Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Aleksandra76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2019, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Bardzo dziękuję za tę odpowiedź, bo przede wszystkim chciałam się upewnić czy to keiki i jeżeli tak to czy powinnam jeszcze czekać z oddzielaniem.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Korzonki zaczyna wypuszczać

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Hej,
Po jakim czasie keiki usamodzielniac od rosliny matecznej?
Mam keiki z 3ma korzonkami. Najwiekszy ma ok 10cm, najmniejszy 3/4cm. Da radę już sama? :wit
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ze 3 korzenie po ok. 5 cm i możesz oddzielać. Posadź do malutkiej doniczki.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

yanina_19 przecież nic nie musisz, jak chcesz to możesz :) Ja też u siebie chciałabym żeby tak sobie rosły naturalnie, ale to na dłuższą metę nie przejdzie.

Przeszłoby, jeżeli byłyby zaraz przy trzonię matki i miały dostęp do jej podłoża. Możesz spróbować jakoś wygiąć łodygę, ale to też nie jest wyjście z sytuacji.... W dodatku jest ich dwóch, więc w zasadzie wykończom matkę jeżeli ich nie rozdzielisz. Jak sama zresztą napisałaś liście rosną i potrzebują więcej wody.

Zawsze mam dylemat, co robić z tymi maluchami- zostawić, oddać, czy tam wyrzucić. Oczywiście to ostatnie nigdy się u mnie nie sprawdza bo nie mam serca by robić takie rzeczy...

Zrób jak uważasz :wink:
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Domyślam się, że rozmnożenie z keiki jest proste, ale ja nie zamierzałam ciąć.
Tzn prędzej padną małe, czy wszystko? Zobaczę, czy da się to jakoś przygiąć. Jeśli nie, to na razie powtykam w korzenie wilgotnego torfowca.
To zwykła sklepowa duża muliflora, ktoś - na nieszczęście - namówił mnie na podcięcie pędów po kwitnieniu i w miejscach 2 cięć natychmiast pojawiły się 'takie oto kwiatki' ( bliźniaki i jeden solo z pędem kwiatowym).
Dzięki.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

yanina_19 pisze:Tzn prędzej padną małe, czy wszystko?
Na pierwszy ogień pójdą małe z powodu braku wystarczającej ilości wody, no chyba że masz niesamowicie wysoką wilgotność :lol:
Jedyne, co powinnaś wiedzieć to, to że te małe urwisy strasznie osłabią matkę, jeżeli je zostawisz.

Kiedyś sama próbowałam powtykać właśnie te sphagnum, ale to nie wygląda estetycznie i się nie sprawdza na przyszłość. Na początku może i by było ale na przyszłość to się nie sprawdzi...
Ale skoro, tak bardzo chcesz je zostawić to może po prostu odetnij je i powtykaj do podłoża mamusi. Będziesz mieć i mamę i gromadkę dzieci :wink:
Tylko, że po roku, jak nie szybciej będziesz musiała się zaopatrzyć w dużą doniczkę, bo inaczej rozsadzą tą, którą masz teraz.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Aaaa tu mnie przenieśli :wit
No tak, wysoka wilgotność na południowym parapecie :D Faktycznie, z powtykanym sphagnum to nie będę mogła na niego patrzeć.
Ok, wzięłam Twoje uwagi do serca, znajdę chwilę to poodcinam pępowiny i posadzę razem całe towarzystwo w jedną nową doniczkę, bo ta jest za mała. A jak obetnę, to mamusia znowu się rozmnoży :lol: i tak w koło Macieju.
Dziękuję Moniu
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dzisiaj pocięłam, co będzie to będzie. Matka rosła w baaardzo luźnej 'ziemi' z lasu. Nie miała korzeni powietrznych. Teraz będą rosnąć w mieszance mojej drobnej ogrodowej kory z dodatkiem tej leśnej (wilgotnej), korę przygotowałam wcześniej. I w doniczce ceramicznej. Po cięciu, przed posadzeniem, moczyłam towarzystwo ok kwadrans w deszczówce z odrobiną nawozu. Po posadzeniu już nie moczyłam, opryskałam, głównie po to żeby spłukać paprochy. Pod folią będę trzymać tydzień/dwa...zobaczę (wietrzenie będzie) w jasnym miejscu, poza słońcem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

W ziemi z lasu? Storczyków nadrzewnych, jakimi są falenopsisy nie sadzimy do ziemi nawet mocno rozluźnionej, tylko do samej kory albo keramzytu, względnie spagnum. Druga sprawa w ziemi zebranej w lesie mogą być drobnoustroje - jakoś ją odkażasz?
Doniczka nieprzeźroczysta nie jest najlepszym rozwiązaniem, nie widać jak i kiedy zmienia się kolor i poziom wilgotności korzeni, poza tym otwory odpływowe są za małe. Podłoże może wolniej przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ja się Ciebie nie słucham, Twoje rady nie są dla mnie.
A kora została wprowadzona do uprawy storczyków naprawdę nie tak dawno (przez wszystkich producentów, na świecie). Na sphagnum też się trzeba znać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To co robisz ze swoim storczykiem to Twój problem, ale to o czym pisze - co ma potwierdzenie u innych hodowców - przyda się innym początkującym.
Na marginesie skąd masz informację, że kora wprowadzona jest od niedawna. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Forum - jak już pisałam - jest wymianą doświadczeń. A na tym forum, jak się zorientowałam uważnie czytając wątek o keiki, napisano właściwie wszystko. Wystarczy uważnie zastosować się do pierwszych porad udzielonych na początku tematu.
Np tu jest istotne m.in. o podlewaniu viewtopic.php?p=4086255#p4086255
o drobnym podłożu i o tym, że posadzony maluch nie może się ruszać viewtopic.php?p=4109388#p4109388 (warto też wejść w tę wskazówkę w treści postu i zobaczyć co to za podłoże) I jeszcze wiele wiele wartościowych treści i trochę linków.
Oczywiście zawsze warto wzbogacać swoją wiedzę, wtedy aż tak się człowiek nie dziwi podpierając się kąśliwym uśmieszkiem.
norbert76 pisze:To co robisz ze swoim storczykiem to Twój problem
Nie mam problemu i nikomu, powtarzam, nikomu nic nie każę. To moje doświadczenia.

Choć do końca nie jestem przekonana co do odcięcia młodych, bo wszystkie korzenie matki były zdrowe, żadnego nie wycięłam. Być może powinnam była ciut więcej nawadniać, może nawet delikatnie podlewać z góry, żeby liście nie traciły turgoru... Ale już tego nie cofnę i to też są moje doświadczenie, którym się dzielę.

Ps. To nie ziemia z lasu - to 'ziemia' z lasu. Co to jest nie pytaj, bo Ci nie powiem :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”