Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Telimenka pisze:Na razie u mnie stonki nie ma, ale jak się pojawi to chcę wypróbować w tym roku działanie nawozów ,oprysk dolistny, w zwalczaniu stonki. Proporcje na oprysk : mocznik 12kg/ha +siarczan magnezu 5 kg/ha .
Pierwsze słyszę, że mocznik+ siarczan magnezu ma takie piorunujace działanie na owady. :shock: Możesz podać źródło tego przepisu?
A może czegoś nie doczytałaś? Może ...jokaer chodziło o 2 w 1 czyli połączenie oprysku na stonkę z nawożeniem dolistnym i jednak trzeba dolać jakiegoś insektycydu???
Nie sugeruj takich rozwiązań i nie wprowadzaj innych w błąd.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

A u mnie jakieś czary zadziałały w tym roku, chciałabym wiedzieć jakie. Kartofle wyglądają kiepsko, ale stonki prawie nie ma, podczas gdy u sąsiada stoją obgryzione do łysa patyki.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

To zapewne zależy od tego, jak silne są rośliny.

U mnie zauważyłem, że te podlewane i dokarmione, są mniej atakowane niż samosiejki, którymi się nie zajmuje praktycznie. Fakt, stonka zaatakowała na początku ale obecnie są tylko pojedyńcze sztuki na pierwszych, gdzie tamte 10m dalej to już powoli kikuty i co jestem kasuje sporą ilość z nich stonki.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

No nie wiem. W zeszłym roku w czerwcu kupiłam odkurzacz do zasysania stonki, bo nie dawałam już rady ręcznie zbierać. Ziemniaków nigdy nie podlewam, zaczynają już przysychać, a stonki nadal nie ma. Na samosiejkach owszem siedzi, chyba po prostu dlatego, że na nich przezimowała.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie natomiast plaga zmiennika lucernowca. Siedzi dosłownie na wsztystkim, na ziemniakach, ogórkach, pomidorach ,papryce. Po lekkim poruszeniu krzaka zrywa się na sekundę do lotu i ląduje kilkanaście cm. dalej. Wczoraj musiałem opryskać.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja bardziej martwie się tym, że u mnie ziemia sucha jak pieprz i obawiam się tego, źe plony będą mizerne. Jeśli to się potwierdzi, to rezygnuje z uprawy ziemniaków. Szkoda miejsca i nerwów.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

arek9025 pisze:Kiedy kopać ziemniaki sadzone w kwietniu żeby mi nie pusciły kiełków w ziemi. Jak rozpoznac ze bulwy sa juz dojrzałe i nie zwiędna po zbiorach. Krzaki już przestały kwitnąć powoli usychaja odmiana lord. Z kolei odmiana gwiazda trzyma się jakby lepiej.
Pomoże ktoś?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

arek9025 Stanowczo jest jeszcze za wcześnie. Na przechowanie zimowe na ogół kopie się we wrześniu.
https://poradnikogrodniczy.pl/przechowy ... mniaki.php
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Na larwy stonki u mnie zadziałał Spintor .
Mam jednak gorszy problem , m. nakopał ziemniaków ,
nawiasem mówiąc całkiem ładne . A w tych małych drutowce . ;:145
Jak to się zwalcza , nigdy tego nie miałam ? ;:134
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Telimenka pisze:arek9025 Stanowczo jest jeszcze za wcześnie. Na przechowanie zimowe na ogół kopie się we wrześniu.
https://poradnikogrodniczy.pl/przechowy ... mniaki.php
Rok temu zaczęły kiełkować ale podlewałem teraz jest sucho więc z miesiąc może wytrzymają.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Sprężyki tak samo trudno wytępić jak i pędraki. Wyznawcy eko polecają jako najlepszy środek gnojówkę z wrotyczu (Tanacetum), bo zawiera trujący tujon. Równie dobrze można by było zrobić gnojówki z takich roślinek jak thuja (żywotnik), bylica piołun (Artemisia) , szaławia (Salvia), jałowiec (Juniperus). Wszystkie zawierają znaczne ilości tego środka, szałwia chyba najwięcej. Sęk w tym, że tujon jest substancja oleistą i nie rozpuszcza się w wodzie. Najlepiej ekstrahować go mocnym alkoholem ale kto by takie cudo lał potem na grządki? ;:306
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

:wit O matko , widzę , że czeka mnie ciężka walka .
W ostateczności wypuszczę po wykopkach kury na ogród , może one coś zaradzą .
Tylko muszę przemyśleć mobilne ogrodzenie , żeby mi przy okazji wszystkiego nie zdewastowały .
Dzięki , wszystkie te rośliny mam . ;:180
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

arek9025 pisze:Rok temu zaczęły kiełkować ale podlewałem teraz jest sucho więc z miesiąc może wytrzymają.
Arek Jak nacina zacznie przysychać, to nie podlewaj. Bulwy niech tam sobie siedzą w ziemi i dojrzewają do września. Jedynie na ciężkiej, mokrej ziemi i w razie chorób, gdy zagraża gnicie bulwy trzeba kopać wcześniej. A u Ciebie jaka jest ziemia? Czy jest dużo perzu w ziemniakach?
arek9025 pisze:Rok temu zaczęły kiełkować .
Opisz czy kiełki były takie jak w tych co sadziłeś na wiosnę i łatwo dało się otrącić ? Czy raczej długie białe pędy ,mocno wrośnięte w ziemniaku?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”