CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Michiru 1212, nikt nie odpowiada, bo pacjenta trzeba obejrzeć z bliska, pomacać itd. To wygląda trochę tak, jakby ślady po cierniach sąsiedniego kaktusa.
Maciek13, wg mnie to plamy starcze :D , ale też należałoby dokładniej się przyjrzeć, jeżeli jest twarde, to raczej ok. Ale takich gwarancji na odległość, to nawet lekarze nie dają :) .
abajerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2019, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Proszę o pomoc, jestem tu nowa, czy wiecie może co się stało z moim wilczomlecze?
albo spalony bo stał na balkonie albo przelany, nie mam pojęcia i czy już go ciąć i odszczepiać czy może jest szansa na ratunek w całości


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A może dokładnie opiszesz warunki uprawy i pielęgnacji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
abajerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2019, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dwa wilczomlecze dostałam w prezencie w lutym, nie były przesadzane i są w przepuszczalnym podłożu, podlewam co min 2 tyg ostatnio jak były upały, jak nie jest ciepło to i raz w miesiącu, oba jednakowo. Z drugim nic się nie dzieje,
ale jakieś 3 tyg temu wystawiłam je na balkon bo miałam remont przy przenoszeniu. W tym ze zdjęcia na czubku zrobiło się małe uszkodzenie i wypłynęło trochę soku.
Poza tym stały na balkonie ok tygodnia, ten jeden właśnie był bardziej narażony na słońce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A więc same błędy...
1. Przesadzamy zawsze bezpośrednio po zakupie. Na pewno mieszanka nie jest przepuszczalna, bo tylko nią będzie podłoże sporządzone przez siebie, a nie kupne w sklepie sama ziemia. Poza tym jak dostałaś w prezencie to skąd wiesz czy jest posadzone w przepuszczalnym podłożu?
W przypadku sukulentów, prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:1 - 1:2. I i do takiego podłoża musisz teraz przesadzić. I żadnego wkładania doniczki w osłonkę tylko postaw na podstawce.
2. Nie podlewamy w sezonie raz na miesiąc, czy cyklicznie raz na dwa tygodnie i to pewnie skąpo. Podlewamy obficie i przed każdym kolejnym podlaniem, podłoże musi całkowicie przeschnąć.
3. Nigdy nie wystawiamy roślin nagle na ostre słońce bez żadnej aklimatyzacji! To pierwszy krok do poparzeń, które nie znikną, a pozostaną na roślinie. Jeśli zmiany nie są miękkie, to jest to właśnie poparzenia słoneczne.

Ps. Na tym forum piszemy poprawnie po polsku - ostatni Twój post poprawiłem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
HexHex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2019, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam serdecznie ;:7 Jestem nowa na forum, ale przeczytałam już większość postów dotyczących roślin, które posiadam.
Niepokoją mnie szare plamki na nowozakupionym Sedum.
Obejrzałam liście od spodu oraz przy łodygach - nie widać żadnych oznak szkodników.
Roślinę mam od dwóch tygodni, więc stoi na razie "w kwarantannie" ok 2m od okna południowego. Podlałam ją raz a dobrze, gdy listki lekko podwiędły.
Będę wdzięczna za sugestie
https://imagizer.imageshack.com/img921/9638/RCYLLq.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/6358/FVuMfO.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przesadź do nowego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1.
Zmiany na liściach mogą być jakimiś uszkodzeniami mechanicznymi albo coś żerowało.
Oczywiście przestaw na parapet albo gdzieś w pobliżu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
HexHex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2019, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Norbert, dziękuję za odpowiedź.

Ostatnio udało mi się opanować inwazję wciornastków na Epipremnum, a rano zauważyłam pojedynczego wełnowca na jednym z gruboszy.
Zdjęłam go patyczkiem nasączonym alkoholem, ale wiem, że trzeba zastosować chemię. Mam Agricolle spray i Agrecol natura na mszyce, miseczniki, przędziorki, miodowki. Czy któryś z nich ma szansę zadziałać, czy może lepiej zainwestować w inny środek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Z góry napiszę, że wełnowców czy przędziorków nie zwalczy ten sam preparat, bo to zupełnie inne grupy szkodników.
Jeśli chodzi o wełnowce to nie jest łatwo je zwalczyć, walka bywa długa i uciążliwa. Spróbuj użyć Mospilanu.
Natomiast nie używaj nierozcieńczonego alkoholu, bo popali tkankę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Hej, zauważyłam wczoraj na moim kaktusie dziwne białe plamki. Ponadto ma kilka brązowych plamek, które można zdrapać nożykiem i nie wyglądają na szkodniki. Ma w środku przy rozgałęzieniu szary kolor. Czy to pleśń? :(
30.07 zmieniłam mieszkanie i z ciemnego pokoju z szafki przeniosłam go na ładnie oświetlony parapet. Nie wiem czy miał to wcześniej. Podróżował, mógł go pokłóć sukulent.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu widać jak go sama uszkodziłam, miał naderwaną skórkę, a jeździłam po tym wacikiem, bo próbowałam usunąć ten brązowy nalot ;:223
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na pewno te kaktusy wymagają przesadzenia do właściwego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:3.
Jeśli chodzi o plamki, to zdjęcia są trochę niewyraźne, ale mogą to być uszkodzenia mechaniczne.
Jaki to oświetlony parapet? Kaktusy wymagają najlepiej południowej wystawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Diogenes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 sie 2019, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć, chciałabym poprosić Was o poradę dotyczą szkodników, które "wygryzają" liście. Eszewerie i inne gruboszowate mam dopiero od poprzedniej zimy/tej wiosny, więc nie mam dużego doświadczenia. Wcześniej przeczytałam porady dotyczące podłoża, stanowiska, podlewania itp. i staram się do nich stosować. Obecnie rośliny są w ogrodzie (wschodnie stanowisko, ponieważ nie dysponuję lepszym) i w większości bardzo ładnie się rozwijają. Niestety jakieś szkodniki nadgryzają im liście. Załączam zdjęcie eszewerii nadgryzionej jakieś 2 tygodnie temu i pachyphytum nadgryzionego poprzedniej nocy. W ogrodzie od jakiegoś czasu walczę z opuchlakami, które żerują na azaliach, więc obawiam się, że mogły dopaść również sukulenty. Jeśli ktoś rozpoznaje, że to działanie opuchlaków, to bardzo proszę o radę, w jaki sposób się ich pozbyć. Nie widziałam żadnego opuchlaka w okolicy roślin, ale one są trudne do znalezienia w dzień. I druga rzecz - wczoraj zauważyłam jednego wełnowca niedaleko roślin. W jaki sposób sobie z nimi radzicie? Przeczytałam o dokładnym umyciu sukulentów, w tym stosowaniu ciepłego prysznicu, ale obawiam się, że to może zniszczyć rośliny.

https://imagizer.imageshack.com/img924/7461/e7AofE.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/7928/mUfGD3.jpg
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A nie masz tam przypadkiem ślimaków? Te rude bydlaki właśnie mają wysyp.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”