Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Moje kiwano już złapało jakiegoś mączniaka, w domu w doniczkach siedzi. ;:173
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

U mnie z wyłożonych na wacik nasion ani jedno nie skiełkowało, a wyłożyłem ich sporo. ;:224

Gud baj selulaj. :lol:
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Pocieszę Cię, że ja dopiero przedwczoraj wysiałem. Najwyżej wsiejesz gdzieś pod siatką do gruntu i zapomnisz, kiwano to nie arbuz żeby warto było nad nim chodzić. Chociaż ładny jest.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Już nie mam nasion, to i spokój. ;:224
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

U mnie coś słabo.... Z 3 nasion z zeszłego roku wzeszły 3 małe roślinki. Z kolejnych 20 wysianych póki co wzeszło z 3-4 :/
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Kupiłam nasiona kiwano, wysiałam, ładnie wzeszły, dwa posadziłam w szklarni obok pomidorów, rosną jak głupie i włażą na pomidory, chociaż już kilka razy przycinałam im boczne pędy - chciałam je prowadzić jak pomidory na 2-3 pędy - i dopiero dzisiaj poczytałam sobie o nich w necie i na tym wątku i dowiedziałam się jakie duże toto rośnie ;:oj .
Rosną z przodu szklarni i pomyślałam, żeby przesadzić je na tył, bo wkrótce będą zacieniać pomidory. Jak myślicie czy to dobry pomysł? Rosną na stałe już ok. 5 tygodni, ale chyba nie mają aż takich korzeni, żeby przesadzenie bardzo im zaszkodziło. Macie jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Ja myślę, że przesadzanie kiwano "załatwi" je na amen. ;:185 To, że roślina jest duża nie oznacza, że ma duże korzenie. Przecież ogórków też nie przesadzasz jak są już duże, prawda?
Nie wiedziałaś jaka to roślina, ale wystarczyło zobaczyć na owoce i już to powinno Ci nastręczyć wnioski.Skoro roślina na jednym pędzie potrafi kilka owoców wielkości dużego kubka śmietany utrzymać, to nie może być mała. Każdy melon rogaty ma nawet ok. 0,5l pojemności. Samo kiwano to pnącze , jego korzonki są malutkie i płytkie.Łatwo się rwą i odpadają od łodygi. Nie radzę go przesadzać. Jedyne co Ci pozostaje to cięcie i obrywanie liści. ;:174
Witam, jestem Adam.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Mam wrażenie, że cięcie tylko stymuluje je do wypuszczania nowych pędów. Cóż, bardziej zależy mi na pomidorach, więc chyba zaryzykuje przesadzenie. Skoro korzeni się płytko, to jest pewna szansa - dzięki za informację.

Nigdy nie widziałam owocu kiwano na żywo, a na podstawie zdjęcia trudno określić wielkość i ciężar owocu. Pomidor bawole serce też jest duży, a rośnie na normalnym krzaku pomidora. Nigdy nie widziałam też całej rośliny kiwano ani na żywo ani nawet na zdjęciu, skoro nazywa się "ogórek" to myślałam, że rośnie jak ogórek - czyli akurat do szklarni. Popularne nazwy egzotycznych roślin są często mylące.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Ja w koło kiwano nawet nie odchwaszczam bo to zbyteczne. Ta roślina wszystko zagłusza! To jest po prostu taki Blob Zabójca w formie rośliny. Wszystko wchłonie.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Ryszka, spróbuj pod dachem szklarni zamontować jakąś lekką siatkę, sznurki, cokolwiek żeby się dziadyga piął. Zacieni wnętrze, chociaż trzeba będzie mocniej lać wodę. Owoce zawiązuje przy łodydze tak do pół metra nad ziemią więc ciąć możesz go do woli. :wink:
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Nasiona wybrane z owoców kupionych w zeszłym roku w Lidlu, wschodzą bardzo dobrze, rosną póki co jak szalone. Posiane do gruntu obok zwykłych ogórków, powschodziły później, ale chyba zaraz przegonią te zwykłe. Hodowane w kubkach i wysadzone do gruntu też rosną bardzo dobrze, chyba jedyne wymagania tej rośliny to dużo słońca i dużo ciepła, ciekawe tylko czy zawiążą owoce bo to już nie jest takie oczywiste.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Myślałem, że to fatalne w tym roku lato je zniszczy (temperatura spada nawet poniżej 10 stopni w nocy), ale nie - gdy tylko zrobi się cieplej, nadrabiają zaległości. Mam już owoce nawet po 10 cm i ciągle zawiązuje nowe i dalej kwitnie.

Nawet pomimo chłodów, jakiś plon chyba będzie - za wcześnie na wnioski, ale wygląda na to, że nadaje się do uprawy w gruncie nawet w naszym klimacie, wbrew opisom z internetu.

Tak paskudne lato z takimi spadkami temperatur, jak w tym roku rzadko się zdarza, jeśli pomimo tego i tak będzie jakikolwiek plon, to najlepszy dowód, że można łatwo go uprawiać w Polsce w gruncie, bez żadnych szklarni, tak jak zwykłe ogórki, tyle że późniejsze.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Kiwano to twardy zawodnik. Cieżki do ubicia. Rozrasta się niesamowicie, podlewanie ok ale nie koniecznie. Wytrzyma wszystko. Owoce nawet jak zielone to możesz zebrać a w domu dojrzeją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”