Różności Yaku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różności Yaku

Post »

Odszukałem to co pisałeś o zaszczepieniu tej brodawki
Zimą padłą mi stara M. bocasana. Przed wyrzuceniem zrobiłem jej sekcję zwłok i wśród zaschniętych brodawek znalazłem jedną zieloną (pewnie urwaną jesienią w czasie przenoszenia na zimowisko). Brodawka była na tyle jędrna, że zaszczepiłem ją na badyla. Zobaczymy czy coś z tego urośnie.
niebywałe jak z pozornie straconej rośliny można uzyskać nowy egzemplarz , a co do przypadku M.plumosa to mi to się bardzo kojarzy z tzw. czarcimi miotłami na drzewach - nagle wyrasta odrost całkiem inaczej ulistniony niż pozostałe pędy. Mam Agave angustifolia marginata który to gatunek dość często wypuszcza odrosty i oczywiście wszystkie odrosty są z białym paskiem typu marginata i nagle kilka lat temu jeden odrost wybił z korzenia bez białego paskowania, myślałem że biały pasek prędzej czy później się pojawi ale już kilka lat i tylko ten jeden odrost wyrósł bez białego obrzeżenia. Wychodzi na to, że odrosty wegetatywne też mogą się różnić od rośliny matecznej - to odnośnie wcześniejszej dyskusji o dziwnym odroście na Twojej M.plumosa.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

Marian, teraz to tak namieszane, że już nie wiadomo, czy to kaktus bożonarodzeniowy czy wielkanocny. A może ogólnoświąteczny? Starsze egzemplarze kwitną dość długo i powtarzają kwitnienie, mogą więc załapać się na niejedno święto :D

Jacku, mimo najlepszych chęci chyba u każdego zdarza się utrata roślin. Najgorzej jak jest to cenny okaz lub jedyny w kolekcji (albo ostatnia siewka). Warto wtedy włożyć trochę trudu w zaszczepienie nawet jednej brodawki czy kawałka zdrowego żebra z areolą. Dlatego mam zawsze pod ręką kilka badyli czy innych podkładek w razie konieczności.
Co do mojej M. plumosa, to niewykluczone, że to jakaś "czarcia miotła" wpłynęła na taki jej wygląd. Obojętnie jaki czort tam ogonem kręcił, ważne, że jest coś nowego. Na chwilę obecną wydaje mi się, że te dziwne odrosty rosną chyba szybciej niż reszta rośliny.

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

To chyba jedne z ostatnich zdjęć kwiatków w tym sezonie. Panowie majstry niespodzianie postawili rusztowania i remontują balkony w całym bloku. A ja dostałem eksmisję z kaktusami na 3-4 tygodnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Różności Yaku

Post »

Yaku pisze:Marian, teraz to tak namieszane, że już nie wiadomo, czy to kaktus bożonarodzeniowy czy wielkanocny. A może ogólnoświąteczny?
blabla pisze:Podstawowa różnica między rodzajami Schlumbergera (grudnik) i Rhipsalidopsis (kaktus wielkanocny) to kształt kwiatu. Schlumbergera ma kwiat zygomorficzny, czyli z jedną płaszczyzną symetrii a kwiat Rhipsalidobsis jest, jak większość kaktusowych kwiatów symetryczny względem osi przebiegającej przez jego środek.
blabla pisze:Tak, by było możliwie najprościej to kwiaty Rhipsalidopsis są okrągłe czyli symetryczne a kwiaty Schlumbergera mają taki dziwaczny, wydłużony i niesymetryczny kształt.
W samej budowie poszczególnych segmentów też są pewne subtelne różnice, które szybko pozwalają rozróżnić oba rodzaje. Rhipsalidopsis ma okrągłe i nie postrzępione segmenty natomiast Schlumbergera ma segmenty z ostrymi wypustkami na końcu każdego z nich. W końcu to kwiaty decydują o przynależności do konkretnego rodzaju.
Twój kaktus to jest kaktus wielkanocny Ripsalidopsis ( Hatiora ).
Dla porównania wstawiłem Ci zdjęcie mojej Schlumbergery obok Twojej Hatiory.

Obrazek Obrazek
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Szkoda roślinek, ale może jeszcze się załapią na słońce na koniec lata. Jak je przechowujesz, o suchym pysku?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różności Yaku

Post »

Taka ładna pogoda przechodzi im 'koło nosa' :?
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

Marianie dzięki za podpowiedź. Teraz już będę miał jasność w temacie :D
Jacku, nic nie poradzimy na takie zdarzenia losowe. Tragedii nie ma i mam nadzieję, że roślinki szybko się do słonka przyzwyczają i odrobią zaległości.
Basiu, roślinki siedziały na sucho prawie 3 tygodnie. Te, które przechodziły letnia przerwę przeczekały brak słonka w dobrej kondycji, reszta trochę wybujała. Całość już w szklarence przykrytej gęstą firanką przyzwyczaja się do słonka.
A wyglądają tak:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Widzę też u Ciebie sulkorebutię rauschi, podpowiesz jak się nią zajmujesz ??

Dostałam w prezencie dwie takie kulki ale nie umiem się nimi zajmować,jakie warunki muszę spełnić, proszę podaj?
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

S. rauschii dostałem bardzo dawno temu jako odrost wielkości paznokcia. Nie było szans, żeby odrost puścił korzenie przed zimą został wiec zaszczepiony na C. forbesii wielkości 10cm, i tak rośnie do tej pory. Jako szczepiona nie sprawia problemów. Aby nie szalała ze wzrostem i nie bujała na podkładce doniczkę ma niewielką i ubogie podłoże. Zimowanie na parapecie wewnętrznym (im bliżej szyby tym większa szansa na kwiatki).
wiera, daj fotki jakiej wielkości masz te sulki. Napisz w czym je posadziłaś i czy mają korzenie. Postaramy się coś doradzić.
Pozdrawiam
Tomek
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Dzięki za odzew a oto i ona Obrazek
Dostałam od wnusi w prezencie,każda rosła osobno,w tej doniczce do połowy jest keramzyt , od połowy substrat do kaktusów
no i je przesadziłam ,to tyle.
Tylko one takie miękkawe i to mnie męczy,podlałam trochę około tygodnia od posadzenia.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

wiera pisze: ...w tej doniczce do połowy jest keramzyt , od połowy substrat do kaktusów
no i je przesadziłam ,to tyle.
Ze zdjęcia wnioskuję, że nie zostało usunięte stare podłoże, w którym rosły rośliny, a przesadzenie polegało na przeniesieniu roślin wraz z podłożem do nowej doniczki i dosypaniu keramzytu ze żwirkiem. W takiej sytuacji po podlaniu woda szybko przecieka przez keramzyt i nie wsiąka w stare podłoże i rośliny nie mają jak pobierać wody.
Proponowałbym wyciągnąć rośliny z doniczki. Oczyścić korzenie ze starego podłoża i sprawdzić ich stan (przy okazji okaże się czy rosną na własnych korzeniach). Jeśli z korzeniami wszystko będzie ok., to posadzić do odpowiedniego podłoża. Za ok. 7-10 dni zacząć spryskiwać rośliny, a później podlać.
Pozdrawiam
Tomek
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedż i radę ;:180
Tak zrobię jak radzisz no i zdam relację,mogę? ;:173
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

Pewnie, że możesz :D
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”