Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Jack Sparrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2019, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam, potrzebuję porady-pomocy. Na liściach fiołków pojawiły się malutkie dziurki. Jest ich mnóstwo i pojawiają się bardzo szybko. Najpierw pojawiają się malutkie dziurki jak od igły, następnie skupiska tych dziurek brązowieją i przekształcają się w brązowe plamy. Szkodniki jak przędziorki, mszyce, wciornastki wykluczyłem. Zastanawiam się czy nie jest to jakaś choroba grzybowa? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i pomysły co to jest i jak z tym walczyć! Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Kupiłam Previcur i chcę profilaktycznie podlać fiołki. Proszę o radę w jakiej fazie rozwoju mam to zrobić. Obecnie dorosłe fiołki mają pąki i kwitną, a maleńkie sadzonki będę oddzielać od listków. Kiedy najlepiej namoczyć je w roztworze previcura :?:
Pozdrawiam:)
mocny2_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 cze 2019, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dobry wieczór, mam mały problem.Dzisiaj pierwszy raz użyłem nawozu do moich fiołków, Agrecol do roślin doniczkowych.Teraz gdy zapaliłem światło w pokoju moim oczom ukazał się dziwny widok.Te kwiaty które podlałem dostały jakby krople rosy na brzegach liści.Nie więdną, wylądają wręcz znakomicie, są sztywne i sprężyste.Ale te krople... co to jest? nie mogę przecież ich jutro wystawić na słońce z tymi kroplami.Czy to normalny objaw? agrecol zaleca 7ml na 2l wody.Ja rozrobiłem 5ml na 1.5l wody
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Gutacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mocny2_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 cze 2019, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

no tak ale to jest efekt nawozu? bo to sie pojawiło tylko na czterech fiołkach które podlałem, reszte zostawiłem bo nie chciałem odrazu ryzykować na wsszystkich


Pisz poprawnie po polsku/Mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mocny2_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 cze 2019, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Panie Norbercie ja wiem co to jest gutacja, mam to na swoich storczykach.Ja pytam bardziej czy wpływ na pojawienie sie może mieć nawóz.Napisałem wyraźnie, krople pojawiły sie tylko na fiołkach na któych użyłem pierwszy raz nawozu.Kilkanaście pozostałych doniczek których nie podlałem nawozem stoi bez zmian, żadnych kropel na liściach
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Skoro wiesz co to jest gutacja, to po co się dopytujesz? :wink:
Gutacja, pojawia się zarówno podczas nadmiaru wody w podłożu jak i soli mineralnych. I teraz jeśli użyłeś nawozu po raz pierwszy i to mniejszym stężeniu niż zaleca producent, to albo podłoże jest zbyt zbite i długo trzyma wilgoć, albo/i względnie za często podlewasz. Użycie nawozu wtedy było tutaj jedynie zbiegiem okoliczności.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mocny2_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 cze 2019, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Co może być przyczyną tego, że przesadzony w tą wiosne fiołek zakwitł ale ma miniaturowe liście? Liście w ogóle nie rosną, gdy go kupiłem to liście miał wielkości połowy obecnej doniczki a teraz stoją w miejscu, są strasznie zagęszczone
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Bardzo pomocne będzie, gdy wstawisz zdjęcie fiołka i napiszesz w jakich warunkach rośnie; tj. podlewanie, stanowisko, jaka ziemia.
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witajcie. Na fiołki zachorowałem pod koniec ubiegłego roku. Właściwie przypadkiem.

Mac?s Scorching Sun - pierwsze kwitnienie

Obrazek

Powinien mieć, teoretycznie, bardziej zielone liście. Zwłaszcza te starsze. Tymczasem z biegiem czasu wyjaśniał. Na pewno nie z powodu nadmiaru słońca. Nie wiem co jest przyczyną i czy to powód do niepokoju, poza tym wydaje się zdrowy.

Jeszcze w kwietniu wyglądało to inaczej

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Jakub_
Mac?s Scorching Sun powinien mieć takie jasne liście. Wszystko jest w porządku i nie ma czym się przejmować.
Fiołki-variegata też pierwsze listki mają zielone, dopiero następne są pstrokate. Z biegiem czasu cała roślina jest pstrokata.
Pozdrawiam:)
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Moje ?obawy? wynikały z tego, ze w internecie krąży głównie fotki z ciemno zielonymi liśćmi a jasne tylko młode. Dziękuje!

Na marginesie Scorching Sun rzeczywiście bardziej pasuje do takich ?wyblakłych? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”