Kaktusy - Pio1986

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Piękne, wymyślne kwiaty ;:167
Piotr, a tak mi się przypomniało, jak się mają Twoje tricho w oborniku?
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dziękuję wszystkim:)
Jacku, pokazuję więcej zdjęć z balkonu w bloku, ponieważ czasu w tym roku mam jeszcze mniej niż w tamtym. Ale kaktusy meksyku kwitną, byłem dzisiaj u wujka w tunelu, ale rano wszystko zamknięte:(
Zawiązane owoce na ariocarpusach cały czas siedzą sztywno w wełnie i nie wydłużają się. Miałem nadzieję, że wyjdą zaraz na wiosnę a tu taki klops. Nie dopytałem, jak długo formują się owoce na tych roślinach?

Aga, trichocereusy w oborniku mają się naprawdę dobrze, na dniach załączę zdjęcie. Co więcej, to czegoś takiego wstawiłem też Echinocereus enneacanthus i powiem szczerze, rośnie piękniej niż kiedykolwiek. Zdjęcia podrzucę na dniach. Może dzisiaj uda mi się zrobić.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Czasu nie liczyłem ale u mnie trwa to dość szybko , około tygodnia. Przyjeżdżam i ni stąd ni zowąd widzę owoc , u mnie dość szybko zasycha , zdejmuje i sprawdzam czy trafiony czy nie bo różnie to bywa. Bywa duży soczysty owoc ( nie mylić z suszkiem po kwiatku zeszłorocznym) a jednak w środku klops - nasion brak. Bywają nasiona ale raczej namiastka nasion - takie brązowe 1/2 lub tylko 1/3 wielkości nasion normalnych z których nic nigdy nie wzejdzie. I wreszcie bywają nasiona prawidłowe - czarne kulki ok 1mm. Bywają też nasiona białawe albo żółtawe z których oczywiście też nic nie wzejdzie.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Będę drążyć kwestię obornika :D Co to znaczy "prawie czysty koński obornik"? Co tam jest jeszcze? Żwirek?
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Jacku, u mnie nastąpiło jakieś zatrzymanie.....

Aga, prawie czysty w moim żargonie oznacza, że dodałem do niego trochę piasku (rzecznego płukanego), tak żeby choć troszkę minerału tam było. Przy czym ten obornik nie był "świeży". Przegryzł się, jak dobry bimber:) Tak więc nie miał raczej zapaszku:)
Mam dwie rośliny w całkiem czystym oborniku. Eksperyment się udał:)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Jak to mówią "w kupie siła" a na poważnie to z obornikiem lepiej uważać bo przyjdzie ochłodzenie troche więcej wilgoci i polecą :idea:
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Zgadzam się. Podlewam te duże ostrożnie, poza tym stoją w glinianych doniczkach, bez emalii, i mają bardzo liczne odrosty, tak więc woda bardzo szybko schodzi po podlaniu. Co do siewki TH, to stoi ona w doniczce 6x6 cm i znajduje się na osłoniętym miejscu między meksykańczykami na balkonie w bloku. Tam temperatura, nawet wczoraj, przekraczała 30 st.C. Woda odparowuje błyskawicznie. No i w przypadku zalania roślin, co się także zdarzało, przeprowadzam szybką akcję wyjęcia rośliny z doniczki i postawieniu jej w ciepłym suchym miejscu. Ten sposób zawsze się sprawdzał u mnie:)
Awatar użytkownika
PR22
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2018, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Toszka

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Wspaniałe te ogromne kwiatuchy!


Nieśmiało wtrącę, że u mnie wszystkie kaktusy dostały do podłoża dawkę łajna (znaczy się krowiego). Jako kompletnie niedoświadczony wymyśliłem sobie parę lat temu, że tak będzie dobrze, zrobiłem duże wiadro substratu i mam je jeszcze do dzisiaj. Dawka krowiej kupy to poniżej 4% całości.
Tak jak napisałeś, łajno nie było świeże, wcześniej suszyło się i przeleżało co najmniej z rok, a i już siedząc w moim gotowym substracie robi się coraz bardziej wiekowe i szlachetne.

A gdyby g...a było jeszcze mało, to podlewam całe to moje towarzystwo wodą z akwarium.


I mam jeszcze ciekawostkę. Oprócz kaktusów zdarza mi się uprawiać papryki i jeden z hodowców sprzedał mi taki patent. Podobno południowoamerykańscy Indianie, już nie pamiętam dokładnie którzy, mieszali łajno z węglem drzewnym i taką mieszankę ładowali pod swoje uprawy. Podobno takie tereny do dzisiaj charakteryzują się wyjątkową plennością. Nie wiem na ile to prawda, ale znając właściwości chłonne węgla, coś może być na rzeczy.
Pozdrawiam,
Przemek
Kaktusy PR22
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Przepiękne kwiaty echinopsisów i nie tylko.
Czy to są może Twoje krzyżówki?


PR22 to się nazywa nawet / ten patent węglowo kompostowy/ :arrow: Terra preta,
to tworzy się prawie nowa gleba niezwykle urodzajna.
Wszelkie resztki, roślinne, kuchenne itp wrzucano do doła i przesypywano węglem drzewnym.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

To bardzo cenne informacje. Dziękuję za nie. Trochę poeksperymentuję i zobaczymy. Ale już widzę, że niektóre rośliny (np. TH i ECH) świetnie sobie radzą. Zamieszczam zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jokaer, z moich krzyżówek to tylko ten różowy z szerokimi płatkami.Ale "chwyciło" po zapyleniu z e.kermesina i już zawiązują się owoce. Na wiosnę sieję:)

-- 8 lip 2019, o 18:45 --

Jako spory dodatek użyłem w tym roku obornika do lobivii, koryfant, agaw, aloesówi hybryd TH -ECH. W przypadku koryfant zaryzykowałem, ale tak jak pisałem, u mnie na balkonie wystarczy, że słonko zajrzy i robi się piekarnik. Woda szybko odparowuje:)
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Dzień dobry!
Kwiaty z ostatnich dni
TH "FLying Saucer x CAntora orange x Magnolia vie"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lobivia winteriana WR 1061
Obrazek
Żółta hybrydka no name
Obrazek

Obrazek

Obrazek
I oczekiwane owoce na ariaczkach
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Trichocereus hybr. bez konkurencji z racji wielkości, kształtu i koloru kwiatu. Piękny! ;:138 ;:oj ;:138
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktusy - Pio1986

Post »

Tricho super, ale nie da się skrzyżować równocześnie 3 odmian, gdzieś tam musi być nawias:) Magnolia vie = Wie Magnolia (jak magnolia). W ogóle fajne masz te kaktusiska, bo takie wymuskane, ale bez przesady. Takie akuratne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”