Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Juka - zwijanie liści

Post »

Witam serdecznie. Mam problem z moją juką, otóż jakiś czas temu zaobserwowałem, że jej liście zaczęły zwijać się w ruloniki. Poza tym ich kolor stał się jakiś taki matowy i są strasznie suche i cierpkie w dotyku.
Mam ją od kwietnia i cały czas stoi w jednym miejscu na na parapecie wschodniego okna.
Macie jakieś rady?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nieprawidłowe podłoże i podlewanie.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji ok 3:1.
Podlewanie powinno wyglądać tak, że w sezonie podłoże utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne.
Jak temperatury się obniżą przesadź do w/w mieszanki, na razie podlewaj większą ilością wody, bo najwidoczniej podlewasz zbyt małą i za rzadko.

Ps. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rozumiem. Za podłoże służy mi ziemia uniwersalna, mam zakupić jakąś inną przy przesadzaniu? Taką samą mam przy dracenie i pachirze i one nie narzekają :)
Dzięki za pomoc.

PS. Chyba zdawałem złe pytania, bo nie mogłem nic
znaleźć :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To, że na razie dają sobie radę nie przełoży się w dłuższej perspektywie czasu. Wszystkie rośliny doniczkowe sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza - każdą. Posadzenie do samej ziemi powoduje, że bryła korzeniowa zbija się i do korzeni nie dociera praktycznie w ogóle powietrze. Do tego podłoże dłużej przesycha i prędzej czy później dochodzi do zgnilizny korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Znaczy się przy pachirze i dracenie zastosowałem drenaż w postaci keramzytu. Zapewne zapytasz dlaczego nie zrobiłem tego przy juce? Bo juka jest moją pierwszą rośliną i wtedy nie wiedziałem jeszcze, a czytałem też, żeby za dużo nie przesadzać roślin.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam podejrzenie, że ta jukka była zbyt obficie podlewana. Sprawdź, pukając w pieniek albo lekko go ściskając, czy nie jest pusty w środku. Jeśli tak, oberwałabym pióropusze i ukorzeniła w wodzie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kontynuacja problemu z 22 kwietnia.

Odstawiłem Jukę od okna - stoi jakieś 1,5 metra od balkonu, więc ma widno, ale bez bezpośredniego słońca i schną końcówki na potęgę. Ziemia palmowa z perlitem, bardzo przepuszczalna. Podlewana 2 razy w tygodniu, jednak wciąż ma sucho.
Myślicie, żeby zwiększyć nawadnianie? Ilość czy częstotliwość?

https://drive.google.com/file/d/1-93wIX ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zaraz, zaraz. Juka nie może stać na tym stanowisku. Ona potrzebuje słońca, tylko trzeba roślinę stopniowo przyzwyczaić. Jeśli ziemia wysycha to dobrze, gorzej jakby nie wysychała.
Jednak nie wiem czy podlewanie 2 razy w tygodniu to nie za często - jaką ilością wody podlewasz - dużo czy mało? Czy sprawdzałeś stan korzeni?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Południowe okno balkonowe jest spoko, z tego co czytam Juka nie toleruje pełnego słońca, gdyż parzy liście.

Podlewam tak umiarkowanie, nie jakoś obficie, razem z dracenami, którym pasuje moje podlewanie. Może faktycznie zajrzę jeszcze w korzenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bzdury. Juka rośnie w naturze w pełnym słońcu, więc jak słońce może je oparzyć???
viewtopic.php?p=5976187#p5976187

Wystaw normalnie przy oknie.
Te suche końcówki to nie wyglądają na oparzenia słoneczne tylko na złą gospodarkę wodną. Albo podlewasz małą ilością wody, albo/i ma uszkodzone korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wiem czy bzdury, tak jest napisane w forumowej bazie roślin:
"W okresie wegetacyjnym juce należy zapewnić miejsce (...) dobrze nasłonecznione ale nie w bezpośrednich promieniach słonecznych(mogących poparzyć liście), najkorzystniejsza jest południowa lub wschodnia wystawa w miejscu przewiewnym i ciepłym."

viewtopic.php?t=8532

Oki, a więc Juka wyskoczyła z doniczki. Korzenie zdrowe, choć bryła płaska niczym bonsai i bardzo zbita w kształt sklepowej, mniejszej doniczki. Do tego rosła w jakiejś ziemi kokosowej zapewne albo torfie, bo ma dużo pozostałości między korzeniami.

Co byś radził z nimi zrobić?

Bryła po wyjęciu: https://drive.google.com/file/d/1-AGSVP ... sp=sharing
i otrzepaniu z ziemi: https://drive.google.com/file/d/1-Az95D ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Aha, czyli nie była przesadzana?
Układ korzeni wskazuje na nieprawidłowe podlewanie - bryła korzeniowa powinna być rozwinięta na całą głębokość doniczki. Podlewasz obficie, a kolejne podlanie jak wierzchnia warstwa podłoża zaczyna delikatnie przesychać.
A co do stanowiska, to wystaw normalnie bliżej okna, a jak masz balkon albo taras czy ogród to na na lato możesz nawet tam wystawić. Tylko wtedy to ostrożnie ze słońcem i przez pierwsze dwa tygodnie trzeba cieniować w godzinach południowych i stopniowo przyzwyczaić do słońca, wydłużając czas ekspozycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Była przesadzana, ale bryła jest tak zbita, że przypomina krążek hokejowy. Rozplątać go jakoś czy zostawić jak jest?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”