Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za daleko od okna!!! Postaw bezpośrednio przy nim, chyba że jest to wystawa południowa, wtedy około 1 metr od okna.
W roślinie musi dalej krążyć infekcja grzybowa, spróbuj zrobić oprysk innym preparatem grzybobójczym.
Kalatea potrzebuje stałej podwyższonej wilgotności powietrza (powyżej około 60%) i temperatury powietrza powyżej 20 stopni. Spryskiwanie liści nic nie daje, tylko nawilżacz powietrza.
Większość tych roślin ciężko utrzymać w dobrym stanie w dłuższej perspektywie czasu w warunkach mieszkaniowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
shikie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2019, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Moja kalatea od pewnego czasu przestała wypuszczać nowe liście. Dziś zauważyłam że liście od spodu są mocno wilgotne i mają drobny biały nalot. Wilgoć jest w dotyku kleista. Czy to atak grzyba? Co powinnam na to zakupić?
Kalatea stoi w pokoju z oknami południowo-wschodnimi, ale ok. 4 m od okna. Podlewana 2 x tygodniowo, w podstawce z keramzytem starałam się żeby zawsze była woda. Bardzo proszę o porady.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim w odległości 4 metry od okna to możesz sobie postawić sztuczne kwiatki. Ona potrzebuje światła! Postaw na parapet, o ile nie jest to południowa albo zachodnia wystawa.
Co do szkodników to są przędziorki. Kup Envidor, Nissorun albo Vertimec i zrób przynajmniej dwa opryski, drugi po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
shikie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2019, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję! Pokój wydaje się bardzo jasny i nie zdawałam sobie sprawy, że kwiaty w takiej odległości będą miały za mało światła, ale po przeczytaniu wątku już wszystko jasne i szukam nowego miejsca. Dziękuję za pomoc!
pracus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam taki problem z moją Calatheą, że - ale to dosłownie, jak w wojsku - zamykają się, żółkną i giną kolejne liście, jeden po drugim. Teraz zostało ledwie ok. 10 z bardzo bujnej rośliny. Ostatnio przesadziłem ją do właściwszej ziemi, zabrałem z klatki schodowej do domu, pod okno w korytarzu (niebezpośrednie światło). Natomiast w jej życiu nic się nie zmieniło - dalej w tym samym tempie, jeden po drugim giną kolejne liście.

Czy to jest jakiś typowy objaw? Przy przesadzaniu nie widziałem żadnej zgnilizny na korzeniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak nie pada bezpośrednio światło? To jak roślina ma prawidłowo się rozwijać? Parapet okna, o ile nie jest południowa albo zachodnia wystawa - patrz wcześniejsze posty.
Sprawdzałeś pod kątem szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam problem z moją calathea (stromanta) triostar. Kupiłam ja tydzień temu i od tamtej pory jej stan się pogarsza. Wiem że może dochodzić do siebie po przyjściu w nowe miejsce ale to chyba coś więcej. Jej liście głównie to u dołu żółkną, nowy jeszcze nie rozwinięty liść wysycha od góry) inne zaczynają dziwnie się falować (nie zawijają się, bardzie wyglądają jak pokarbowane). Dodam jeszcze że dziś gdy go podawałam z ziemi zaczęły uciekać małe czarne zajączki, zauważyłam ich co najmniej 5 :( co to może być, proszę o pomoc bo zależy mi na tym żeby kwiatek ładnie rósł, z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku.
Sprawdź czy pod liśćmi nie ma białych punkcików.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie ma żadnych białych kropek, jutro ją przesadze chociaż boję się tego bo wiem że te kwiaty źle to znoszą:(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie w okresie wiosenno - letnim. A bardziej szkodliwe jest trzymanie w podłożu produkcyjnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok w takim razie zrobię tak jak radzisz, dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie kupiłam też calathea warsewiczi rozumiem że ja też mam przesadzić i to do takiego samego podłoża jak triostar? A czy na dnia donica robić drenaż czy wystarczy taka ziemia jak polecasz? Z tym kwiatkiem też jest nie najlepiej, żółkną liście Ale mam nadzieję że to kwestia akimatyzacji:) jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Drenaż z keramzytu oczywiście możesz dodać.
Pamiętaj, że kalatee wymagają podwyższonej stałej wilgotności powietrza, najlepiej powyżej ok. 60%. Nie uzyskasz tego spryskując liście, wskazany nawilżacz elektryczny. Inaczej po jakimś czasie będą schnąć końcówki liści, a roślina będzie słabiej rosła. W ogóle ciężko utrzymać wygląd tych roślin jak tuż po zakupie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam jeszcze pewnie troszkę głupie pytanie Ale jeśli chodzi o ten żwirek, który mam dodać do nowej ziemi to czy ta jest jakiś specjalny żwirek do kwiatków czy taki dla kotów też może być?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”