Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Gałęzi nie ma już, za bardzo okroiłam ranę,i się złamała, teraz wiem, że nie musiałam aż tak mocno... Nie zgadzam się natomiast z rodzicami, wg ich opinii orzechy włoskie tak maja, tzn to ich natura, że w środku gniją, i nie trzeba nic z tym robić, a drzewa będą żyć i pół wieku :!: :? Posmarowałam dziś popękany przez mróz, a wcześniej posmarowany funabenem dwumetrowy pień kilkuletniej nektarynki, niestety resztą tej farby olejnej i tatko uważa, że drzewko za kilka tygodni uschnie, bo taką farbą nie wolno smarować ran drzew. Czy faktycznie tak jest?

Teraz resztka po gałęzi - rana nie była duża i miała tylko ok 20 cm - wygląda tak jak na fotce. Z takimi zabiegami jak czyszczenie ran drzew, nie ma się co spieszyć, oj już to teraz wiem, i lepiej najpierw sporo poczytać jak ciąć, jak czyścić, żeby gałąź nie była zmasakrowana (jak ta moja).... No ale czasu nie cofnę.... . Nauczka na przyszłość.

Obrazek

I tak teraz czytam, post wyżej... Pośpiech, zakup farby olejnej, a jak byk widnieje wyżej że rany drzew smarować Impregnatem Extra Drewnochron... Mam nadzieję, ze ta nektarynka przeżyje... Dzięki za info, kupię ten impregnat w Castoramie w najbliższym czasie.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Tatko miał rację - farba olejna nie nadaje się do zabezpieczania ran drzew, bo ma w składzie wiele związków fitotoksycznych, które są wchłaniane przez żywe tkanki i w skutku dochodzi do powstawania martwic w obrębie zabezpieczanego fragmentu. Co innego drewnochrony, które są tolerowane przez żywe tkanki. Jeśli zranienie jest mniejsze lub nie posiada wewnątrz fragmentów ze zgnilizną, najlepsze są preparaty powierzchniowe takie jak Funaben, Tervanol czy Lac Balsam.

Popełniłaś jeszcze jeden błąd usuwając konar - pozostawiłaś czop. Smarowanie go funabenem nic nie pomoże. Należy dociąć go do obrączki i dopiero wtedy posmarować. W przeciwnym razie nie pojawi się kalus i rana nie będzie się goić, a w zamian przez zamierający czop zgnilizny dotrą do wnętrza pnia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD już za późno. Teraz tak wygląda ta kora moreli - nie wiem, czy pomalować ja korodermą z Brosa? Czy Jakąś mieszanką korodermy z np miedzianem 50 czy Topsinem ?
Obrazek

Już usunęłam ten czop orzecha, i posmarowałam ranę najpierw Drewnochronem Extra impregnatem o jakimś kolorku:

Obrazek

Po ok 3 godzinach uznałam, że ta rana wygląda wciąż na niezabezpieczoną, więc posmarowałam ja maścią Koro Derma, tyle że dodałam łyżkę miedzianu 50 WP ( może Topsin byłby lepszy?)

Obrazek

Sam oceń proszę, czy coś jeszcze mogę zrobić, dla tego orzecha? Bo mam wrażenie, ze ten orzech cały jakiś chory jest..... :? Jak znajdziesz czas i będziesz miał chęci proszę spójrz na te fotki.

Ucinając czop przycięłam też inną wystającą część na pniu - tam też była niegdyś gałąź, wtedy ciął mój tato, i nie posmarował niczym, mnie nie było mnie w domu, jak wróciłam coś tam posmarowałam jakiś funaben, nie ten zawierający środki grzybobójcze w składzie. Było tam jednak takie zgrubienie, które nie podobało mi się więc dziś wyrównałam nieco to miejsce na pniu i ups, pojawiła się niespodzianka (na fotce już posmarowana Drewnochronem extra impregnatem):

Obrazek

Teraz po posmarowaniu korodermą z miedzianem, wygląda tak:
Obrazek

Jakie jest Twoje zdanie ERNRUD - jest ono dla mnie bardzo ważne - powinnam zostawić tego orzecha w spokoju i już nic nie wyrównywać, nawet jeśli mam przeczucie, że w pewnych miejscach rozwija się pod kora infekcja? Zobacz tutaj:
Obrazek

Nie wiem, nie chcę zaszkodzić bardziej, niż do tej pory :?
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Koro-derma jest tańszym i słabszym zamiennikiem Funabenu - to nie znaczy, że nieskutecznym, ale niezawierającym substancji aktywnych i o wiele mniej trwałym niż Funaben. Oczywiście lepiej zamalować ranę Koro-Dermą niż niczym, ale trzeba zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy tymi preparatami. Dodawanie topsinu ma sens tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrą infekcją grzybową, a miedzianu - gdy z ostrą bakteriozą. Takie normalne rany najlepiej zabezpieczać samym przeznaczonym do tego środkiem. Impregnaty warto stosować, ale w przypadku większych ran.
Morelę już radzę zostawić.
Czop u orzecha docięty elegancko, ale ta druga rana przesadnie wyżłobiona - usunęłaś obrączkę. Miejmy nadzieję, ze nie pojawi się martwica.
Takich starszych ran, już częściowo zakalusowanych lepiej nie rozgrzebywać. Wyjątkiem są zrakowacenia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD - czyli nie mam już tego orzecha dotykać? Tak zostawić i mieć nadzieję, ze sam sobie poradzi? A co sądzisz o tej ciemnej plamie na zdrowej tkance - też zostawić i nie próbować nie wiem , wyciąć, usunąć? Bo co to jest, nie wygląda to na zdrową tkankę, tylko jakaś chorobę:
Obrazek Obrazek

Jak to jest orzech sam sobie z tym poradzi - na razie to jest głębokie na ok 2 -3 mm - czy to się nie będzie powiększać? Nawet zamalowane Fnebenem? Tatko powiedział, żeby zostawić, orzech sobie da radę. Czy Ty też tak sadzisz?

Czyli tego też nie ruszać, nie rozgrzebywać?:
Obrazek

Tam są pęknięcia, to normalne?

Dziękuję za odpowiedź ;:3 Pozdrawiam.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ten ciemny fragment to twardziel. Zobacz - tak wygląda przekrój pnia orzecha włoskiego, czyli wewnątrz ciemna twardziel, a na obrzeżach jasny biel.
Obrazek
Więc to normalne i nie ma się czym przejmować. Całą rankę wystarczy zaimpregnować lub pomalować funabenem.

A takie pęknięcia wynikają ze wzrostu tkanek. Tak ma być. One nie należą do niebezpiecznych. :wink: Już trzeba zostawić tak jak jest i nie rozgrzebywać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuję ERNRUD, czyli niepotrzebnie usunęłam tę obrączkę, myśląc że to jakiś grzyb. Znowu wiem coś więcej - nie wolno ucinać poza te obrączkę. To młody orzech, oby się zregenerował, po moich "zabiegach". Będę wiedzieć raczej szybko, do kilku miesięcy, czy pojawiła się martwica? Wciąż się trzymam nadziei, że jej nie będzie, ten orzech jest piękny.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Zabezpieczenie funabenem tej rany pomoże rozwinąć tkankę przyranną. Późnym latem będzie wiadomo czy kalus wykształci się na obrzeżach rany czy kora się zapadanie i obumrze.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
fmw2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 wrz 2019, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,

Czym najlepiej byłoby zabezpieczyć dziurę w starej jabłoni? Dziurę wstępnie oczyściłem z ziemi i próchnicy lecz całkowicie nie da się usunąć chorej tkanki gdyż stanowi prawie cały obwód drzewa. Czy następnie można byłoby tą dziurę czymś wypełnić?

Drzewo także posiada kilki innych dziur w pniu zalanych kiedyś betonem, czy należałoby rozwiercić takie miejsca zabezpieczyć innym środkiem?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam. :) Na narosłą dookoła młodą tkankę przyranną (kalus) należy nanieść Funaben Plus, a na twarde martwe drewno impregnat penetrujący, bezpowłokowy w typie Drewnochron. Niczym nie wypełniać ubytku.
Ciążący wierzchołek korony skrócić, by zapobiec wyłamaniu się konaru przy ubytku.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
fmw2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 wrz 2019, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Bardzo dziękuje za poradę.

Drzewo niestety przez lata było zaniedbywane, teraz jako nowy właściciel jabłoni chciałbym je trochę podratować. :D

Dwa ostatnie pytanka

1) Czy można koronę podciąć dość mocno, jak na zdjęciach zaznaczyłem? Drzewo rozgałęzia się w literę V i jedno rozgałęzienie chciałbym całkowicie usunąć a drugi dosyć mocno skrócić .

2)Ewentualne cięcie wykonać w Marcu czy może w Kwietniu?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witajcie.
Chciałabym poprosić o pomoc i ocenę mojej renklody.
Drzewo stare i zapewne kończy się jej czas ale ma tak wspaniałe owoce, że chcę powalczyć.

1) W dwóch miejscach- konar i pień rak bakteryjny?

Obrazek

Obrazek
Na pniu zamalowane wapnem ale guma wycieka. Przed wyjazdem do domu zauważyłam, że konary są dwa z gumowymi soplami.

2) Pęknięta kora, która mam wrażenie nie trzyma się reszty. Na jednym zdjęciu odrobinę widać pustą przestrzeń. Obawiam się, że mogą tam siedzieć mrówki. Jeśli jeszcze nie, to na pewno się pojawią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3) Na dwóch konarach kot zdarł korę. Jeśli zdarł, to znaczy, że się nie trzyma (podobnie jak na pniu?). Wydaje mi się, że rosły tam w zeszłym roku małe chubki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety są to najstarsze i najgrubsze konary. Nie wiem czy wytrzymają ciężar owoców....

4) Dwie stare już sprawy ale zapewne tą drogą dostały się patogeny

Obrazek

Obrazek

Czy mogę jakoś ją podratować? Owocuje co roku bardzo obficie, jakość owoców może nie najcudowniejsza (szarka, brunatna zgnilizna itp) ale nawet po odrzuceniu chorych owoców jest co jeść i mrozić.

PS
znalazłam swoje stare wpisy w innym dziale viewtopic.php?f=17&t=40760&hilit=parch+ ... a&start=42
guma na pniu zgadza się z tym miejscem, co było 6 lat temu pokazywane. Odrapany przez kota konar jest również w tamtym wpisie ale wówczas to były pęknięcia kory nie budzące niepokoju.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Grzegorzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2020, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam, chciałbym prosić o poradę przy leczeniu jabłonki. Po niedawnym malowaniu postanowiłem sprawdzić stan pnia w miejscach po obciętych gałęziach, okazało się, że w środku spora część pnia jest zgnita. Z wstępnego zapoznania z wątkiem wiem, że w pierwszej kolejności powinieniem wyczyścić wnętrze i tak wstępnie zrobiłem. Jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o ogrodnictwo, dlatego jakie następne kroki podjąć? Jabłonka jest już dość wiekowa obwód pnia na wysokości metra wynosi około 190 cm. Szkody sięgają około 80 cm w dół od najniższego otworu. Poniżej załączam zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”