Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Ile czasu dojrzewają w domu? I ciekawy jestem, czy jest jadalny niedojrzały, tak jak zwykły ogórek, bo czytam sprzeczne opinie, jedni piszą że niedojrzały jest taki jak zwykły nasz ogórek, a inni że niedojrzały niesmaczny
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

W zależności od warunków w jakich jest przechowywany oraz od dojrzałości w trakcie zbioru, od kilku tygodni do kilku miesięcy może dojrzewać.

Niedojrzałego nie jadłem, pachniał jak zwykły ogórek ale pestki są twardsze więc nic ciekawego. Ogólnie nawet dojrzały nie powala moim zdaniem :P
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Dla mnie to bardziej ozdoba niż warzywo jadalne.Ale jak ktoś lubi ?
i
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Dojrzały z Lidla smakował mi, ale cena bodajże po 6 zł za sztukę to przesada, dlatego chcę mieć swoje - skoro podobno tak dobrze się przechowują, więc wyciągnąłem z jednego nasiona i posiałem w ogrodzie.

Gdyby niedojrzały był taki jak zwykły ogórek, a mógłby leżeć 6 miesięcy, to pewnie by było za dobrze. Zgaduję, że dojrzały też za długo nie poleży?
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

ktos123456 pisze:Ile czasu dojrzewają w domu? I ciekawy jestem, czy jest jadalny niedojrzały, tak jak zwykły ogórek, bo czytam sprzeczne opinie, jedni piszą że niedojrzały jest taki jak zwykły nasz ogórek, a inni że niedojrzały niesmaczny

Niedojrzałych nie ma potrzeby zjadać,bo faktycznie są raczej niezbyt smaczne.Najlepiej zrywać dobrze dojrzałe,choć i tak opinie co do smaku są podzielone.Ja bardzo je lubię a ponieważ zebrane jesienią zielone nawet bardzo małe sukcesywnie dojrzewają, miałam je do połowy kwietnia.Jest to jeden z powodów dla którego je uprawiam.
Mam zawsze dwie sadzonki ,rosną w szklarni,tworzą ścianę zieleni a na jesieni zrywam kilka skrzyneczek zielonych i lekko żółtych owoców,bo dojrzałe są zjadane na bieżąco.
U mnie kiwano ma miejscówkę na zawsze. ;:31
pozdrawiam
Alicja
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

W skrócie, w temperaturze 15 stopni po 5 miesiącach nadal nie pleśnieje, im niższa temperatura tym gorzej - szybciej spleśnieje, a etylen znacznie przyspiesza dojrzewanie, co nie jest żadnym zaskoczeniem - wystarczy położyć razem z jabłkami - wydzielają etylen.

Brakuje mi informacji, co w wyższych temperaturach, np 20 stopni.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Trzymałem owoce w biurze, dość blisko kaloryfera. Temp w nocy wysokie naście (15-20C) w dzień 20-23C. Dojrzewały ze spokojem, bez pleśnienia ani nic. To są wytyczne dla uprawy komercyjnej gdzie chcą jak najdłużej trzymać. Obstawiam że czym wyższa temp tym lepiej (poza ekstremami że kładziej na kaloryfer rozkręcony).
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Już miałem wykarczować moje pierwsze i jedyne kiwano, odgarniam liście, a tu taki widok:


Obrazek

Czy ono już dojrzało? Można je jeść?
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 693
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Jeszcze długo poczekasz na to jedzenie! :;230 Ono jest całkowicie niedojrzałe. ;:14
Ale faktycznie w kiwano ciężko czasem zobaczyć owoce zanim jesienią liście nie opadną bo owoce są super kamuflowane. ;:224
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

OK, czekam w takim razie do jesieni.
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

OK, czekam w takim razie do jesieni.
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

A tak w ogóle, to czy jest szansa, że owoc ten dojrzeje na krzaku, czy zawsze zrywa się go w okolicach pierwszych przymrozków i czeka aż dojrzeje w domu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”