Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
osamagarwolin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lip 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Bo boję się że uszkodzę korzenie rurka w tym paliku 32 mm a cała doniczka 12 cm. Do tego to są 3 roślinki w doniczce więc pewnie korzenie są skłębione
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

To weź np łyżkę i wybierz trochę ziemi. Nie panikuj, podczas przesadzania też można uszkodzić trochę korzeni. Roślina odbuduje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
osamagarwolin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lip 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Posłuchałem się rady i wkręciłem powoli palik w doniczkę bez przesadzania mam nadzieję, że roślina zbytnio tego nie odczuje.
Obrazek
zwimrc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2019, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przeszukałem wątek, ale nie znalazłem niczego na temat kształtowania rośliny. Swoją kupiłem ponad 2 lata temu, trochę mi zajęło znalazienie odpowiedniego miejsca i w końcu mam solidny okaz ze sporymi liśćmi i długimi korzeniami powietrznymi.

Pytanie, co zrobić, żeby roślina rosła w górę, do wysokości ponad 2 metrów? Takie okazy można spotkać w wielu sklepach ogrodniczych.

Przywiązywać do długiego palika kokosowego i tyle? Ciągle więcej mi rośnie małych liści na boki niż dużych w górę. Wysokość aktualnie 75cm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Hmmmm. Jak przywiążesz do palika, to monstera i każda inna roślina pnąca będzie rosnąć w górę, inaczej będzie opadać pod swoim ciężarem. W naturze monstery przyczepiają się do pni drzew.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zwimrc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2019, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

I to jest najlepszy sposób, czy może ktoś stosuje innego rodzaju konstrukcje? Pytam, bo po dwóch latach nie mogę mogę powiedzieć, że palik dał zamierzony efekt :)

Na marginesie, liść jak poniżej do uciecia, czy zostawić? Jako jedyny po chorobie został z taką plamą, ale nie umiera, egzystuje
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

A niby jaki ma być inny lepszy sposób? Może wrzucisz zdjęcie, jak to u Ciebie wygląda, że nie chce rosnąć w górę?

Liścia nie ma potrzeby ciąć. To nie jest choroba tylko przypalenie od słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

zwimrc, pewnie Cię nie pocieszę, ale ja mam ten sam problem. Przy paliku, pędy przywiązywane do niego, też łażą swoimi drogami: czubki z liśćmi uciekają od palika. Nawet wbijałam kije bambusowe, żeby je podpierać .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Wg mnie, wygląda normalnie. Pamiętaj, że liście zawsze będą odwracać się do światła. Żeby monstera osiągnęła 2 metry potrzeba dużo czasu. Z czasem łodyga powinna być sztywniejsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marumaru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Hej, chyba potrzebuję pomocy. Monstera została kupiona 6 tygodni temu, była całkiem zadowolona na początku, niestety gdy wyjechałam na tydzień podejrzewam że nadgorliwi współdomownicy przelali roślinę, mimo że prosiłam aby nie podlewać. Stało się czasu nie cofnę. Cała roślina oklapła, liście brązowieją na końcach i brązowa powierzchnia się powiększa, na niektórych liściach pojawiły się również brązowe plamki. Od dwóch tygodni podlałam tylko raz, po sprawdzeniu podłoża palcem, spryskuję odstaną wodą codziennie, przedstawiłam w bardziej przewiewne miejsce gdzie roślina na więcej przestrzeni i jest jakieś 2 metry od okna. Jezeli chodzi o temperature, to obecnie jest koszmarnie goraco tu gdzie mieszkam - do 38 stopni na dworze, w mieszkaniu okolo 26 stopni. Boje się przesadzać żeby czegoś nie uszkodzić i nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Oraz zastanawiam się czy jest to konieczne ponieważ roślina wypuszcza wciąż nowe liscie więc wciąż mam nadzieję że jest jakoś do odratowania.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli te nowe wyrastające liście są ładne, to można założyć, że stres już za rośliną. Niemniej warto byłoby pomyśleć o przesadzeniu do bardziej przepuszczalnego podłoża (o produkcyjnym i czemu się nie nadaje jest sporo uwag w wątku). No i podlewać z wyczuciem.

B.
iwula1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lip 2019, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera problem

Post »

Witam, mam problem z moja monsterą, a mianowicie po kilku dniach jak przyniosłam ja ze sklepu liście monstery wyglądają tak:


Obrazek

Obrazek


Jaka może być przyczyna takiego złego stanu liści? Co powinnam zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post - nieprawidłowe podłoże, podlewanie i pewnie stanowisko.
Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”