadzić rośliny do takiej gleby jaka jest na działce, nie kombinować z całkowitą wymianą, tylko dodać do gliny trochę piasku, kompostu, torfu, by się nie zaskorupiała.Wymiana powoduje później problem w zimie, bo każde podłoże inaczej 'pracuje' (zamarza, rozmarza) i utrudnia to ukorzenienie.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

moja katalpa wiosną przycięta na maksa (góra 20cm od pnia)


Obrazek Obrazek

to wszystko tegoroczne odrosty
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Moja dwukrotnie przycinana tego sezonu, bo sobie pofolgowała.

Obrazek
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Marto, wydaje mi się, że Twoja katalpa rośnie za blisko ogrodzenia. To jest z natury rozłożyste drzewo. Po 10 latach przycinanie stanie się kłopotliwe. Ja posadziłam katalpę pośrednią jako około 50 cm sadzonkę w 2002 r. Dobrze, że w odległości około6 m od ogrodzenia. Przez kilka pierwszych lat nie rzucała się specjalnie w oczy między innymi drzewkami i krzewami, a potem zaskoczyła nas swoimi rozmiarami. Niby przed posadzeniem czytałam, że jest rozłożystym drzewem i osiąga do 5 m wysokości, ale wyobrażałam ją sobie jako drzewo o bardziej zwartej budowie. Poza tym, na Twoim miejscu wyprowadziłabym wyższy pień; w takiej formie, jak na zdjęciu, będzie miała kiedyś grube konary nisko nad ziemią.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Basiu, dziękuję za radę. Wrzuć zdjęcie swojego drzewa. Z tymi konarami już za wiele nie zrobię. Są już dość grube. Nie przeszkadza mi taki pokrój drzewa. W mojej okolicy rośnie inna katalpa i ona nie jest rozłożysta a bardziej podłużna. Jestem świadoma jakie może osiągnąć rozmiary. Czekam, aż wyrośnie na wysokość pierwszego piętra i zasłoni okna. Liczę, że zagłuszy dźwięki z betoniarni.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

selli7 pisze:Poczekaj jeszcze sezon, nie jest źle, może to być efekt po przesadzeniu i jak się ukorzeni to się zaaklimatyzuje.Nie przesadzaj z podlewaniem.
Najlepiej też sadzić rośliny do takiej gleby jaka jest na działce, nie kombinować z całkowitą wymianą, tylko dodać do gliny trochę piasku, kompostu, torfu, by się nie zaskorupiała.Wymiana powoduje później problem w zimie, bo każde podłoże inaczej 'pracuje' (zamarza, rozmarza) i utrudnia to ukorzenienie.
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Surmie wypuściły tego lata sporo nowych gałązek. Kiedy powinienem je poprzycinać aby drzewo zachowało jednak kulistą koronę? Teraz czy na wiosnę dopiero? Załączam zdjęcie: https://imgur.com/a/dG6I1Xy
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Tu szczegółowa instrukcja cięcia http://ogrodidom.eu/jak-ciac-surmia-zwyczajna-katalpa/
Twoje drzewka są jeszcze słabe, zostawiłabym je ze dwa sezony bez cięcia.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Rzecz w tym, że nie wiem ile lat ma ta surmia. Kupiłem ją w tym roku (szczepioną) w wys. 150 cm. Gdy ją kupiłem wszystkie gałęzie były ucięte tak aby zostawić tylko wiodący pień. W tym roku surmie pusiły sporo nowych pędów, które zdążyły już urosnąć do sporych rozmiarów. W tym artykule napisano aby usuwać nowe pędy od listopada do stycznia, od 4 roku życia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Jeżeli zdecydujesz się na cięcie to robić to najbezpieczniej w okresie gdy nie grożą większe mrozy, czyli najwcześniej z końcem lutego, początkiem marca, w zależności od pogody.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Możesz też ciąć teraz ale nie wycinaj zbędnych gałęzi przy samym pniu zostaw około 10cm (wytniesz je wiosną tak jak pisze Selli)
Drzewo nie wysila się na zbędne przyrosty
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

miałem lenia :roll: to sobie poprzycinałem
tak na serio to musiałem przyciąć pędy bo zbytnio wystrzeliły korona będzie bardziej zagęszczona i regularna
Obrazek Obrazek
ten listeczek leży na podstawie parasola ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”