Fasolka szparagowa cz. 3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja dwa dni temu wysadziłem z rozsady do gruntu ale wcisnąłem też kilkanaście fasol do ziemi przy stelażu koło domu. A tu nadchodzi ochłodzenie. Mam nadzieje, że zdąży wyjść. ;:131
aleczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2010, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biała Podl

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

BobejGS pisze:Najprawdopodobniej po prostu zgniły z zimna. Chyba, że to nie były kupne nasiona, a wlasne, zebrane w poprzednim roku, to faktycznie mogły być w nich szkodniki.
Nie, to była kupiona na wiosnę i posadzona jak już było ciepło? A może w ziemi są jakieś szkodniki? bo dlaczego jest tyle mrówek, i te dziurki w ziemi?
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Raczej nie zjadły by wszystkich ziarenek i coś by wyszło.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

W tym roku robiłam rozsadę z dwóch odmian fasolki - zielonej i żółtej. Zielona (Nomad) wzeszła mi doskonale, a z żółtej, sianej do tej samej ziemi w 12 kubkach torfowych, nie wzeszło ANI JEDNO ziarenko, chociaż do każdego kubka siałam po 3. Wszystkie kubki stały w tym samym pokoju, na tym samym parapecie, więc warunki miały identyczne. Nie było tam zimno, normalna temperatura pokojowa. Nasiona kupowane w tym roku, paczkowane przez dużą, powszechnie znaną w Polsce firmę nasienniczą.
Teraz będę ponownie siała wprost do gruntu, ale na pewno inną odmianę i od innego producenta.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja podejrzewam ptactwo a dokładniej wróble albo kawki. Pamiętam jak moja mama siała fasolę i po dwóch tygodniach nic nie wchodziło.Powtórzyliśmy i to samo aż wreszcie rozłożyliśmy agrowłókninę białą i się skończyło. Jeżeli masz pewność że to mrówki to rozsyp jakiś mrówkofon czy coś innego i po sprawie. W sklepach agro przecież tego z dziesięć różnych firm produkuje.
Awatar użytkownika
Basia21071
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 mar 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja już od kilku ładnych lat mam bardzo duże problemy ze wschodami fasolki szparagowej. Kiedyś wschodziła bardzo szybko i bezproblemowo, teraz niestety już nie jest tak różowo. W ubiegłym roku dostałam od znajomej trochę nasion fasolki, którą wyłuskała z pozostawionych strąków z roku poprzedniego, i ta wzeszła mi bezproblemowo.
Czy macie jakieś pewniaki na ten rok, tzn. czy macie fasolkę, która już w tym roku wzeszła Wam bezproblemowo, i czy możecie podać odmianę i producenta?
I jeszcze jedno, zaniosłam kiedyś kilkanaście ziaren fasoli (chyba z 6-ciu odmian), żeby dziecko koleżanki mogło sobie zrobić doświadczenia na przyrodę, wiecie, słoiczek, gaza, nasionka fasoli. Wszystkie zgniły. Nasiona od znajomej, te, które siałam w ubiegłym roku, po dwóch dniach już miały kiełki.
Basia
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja polecałabym fasolkę zieloną Nomad, o której pisałam w poprzednim poście. Producent - PNOS Ożarów. Sieję ją już trzeci rok, wschodzi bez problemów, ładnie plonuje, więc nie szukałam innej zielonej. Z żółtymi bywa różnie. Złota Saxa w tamtym roku miała marne, rachityczne strąki, a Polka, posiana w tym roku do kubeczków, w ogóle nie wzeszła. Posiałam więc Koronę, też z PNOS. Zobaczymy. Na razie widać, ze kiełkuje.
Jeśli zbiór będzie ładny, to zostawię sobie parę krzaczków na nasiona.
remigiuszm5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 cze 2019, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problemy z fasolką szparagową

Post »

Dzień dobry :)

Mam kilka pytań dotyczących fasolki szparagowej.

1.)Ile czasu powinny być moczone takie nasiona?
2.)Z 120 nasion fasolki wyszło piętnaście. Starałem się żeby miały wilgotno. Dlaczego tak słabo?
3.)Czy rozstaw między nasionami rzędu pięciu centymetrów to jest dobry pomysł, tyle pisało na opakowaniu :?:

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problemy z fasolką szparagową

Post »

1 Kilka godzin, muszą napęcznieć.
2. Przyczyn może być wiele, słabe nasiona, za głęboko posiane. Odgrzeb delikatnie, może kiełkują.
3 tak, zawsze można przerzedzić.
Ja sieję po 2-3 ziarna obok siebie w razie czego najsłabsze usuwam.
marhan14a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2017, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Proszę o pomoc odnośnie fasoli

Post »

Witam wysialem fasolę zielona i tak jak na zdjeciu przysychaja mi liście nadmieniam że podlewać woda z beczki proszę napisać czy to choroba czy taka odmiana dziękuję pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

nie słyszałem ani nie widziałem odmiany która by miała takie liście.Mi to wygląda na poparzenie słoneczne na wskutek podlewania.Myślę że im to nie zaszkodzi.
Anielanna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 cze 2019, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Podejrzewam u mojej fasoli mozaikę zwykłą. Wyczytałam, że to wirus. Czy posadzenie kolejnej tury fasoli obok już zarażonych roślin spowoduje zarażenie nowych?
adrzej
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 2 sie 2014, o 02:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Dzień dobry wszystkim

Ja posiałem 06.06.2019 Roku FASOLE a przerwy miedzy nimi do 10cm a w siewie gniazdowym po 3 nasiona:
1)Fasola szparagowa złota Saxa paczka 35 gramów
2)Posiałem miedzy fasole którą tata wysiał a miedzy przerwy w tej fasoli dosiałem Fasole szparagową Kinghorn Wax paczka 20 gramów
Ja Posiałem 13.06.2019 Fasole szparagową zieloną:
1)Fasola szparagowa zielona Prelude 2 Paczki 20gramowe

I jeszcze mi zostały 6 paczek Fasoli szparagowej złota saxa 4 po 48 gramów i 2 po 35 gramów Paczki.
I jeszcze mam 1 paczkę Fasoli piekny jaś.

I gdzie mam trzymać te nasiona fasoli i innych warzyw ja trzymam w swoim pokoju ja tamtym roku były nasiona rzodkiewki cały czas w pokoju moim całe lato i zimę i one wykiełkował one od kwietnia wysiane 17.04.2019 aż do 13.06.2019 była na warzywniaku I na jej miejscu posiałem 2 paczki po 20 gramów Fasoli szparagowej Prelude.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi wasze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”