Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ale siarczan się bardzo dobrze rozpuszcza zwłaszcza jak woda nie jest za bardzo zimna taka z beczki. Może błąd robisz z tym słoikiem bo za duże stężenie jest i rozpuszczalność spada. Ja daję na dno konewki i dolewam wodę. I nawet nie muszę już mieszać.

-- 8 cze 2019, o 16:05 --

Ale siarczan się bardzo dobrze rozpuszcza zwłaszcza jak woda nie jest za bardzo zimna taka z beczki. Może błąd robisz z tym słoikiem bo za duże stężenie jest i rozpuszczalność spada. Ja daję na dno konewki i dolewam wodę. I nawet nie muszę już mieszać.
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Witam, minęło już sporo czasu od niefortunnego podsypania przeze mnie borówek siarczanem amonu. Tydzień po tym zabiegu przyszły deszcze i lało prawie 10 dni bez przerwy oraz było chłodno. Następnie przyszły upały i praktycznie zero deszczu. Zaobserwowałem bardzo duże przyrosty i ciemny kolor liści. Co ciekawe chwasty wokół borówki mają wyraźnie ciemniejsze zabarwienie niż między rzędami.
Z ciekawostek dodam, że pole zachwaścił czerwiec roczny i rumianek polny, a więc rośliny świadczące o kwaśnym odczynie ziemi. Szczególnie jestem zadowolony z tej pierwszej bo dorasta do 15cm wysokości i tworzy piękny dywan zatrzymując inne chwasty.
Obrazek
"Artificem commendat opus"
ploplus
50p
50p
Posty: 65
Od: 30 wrz 2016, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum lubelskiego

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

lorraine pisze:Witam wszystkich!
Co jest moim borówkom?
Moim zdaniem to zwykłe oparzenia słoneczne.

massur niepotrzebnie pozwoliłeś swojej borówce zaowocować - to na pewno nie pomogło.
Awatar użytkownika
lorraine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2019, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Dzięki za odpowiedź!

Wiem, że zdjęcie nie było jakieś super ale pracuję nad tym, żeby wstawiać lepsze.
To może być oparzenie od słońca, ale w zeszłym roku w upały tego nie było...

Jest jeszcze jedna rzecz która mogła wpłynąć: znalazłam na borówkach zielone MSZYCE.
To chyba świeża inwazja...
Mam hipotezę, że mogły osłabić liście które stały się bardziej podatne na poparzenia...
Z mszycami podjęłam walkę ;:134 i będę obserwować.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam! Magda
Pawel c
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 lut 2016, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

W końcu zmobilizowałem się i zrobiłem pomiary pH (pehametr laboratoryjny) - może komuś się przyda.

woda deszczówka (stała 2-3 dni): 6,8
woda wodociągowa: Miejscowość X :7,4
woda wodociągowa: Miejscowość Y :7,7
woda ze studni (wkopane kręgi) : 7,2
woda destylowana: 7,1

woda wodociągowa 10 L (pH=7,7) + 0,8 ml stęż kw. siarkowego (96%) = pH 5,7
woda wodociągowa 10 L (pH=7,7) + 1ml stęż kw. siarkowego (96%) = pH 3,9
woda wodociągowa 10 L (pH=7,7) + 1,2 ml stęż kw. siarkowego (96%) = pH 3,25

woda wodociągowa 10 L (pH=7,7) + 5g kwasu cytrynowego = pH 4,5
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Pawel c pisze:
woda wodociągowa 10 L (pH=7,7) + 5g kwasu cytrynowego = pH 4,5
kurcze ja na oko na 10l wody wsypuje 10g kwasku cytrynowego, ciekawe w efekcie tego jakie ta woda ma pH?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nic z tego nie rozumiem, zabawa papierkami lakmusowymi pokazała, że żeby zbić 10l z ph8 do 4,5 trzeba ok 20g kwasu cytrynowego a wsypanie 5g zbijało tylko o 2 punkty.

Sprawdziłem teraz pH soku z cytryny - wyszło ok. 3 - czyli z grubsza to prawidłowo pokazuje.
Sprawdziłem jeszcze raz kwas cytrynowy pilnując aby na 100% cały się rozpuścił, 15g zbiło z ph8 na 5

Może sam skład wody przyczynia się do różnych wyników, duża zawartość wapnia może utrudniać obniżanie pH, tak sobie gdybam...
Pozdrawiam,
Tomek
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Na dzisiaj zmniejszyłem dawkę o połowę czyli jak dawałem na 10l wody 10g kwasku cytrynowego tak teraz 5g, ale kolejne dawki wracam do starych proporcji bo coś czuję, że ta woda to teraz z pewnością nie ma pH 4. Za dużo sprzecznych wyników i człowiek się gubi.
U mnie borówki jasno zielone liście ma, pewnie mało azotu mają i jeszcze posypana z wierzchu kora rozkładając się te resztki azotu jeszcze z ziemi wyciąga. Niedługo 2 miesiące od zastosowania mikoryzy miną więc można będzie zacząć nawozić, tylko czerwiec się niedługo kończy i znów z azotem nie będzie można zaszaleć.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja jak sobie kupiłem pH elektroniczny ten zółty to zabawy miałem co niemiara. Mierzyłem wszystko glebę, sciółkę w lesie, wodę, własny mocz itp. Latałem z tym ze 2 dni.
40zł za 2 dni zabawy i zero pytań ile dać kwasu lub kwasku to po prostu - priceless.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

massur skala pH jest skalą logarytmiczną czyli nieliniową więc ilość kwasku potrzebna do obniżenia pH o 0,1 np z 7,2 do 7,1 będzie inna od ilości kwasku potrzebnej do obniżenia pH z 8,0 do 7,9.

toolpusher to jeszcze nie koniec zabawy :wink: Możesz badać mocz po zjedzeniu brokułów, mięsa czy po alkoholowej imprezie. Trzymam kciuki ;:215 .
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

To nie są żarty :D . wysokie pH moczu może świadczyć o infekcji ukladu moczowego lub kamicy. Niskie o niewydolności nerek :;230
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

kaLo - nieliniowość zauważyłem już przy zabawie z kwasem cytrynowym, mnie zdziwiły dysproporcje między moimi pomiarami zakwaszania a te jakie przedstawił "Pawel c".

Ps.
Jakie powinno być pH moczu? :;230
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

lekko kwaśne ale dzisiaj po meczu powinno ci jeszcze spaść. Możesz śmiało sikać pod borówki ;:136
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”