Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Witam serdecznie, miłych gości i dziękuje za ciepłej słowa ;:196

Arkadiuszu cieszę się że przywołałam miłe wspomnienia. Ja wracam już kilkakrotnie do Twojej relacji z Turcji, i już w sobotę zacznę moją przygodę z miejscami które z Twojej relacji mnie zainspirowały, za co dziękuję :wink: Udanych kolejnych i podejrzewam że jeszcze nie raz mnie zainspirujesz :roll:

Aniu pakujesz się zapewne już, bardzo fajnie że Chorwacja przed Tobą ;:196 Na drugim rejsie po Pasman i Vgardzie już nam dali z głowami, ale przynajmniej mieliśmy czym karmić mewy :wink: W sobotę ruszam na Turcję na 14dni :heja

Kolejnego dnia chorwackich smaków był mały, chorwacki Rzym czyli Zadar Miasto z klimatem - pełno zabytków z czasów antycznych, średniowiecza a także renesansu ;:oj

Brama Lądowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwotnym centrum Zadaru było Forum, które powstało w I wieku p.n.e. Obecnie znajdziecie tu wiele pozostałości po antycznych budowlach. Sam kościół św. Donata, który jest wizytówką tego miejsca, zbudowany został z kamieni pochodzących z rzymskiego forum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idąc promenadą słyszymy muzykę ale nie widzimy żródła tylko schody prowadzące do morza... to organy morskie, W schodach są dziury, a pod schodami ukryty mechanizm, w które gdy wpadają fale morza, wydobywają muzykę ;:oj
Obrazek

Obrazek

Na zadarskim rynku owocowym- pyszne , pachnące i bardzo soczyste morele... cała reklamówka za kilka kun ;:oj
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie ;:196
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Witam serdecznie, dziś zapraszam na rejs na wyspę Vrgada ;:3

Niewielka wysepka z cudowną piaszczystą plażą, której pomarańczowy piasek już widać z daleka ;:oj
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam ciepło ;:304
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Anetko, śledzę na bieżąco Twoje wojaże.Skuszone moimi opowieściami o Twoich podróżach - moje najstarsze diecię wybiera się na 1,5 tyg. do Dubrownika. Ja w tym czasie mam się zająć jej kotkami i mieszkaniem. To pierwsza wyprawa w ten region, myślę, że dobry wybór na początek.
Tobie życzę kolejnych wspaniałych wrażeń, szczęśliwego powrotu z ogromnym bagażem dalszych fantastycznych zdjęć z niezawodnym komentarzem.Pozdrawiam b. serdecznie ;:167
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Piękne wycieczki. Wszystko to zobaczyć na własne oczy - marzenie. Dobrze, że można zobaczyć to w Twoim wątku.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Witam serdecznie miłych gości, nie dawno wróciłam z aromatycznej Turcji, gdzie przez 14dni przemierzyłam autokarem ponad 5700km. Dziennie zwiedzania było dużo, że nie liczę km które dziennie na stópkach :heja Planuje tam w przyszłym roku wrócić, żeby kolejne nowe części odkryć :heja

Obecna objazdówka wzięła się z marzenia, które w zeszłym roku wypowiedziałam płynąc w Stambule po Bosforze, mijając most który łączy europejską i azjatycką częścią Turcji. Wypowiedziałam słowa, że w tym roku, przejadę tym mostem i kilkanaście dni temu, jadąc autokarem, przejechałam dokładnie tym mostem ;:138

W styczniu br zamarzyłam zobaczyć żółwie, nie w zoo, tylko w ich naturalnym środowisku, w kwietniu znalazłam program gdzie w wycieczkach fakultatywnych będzie Plaża Żółwi za 60 euro o matko :twisted: No nic, za dużo ale wybrałam ten program, licząc że na miejscu znajdę kogoś, kto mnie tam zabierze za mniej euro :diabelek: Udało się, nasza kochana Kama (pilotka) ogarnęła 19 osobowej grupce bardzo bardzo tanio wyjazd :heja Normalnie kocham ją za to. Co prawda uprzedziła, że załatwiła nam busika który jedzie 3h chyba że jedzie Ahmed który nie zdejmuje ręki z klaksonu to w 2h machniemy te 200km w jedną stronę. Poza tym będzie stateczek w cenie i obiad :uszy Jednak że żółwie pokazują się bardzo rzadko i tylko gdzieś 10 procent ludzi co tam jedzie je widziało. Nasza grupka pod wezwaniem, oznajmiło że my zobaczymy ;:224

Trasa zaczęła się w Didim gdzie mieliśmy ok 5/6 noclegów nad Morzem Egejskim, a zmierzaliśmy do Daylan. Trasa trwała ok 3,5h bo nie jechał Ahmed tylko jakiś Ivo były policjant o matko ;:219 Kama-pilotka go bajerowała ale on konserwa i się wlekliśmy bardzo przepisowo i wszyscy nas mijali i nawet trąbili, że blokujemy drogę :;230

Mieliśmy bardzo krótki postój, bo Ivo kurzył a my podziwialiśmy Morze Śródziemne ;:333

Obrazek

Po ok 3,5h dotarliśmy lekko wstrząśnięci, nie zmieszani bo ostatni kawałek trasy to istne wertepy ;:130 Przywitała nas rzeka Daylan nazywana Turecką Amazonką, liczne zakola wśród szuwarów i stateczek :heja

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okoliczna wioska wraz z rzeką i plażą Izutzu objęta jest Parkiem Krajobrazowym. Na plaży która leży nad Morzem Śródziemnym, na świat przychodzą nocą małe żówiki Caretta Caretta i kierując się blaskiem księżyca suną do morza, żeby rozpocząć wędrówkę, jak ich matki. By dorosnąć i powrócić na plaże Izutzu na miejsca lęgowe :D Ludzie zakłócili ten cykl, na szczęście już coś się zmienia w tym temacie. Bliskość świateł niektórych hoteli powoduje że małe żółwiki, mylą je z blaskiem księżyca które ma je prowadzić do morza :twisted: :evil:

cdn nastąpi jak net przestanie się bawić ze mną w kotka i myszkę :twisted:
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Anetko marzenia się spełniają tylko trzeba bardzo chcieć ;:108
Piekna tą Objazdówka Turcji, prześledziłam cały program i musi się każdemu podobać.
A jak kondycyjne....trzeba być młodym aby zaliczyć taką wyprawę ?
Czekam na dalsze relacje które prowadzisz jak dziennik wydarzeń, bardzo lubię spędzać czas na Twoich wycieczkach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Witam serdecznie ;:196

Krysiu bardzo mi miło ;:196 Co do kondycji, powiem Tobie że na objazdówkach mam średnią wieku powyżej 60, oczywiście kilka młodych małżeństw się też zdarzy ale w mniejszości. Najstarszą panią co spotkałam ma po 80 i zasuwała aż szok. Przejazdy autokarem dziennie bywają nawet po 600km i to warto sobie zagospodarować na odpoczynek. Samego chodzenia nie ma aż tak bardzo wiele, tylko w kość daje temperatura. Jednak są też miesiące kiedy jest chłodniej ale ja wtedy nie mam możliwości dostać urlopu w pracy. Stąd zwiedzałam przy temp 35-39. Jednak po 2 dniach i piciu dużej ilości wody mój organizm przywykł do tej temperatury. Na tym programie było 5 dni na plażowanie, tylko ja wtedy dziennie jeździłam na fakultatywne, jakieś rejsy albo wycieczki jednodniowe. Ja bym 5 dni nie wyleżała nic nie robiąc :;230 Co do temperatury powiem , że jest na tam też inaczej odczuwalna, bo u nas przy 30 idzie paść a tam nie koniecznie. Tam zabudowa jest taka że nie nagrzewa się tak i z materiałów takich by bardziej chłodziły niż trzymały ciepło, poza tym od morza wilgotność też robi swoje.

Na marginesie to w przyszłym roku lot balkonem w Kapadocji ... to nic że cena zaporowa, i poza sezonem też.... Do przyszłego roku rozgryzę temat ;:172 ;:215


Kilka razy próbowałam dokończyć ... jednak zawsze coś :twisted: :roll:

Tym razem się uda :D

Obrazek

Nim dopłynęliśmy do plaży... mieliśmy kilka postojów, m.in na kąpiele blotne i moczenie w wodach siarczanowych. W tych miejscach nie mam zdjęć, bo się bałam o telefon :twisted:

Obrazek

Obrazek

Kolejny postój... i możliwość zobaczenia na żywo krabika niebieskiego... jak dla mnie śliczny. Jeszcze nie dawno odbywały się praktyki, karmienia żywymi okazami żółwi przez statki turystyczne, celem zwabienia żółwi dla zdjęć turystów. Na szczęście zaniechano tego procederu i krabiki mogą żyć spokojnie

Obrazek

Obrazek

Wśród szuwarów wypatrywaliśmy żółwików...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Udało się takie malutkie :heja :heja :heja
Obrazek

Obrazek

Dorosłe są rzadziej spotkane, przez statki turystyczne, ale są i mają się dobrze. Osiągają wagę nawet do 120kg.

Ostatni jest przystanek na plaży na której przychodzą na świat małe żółwiki...
Obrazek

Plaża w okresie lęgowym czyli od maja do października jest zamknięta w godzinach 22-8.

Obrazek

Obrazek

Daylan to także licyjskie grobowce wykute w skałach ;:oj

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam ciepło ;:170 ;:304
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Anetko zwiedzasz cudowne miejsca na Ziemi, a dzięki Tobie i my możemy je zwiedzić, dziękuję Ci za to ;:196
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Wiewióreczki podróże - Bałkany i gdzie nogi poniosą

Post »

Anetko,podpisuję się pod wypowiedziami Poprzedniczek.Twoją fotorelację z wycieczki do Turcji, przeczytałam kilka razy.Podoba mi się Twoje postrzeganie świata,wiedza,wrażliwość na przyrodę , szacunek dla kultury innych ludzi.Do tego, Twój promienny, szczery uśmiech - mówi wszystko. ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”