Rośliny na słoneczny balkon

Rośliny doniczkowe
brunhilda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2015, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Mam balkon o ekspozycji sobie(słońce może oświetlać rośliny od rana do południa) . Najlepiej sobie radzą z upałem i ostrym słońcem goździki i kocanka włochata. Kocanka szybko się rozrasta i trzeba ją przycinać aby nie zagłuszyła goździków, z którymi ją skomponowałam w skrzynkach. Nie trzeba dużo podlewać. Pelargonie bluszczolistne i klasyczne też dobrze znoszą ostre słońce i wiatr ale wymagają większego nawodnienia. Niecierpek więdnie w oczach i muszę go wynosić na zachodni parapet a wnoszę znów po południu. Maciejka też marnieje na ostrym słońcu w upale a ożywa gdy nadchodzi wieczór.
Przed wyjazdem na 4 dni zaopatrzyłam się w ptaszki nawadniające w Obi i umieściłam je w skrzynkach. Akurat wystarczyło , ale wierzba płacząca, karłowa w donicy przewróciła się, bo potrzebuje szczególnie dużo wody.Okazało się, że obfite podlanie i dwa pełne ptaszki(większe)to dla niej za mało. Myślę o przesadzeniu jej na działkę.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Akurat, kiedy wyjeżdżam zatrudniam kogoś do podlewania, bo żaden sposób "automatycznego podlewania" nie jest dobry na południowy balkon, podczas parodniowej nieobecności :D
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
baconp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Posiadam balkon na stronę południową obok balkonu sasiada i chciałbym odgrodzic się stawiajac na balkonie po jednej stronie płotek(kratownice) szerokosci 60cm wysokosc 2m. Płotek mysle dac po wewnętrznej by sąsiadce piętro niżej nic nie smieciło,. Czy bluszcz się sprawdzi w takim miejscu? Dobrze aby był całym rokiem zielony. Co jeszcze możecie polecić o co tak nie trzeba specjalnie dbać ( wiecej jestem w pracy jak w domu). Czy muszę potem odstawiać plastikowy prostokątny pojemnik do domu by nie zmarzł zimą?. Głownie zależy mi na czyms pnącym. Nie mam jeszcze doświadczenia w ogrodnictwie. Pozdrawiam Paweł

Ps. Podoba mi się ten milin amerykanski o którym wspominaliscie w postach
inclaresco
50p
50p
Posty: 59
Od: 31 paź 2014, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Mam do zagospodarowania sporą donicę, ponad 20l, na południowo-zachodnim tarasie. Pierwotnie miał tam mieć miejsce winobluszcz, jednak zniechęciły mnie informacje o tym, że w pierwszych latach nie rozrasta się zbyt mocno.

Nie przepadam za kwiatami, zastanawiam się nad jakimś krzakiem owocowym lub pnącym warzywem.
Czy możecie mi coś polecić?
Przychodzi mi na razie na myśl malina lub fasola.
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

Cześć :wit
Odkopałam ten wątek, bo nie widzę sensu, żeby zakładać nowy. :wink:
Pytanie mam podobne jeśli chodzi o kwiatki, które bardzo lubią słoneczko, ale poszukuję takich, które nadawać by się mogły do posadzenia w donicy na parapecie. Okno mam akurat na południe, więc w lato słońce grzeje tam niemiłosiernie, a mi strasznie się marzą jakieś kolorowe kwiaty.
Ma ktoś może jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

Kupidynek, lubi słońce i dość dobrze znosi suchą glebę.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

U mnie na wypieku dają rady aksamitki. Rok temu miałam też bratki . Fajnie rośnie mi lawenda. Jesienią wrzosy.
Miałam też maciejkę , ale powiem szczerze, że ją słońce spaliło.
Z ziołowych uwielbiam na balkonie bazylię - pozwalam jej kwitnąć. W doniczki wsadzam też kawałki koleusów i też jakoś rosną,choć akurat one nie przepadają za suszą.
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rośliny do donic na bardzo gorący i słoneczny balkon

Post »

Cześć,
Mam problem, ponieważ w słoneczny i upalny dzień, na moim balkonie temperatura dochodzi o 40 stopni. Donice się nagrzewają i jest kłopot. Balkon ma wystawę południowo zachodnią.
Lawenda padła, bambus na osłonie również niedługo popełni samobójstwo.
Świetnie radzi sobie winobluszcz pięciolistkowy ale jemu generalnie wszystko jedno, było była ziemia i daktylowiec kanaryjski.
Co mogę wrzucić w miejsce lawendy i bambusa?


Obrazek


Obrazek

W tle widac lawendę. Nie chce zmieniać donic, dlatego wrzuciłem fotki, żeby wziąć poprawkę na ewentualne zapotrzebowanie na wielkość donicy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rośliny do donic na bardzo gorący i słoneczny balkon

Post »

Obłóż donice białym cienkim styropianem (2 cm), ziemię posyp białym żwirkiem a wtedy i mniej wytrzymałe rośliny sobie poradzą. .
Felix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 cze 2017, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny do donic na bardzo gorący i słoneczny balkon

Post »

Styropian totalnie odpada
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rośliny do donic na bardzo gorący i słoneczny balkon

Post »

Jeżeli są jakieś maluchy gustujące w styropianie to pomaluj donice na biało albo obciągnij białym materiałem. Przez miliony lat rośliny tak to wymyśliły, że temperatura korzeni powinna być w miarę stała i niższa niż części nadziemnych. Jak równowaga zostaje zachwiana to roślina zaczyna chorować a nawet ginie. http://www.canna-pl.com/temperatura_w_s ... ie_rosliny
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rośliny do donic na bardzo gorący i słoneczny balkon

Post »

Felix, jeśli donice są za małe, to nic nie da rady w nich przeżyć, może oprócz kaktusów. Przerabiałam już to i wiem, że można wtedy podlewać kilka razy dziennie, a rośliny i tak się gotują. Albo zaizoluj je jakoś, np tak jak radzi kaLo (zawsze można zastosować jakąś osłonkę pasującą do reszty), albo postaraj się o większe donice. Też mam kilka na wystawie południowo-zachodniej, ale w bardzo dużych donicach i dają radę: pelargonie, surfinie, uczep, wilec ziemniaczany, aksamitka, werbena, sanwitalia, szałwia ozdobna, begonie i jeszcze inne lubiące słońce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”