MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

pasjonat Przerabiałem już upały. Nie szkodzą im.
Lata jeszcze kilkaset ogrodowych. Gniazd zamknęły około 6 tysięcy, więc zbliżą się do 7 tys. gniazd. Pojawiają się różne cudeńka owadzie. Zrobię fotki i wstawię,tzn, jak/jeśli zrobię fotki to wstawię.
Zaczął latać Monodontomerus obscurus, no nie lubię gościa.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie też zauważyłam tego 1 osobnika. Próbował rozpracować rurki papierowe ale coś mu nie pasowało.
W między czasie fotłam jakąś pszczołowatą chyba miodna .
Obrazek .Obrazek
monia77
100p
100p
Posty: 125
Od: 15 paź 2011, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gogolin

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie pojawiły się makatki i osowate,które zaglądają do rurek.Jest też coś co usuwa korki murarek i zabiera pyłek-co to może być i jak ochronić rurki?W piasku też ktoś złożył kokoniki zrobione z liści.Tylko nie wiem czy jak przez przypadek tato je wykopał(nie wiedzieliśmy,że tam są) to czy przysypię je piachem to nic im nie będzie?i pytanko kto zalepia tak na biało rurki?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ostatnia z latających murarek leży martwa - sezon oblotów uważam definitywnie za zakończony ;:108
Co się urodzi jesienią w rurkach to czas pokaże .
Mam jeszcze cienką trzcinę więc wyłożę to może się coś przypląta. Część z nas kombinuje jak "udomowić" pewne gatunki i jak je zwabić , a moje dziecko wykopało dół głęboki na pół metra i od kilku dni na samym dole zadomowiły się jakieś pszczoły lub coś podobnego , lata kilka okazów do jednego otworu więc mają tam pewnie gniazdo - co mnie mocno martwi ponieważ dół trzeba będzie w końcu zasypać ...taka perfidia losu .
Jutro może uda się cyknąć fotkę aby nasz entomolog Klik rozeznał się w gatunku... :;230

Marek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dziki za uznanie" :wink: . Zrób koniecznie zdjęcie! Jeśli mógłbym poobstawiać (trochę hazardu od czasu do czau nie zaszkodzi) korzystając z "doświadczenia" jakie oferują co jakiś czas koleżanki i koledzy z forum to daję 65%-70% na ogrodowe. Zrobiły dziurę w ściance dołka i wybierają z niej ziemię.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie na działce pies zrobił dziurę i tam była ziemia wilgotna ,ogrodowe przylatywały chyba z całej okolicy po materiał do zalepiania, a to z powodu pewnie suszy ,bo jeszcze nie widziałem tyle pszczółek, działkę mam przy samym lesie.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

monia77
Możliwe,że mrówek to sprawka. Wnoszą pyłek i larwy pszczół. Mam to samo, posypałem pod rurkami takim różowym preparatem ze sklepu. Niech się mrówki najedzą w końcu do syta.... ;:209
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Z tych białych poczwarek z str 34 wylęgły się takie muchy . diodas1 miałeś rację podając link do,, prawdopodobnej muchy" ;:136 Anthrax anthrax. Czyli otwarty kokon nie przeszkadza w przepoczwarzeniu się.
Trochę się spóźniły bo u mnie murarki już nie latają od dłuższego czasu. Może i dobrze :wink:
Obrazek. Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Pszczeli rok, fajny chwilowo :) .
markonix Trafiłem z oznaczeniem bez zdjęcia chyba, bo fota miała być i jej nie ma. Pozwól na rewanżyk: po ilu to latach nie da się odróżnić ogrodowej od ogrodowej :;230 .
Chelostoma florisomne i campanularum kleją trzecią setkę gniazd. Zaczyna szaleć Ch. rapunculi. Osmia caerulescens lipnie, ale lepi kolejne gniazda. O. leaiana trochę lepiej, ale szału nie ma. Wygryzają się pierwsze "udomowione" samce Hoplitis Sp. chociaż to już Osmia podobno. Dzisiaj wypuściłem kolejne 3 sztuki samców. Samce Megachile kimają w rurkach, ale to tak od lat i efektów nie widać. Mikrusy z Hylaeus lepią rurki, ale to dopiero początek. Wczoraj widziałem ostatnią ogrodową ,chyba ostatnią, ledwo lecącą do gniazda.
Jakieś 2 tygodnie temu zauważyłem gniazdo zaklejone przez wybitną estetkę. Wygląda na przeżute płatki kwiatów. Anthocopa tergestensis może, pierwsza myśl taka mi przyszła do łba. Dawniej Anthocopa, a teraz to już Osmia zdaje się, kręci mi się w głowie od zmian nazw. Ktoś ma inny pomysł? Marek możesz pomóc :wit :wink: ? Zdjęcie lipa bo telefon zjechany:
Obrazek

Przepraszam za łacinę, ale mi pasi, niektórym to zdaje się przeszkadza. Pszczeli rok :)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

KLik no cóż ... tak tłumaczą się winni ;:306
problemy pojawiły się już na początku - jak zrobić fotkę pszczole na głębokości 50-60 cm ...do środka nie wejdę z racji gabarytów , zoom w moim leciwym aparacie co prawda jest ale ostrości łapać już nie chciał . Jako że dołkiem zawiaduje moje dziecko więc w tygodniu jeszcze go pogłębiło więc nie wiem jak potoczyły się owadzie losy .....

Siedziałem jednak chwilkę ostatnio nad dołkiem i jestem zdumiony ile owadów się przy nim kręci , mają tak kilkadziesiąt otworków do których wlatują , największe zainteresowanie wzbudziła we mnie osa , która targa prawdopodobnie mniejsze pszczoły , ledwie leci ale się nie poddaje .
Czatowałem i na nią z aparatem choć z powodu plagi komarów ustać kilkanaście sekund w bezruchu to wielki wyczyn ...


Ale do jednego jeszcze muszę się przyznać ....pierwszy raz widziałem u siebie taką wielką czarną muchę , latała przy trzcinowych rurkach ,a ja głupi myślałem że szuka domku i dołożyłem jej trzciny ... ;:433 ;:124 ;:124 . Anthrax anthrax pojawiła się moim inwentarzu .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Pszczeli rok, ale czyżby aż tak? Gniazdo porobnicy po 4 latach? Korek ma ponad 2 cm średnicy. Jakieś sugestie? Bedę wdzięczny bardzo!

Obrazek

Wstępna dziura miała jakieś 1,5 cm średnicy i około 2,5 cm głębokości.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Co jest, nie ma nikogo?
2 lipca, półtora miesiąca wcześniej jak w poprzednich latach mam pierwsze gniazdo miesierki. Pszczeli rok. Jestem pod wrażeniem stylu latania tego gatunku-błyskawica. Przyleciała, polatała, założyła jedno gniazdo i poszła w ...... Latała z prędkością lekko poddźwiękową. Może coś z niej jeszcze będzie, bo zimno od paru dni mocno.

Obrazek
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Białystok też cicho i pusto od kilku dni pada pogoda pochmurna, jest około 15 st uwijają się tylko trzmiele.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”