Wszystko o pomidorach cz. 16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Link do poprzedniej części -> klik


Mam kilka pytań do wyjadaczy:

1) Czy to na zdjęciu to niedobór magnezu i już alternarioza, czy tylko końcowe stadium niedoboru magnezu?


Obrazek

Obrazek

2) W mojej szklarni już kolejny rok z rzędu na liściach są niedobory Mg. W tym roku zapomniałem regularnie nawozić dolistnie, i są efekty, niestety złe.
Muszę to robić regularnie - czy mogę dodawać siarczanu magnezu do nawozów wieloskładnikowych np. Plonvitu Kali, bo ten ostatni magnezu nie posiada?
Bo rozumiem że wapnia nie można mieszać z innymi nawozami, a magnez?

3) Opryskuję kwiaty na gronach roztworem Borasolu 7,5 ml/l z moczmikiem 4 g na litr. Czy mogę po prostu do oprysku dolistnego jak wyżej też dać Borasolu i tak załatwić sprawę, czy Bor musi być podawany na kwiaty, bo na całą roślinę będzie toksyczny?

4) Część pomidorów na dolnych piętrach ma zniekształconą piętkę, dotyczy to akurat żółtego Pineapple Yellow, co może być przyczyną? Zmiany wilgotności podłoża? Pomidory wiązały w maju gdzie lało non stop, a potem był upalny czerwiec.

Obrazek


5) A tu ciekawostka - posadzone na zewnątrz El Amar przy paliku z powodu mojego lenistwa i nie dowiązania oderwały się od palika, główna łodyga pękła na pół. Co ciekawe pomidor nadal rośnie, wiąże, ale się płoży na geowłókninie i rośnie jak ogórek, mimo że pień łodygi trzyma się na nitce to tak mała ilość wiązek wystarcza do dostarczenia już dużym owocom wody i składników odżywczych ...




Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kilka serc, z których pozyskałam dzisiaj nasionka na akcję, nie wiem, czy to sprawa pogody, ale w owocach jest bardzo mało nasionek, co prawda to odmiany wyjątkowo mięsiste, ale w ubiegłym roku było o wiele więcej nasionek w owocach.

Obrazek

Pozdrawiam Irena
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

mam kilka odmian pomidorów, niestety karteczki z nazwami poodklejały się od doniczek z rozsadą i teraz nie wiem co jest co. Część rozpoznam po owocach ( kolorowe ) ale z paroma czerwonymi mogę mieć problem. Czy ktoś z uprawiających może podpowiedzieć co ma ziemniaczane liście? Church, Godrost Sibiri albo Grigoris altai

Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Gordost Sibiri i Gregoris Altai na pewno mają liście normalne, RL, tego pierwszego nie uprawiałam.

Pozdrawiam Irena
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

Każdy pomidor nadaje się na przeciery a tzw. "zawartość suchej masy" czyli ekstrakt to w najlepszych odmianach jest ok.6%. W zwyklych 4,5-5%. Jest to istotne dla przemysłu, który przerabia dziesiątki tysięcy ton, dla zwykłego K owalskiego bardziej liczy się smak niż wydajność. Dobrze mieć chociaż jeden czy dwa krzaki odmiany wrażliwej na SZW i traktować je jako pomidory wskaźnikowe przypominajace o konieczności nawożenia wapniem.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia ... 00-205.pdf

Wymienione w pracy pomidory to odmiany przemysłowe o dużej zawartości suchej masy.

Obrazek

A najlepsze sosy wychodzą mi z malinowych. :D . Jeżeli masz te z galaretką i możliwości to możesz je przed gotowaniem podsuszyć ze 2 dni. Stracą trochę wody i nabiorą aromatu.
Awatar użytkownika
naklejka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 lip 2018, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

sumolimpijczyk pisze: A nie masz przypadkiem tych krzaków aż za bardzo "zdechłych", może to fuzarioza.
Wydaje mi się, że nie, bo wszystkie inne odmiany wyglądają bardzo dobrze (w sensie nic a nic zwiędnięte).
No i ja z tych zwykłych Kowalskich, czytałam, że Opałka smaczna, że dobra na przeciery, ale nie doczytałam opisu - "obrażona księżniczka" :roll: Nie na moje nerwy.
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

sumolimpijczyk pisze:To ja nie wiem, obejrzałem zdjęcia najbardziej interesującego pod względem parametrów Bohuna i jak to się dzieje, że pomidor o zawartości takie ilości galarety daje dużo suchej masy.
Jest jeszcze coś takiego jak ekstrakt czyli ilość cukrów i kwasów. San Marzano może być suchy ale jednocześnie ani słodki i ani kwaśny czyli z małą ilością ekstraktu. Przetwory z niego na pewno będą mniej smaczne. Z SM wyleczyłem się po 2 latach uprawiania. Chcesz mieć dobre przeciery to posadź Red Pear, ostatnio trochę zapomniana odmiana ale jeszcze 3-4 lata temu wielu ją chwaliło.
kogucik123
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 lut 2019, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Macie jakieś sposoby jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów ? bo zerwalem lekko zapalone, okryłem je ręcznikiem co mogę jeszcze zrób żeby przyspieszyć dojrzewanie ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Etylen powoduje starzenie się, można w naturalny sposób: umieszczając pomidory razem z jabłkami, które wydzielają etylen, spowoduje to szybsze dojrzewanie. Liczy się także temperatura, która powinna być około 20°C.
Awatar użytkownika
naklejka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 lip 2018, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Jakich odmian pomidorów nie będę uprawiać

Post »

sumolimpijczyk pisze:Bo smaczna to jest,nawet bardzo,
co do "zdechlactwa", to zdrowy owszem wygląda nieciekawie, ale jak jest chory to naprawdę wygląda tragiczne, urosły Ci chociaż te krzaki na powiedzmy półtorej metra ?
a w ogóle to masz je w gruncie czy tunelu ?
Zarówno pod folią jak i w donicach mają ponad 2 metry.
O, red pear miałam w zeszłym roku, ale zeżarła mi ją zaraza, więc spróbowaliśmy ich, ale na przeciery brakło :? Zapiszę na za rok.
Kasia
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

kogucik123 pisze:Macie jakieś sposoby jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów ? bo zerwalem lekko zapalone, okryłem je ręcznikiem co mogę jeszcze zrób żeby przyspieszyć dojrzewanie ?
Etylen jak wspomniał "ekopom", podobno banan umieszczony przy pomidorach znacząco przyspiesza dojrzewanie, właśnie przez wydzielanie owego gazu.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

U mnie niespodzianka.
Dorodny krzak i żadnego pomidora.
Odmiana Aussie.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”