CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
emek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2019, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwny wygląd sukulenta

Post »

Dziś zobaczyłem, że liście mojego sukulentu zaczęły wyglądać dziwnie. Czy coś nie tak z podlewaniem, czy może ostatnie upały ją poparzyły? Co powinienem zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Standardowe pytania: podłoże, podlewanie, stanowisko - wystawa, czy roślina została wystawiona bez aklimatyzacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2019, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże w sumie takie jak przy zakupie. Przesadziłem jedynie do nowej doniczki, nie dokładałem ziemi.
Przez zimę podlewałem raz na miesiąc, niedawno podlałem po miesiącu.
Wcześniej stała w cieniu i marniała, postawiłem ją na nasłoneczniony parapet i nabrała takiego wyglądu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To podstawowy błąd. Wszystkie rośliny, a zwłaszcza sukulenty przesadzamy bezpośrednio po zakupie.
Prawidłowe podłoże powinno być standardową mieszanką do sukulentów, czyli mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
Druga sprawa nieprawidłowe podlewanie. W okresie wegetacji podlewasz większą ilością wody i częściej niż raz na miesiąc, podłoże powinno całkowicie przeschnąć. Tak więc sukulent został przypalony od słońca, wskutek nadmiernego odwodnienia.
Trzeci błąd powiązany z powyższym, sukulentów nie trzymamy w cieniu, to są rośliny słońca. Dodatkowo nagle z cienia wystawiłeś na słońce i doszło do poparzenia słonecznego...
A wystarczyło po zakupie poczytać o warunkach uprawy...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2019, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Oj, to rzeczywiście sporo błędów popełniłem :-/
Co w pierwszej kolejności powinienem zrobić, aby odżyła?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy to jakiś grzyb? Agawę widać z dwóch stron, z jednej obumierają miejscowo całe liście, z drugiej ma na liściach kropki.
Agawa stoi na dworzu, w zeszłym roku stała przy tujach i miałam wrażenie, że coś od nich złapała.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

emek pisze:Oj, to rzeczywiście sporo błędów popełniłem :-/
Co w pierwszej kolejności powinienem zrobić, aby odżyła?
Co zrobić?
Bezwzględnie przesadzić jak najszybciej, usunąć jak najwięcej starego podłoża, jeśli będą jakieś uszkodzone korzenie usunąć, odczekać dzień i posadzić do nowego. Podlać po tygodniu czasu. Zmiany na liściach zostaną, wystaw na parapet, jeśli masz południową wystawę, możesz lekko cieniować w godzinach południowych. Stopniowo przyzwyczajaj do ostrego słońca. W przypadku innej wystawy wystarczy regularne podlewanie, wg wcześniej napisanej zasady: w okresie wegetacji podlewasz obficie, ale kolejne podlanie jak całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Parę dni temu, podczas gdy przebywałem poza domem, jeden z moich kaktusów uległ poważnemu poparzeniu (wystawiłem go na balkon zaraz po przesadzeniu i nie był jeszcze "napompowany" po zimie).
W poprzednich latach mniej wrażliwsze kaktusy bledły w podobnych okolicznościach (w godz. 14-16 słońce mocno operuje z jednej ze stron). Jednakże zawsze szybko odzyskiwały kolor, ale w tym roku spaliło część kaktusa jak mniemam nieodwracalnie. Nie zamierzam go wyrzucać więc gdy tylko się zorientowałem schowałem go do cienia i dopompowałem wodą. Myślałem, że problem mam z głowy, ale po paru dniach w obrębie spalonej część (za żółto) pojawiła się ciemnoszara plama. Nie wiem czy to nie grzyb czasem. Spryskałem Topsinem, ale nie wiem czy nie powinienem wyciąć fragment skalpelem. Co myślcie ?


Obrazek

ObrazekObrazek
Pozdrawiam,
Sławek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jaki cel miało pryskanie Topsinem? To środek o działaniu układowym. Jeśli to grzyb to oczywiście tnij do zdrowego. Naciśnij to palcem, zobacz co tam się dzieje...
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie powinno się pryskać Topsinem ? Nie zadziała ?
Pozdrawiam,
Sławek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zadziała u rošlin, które są w stanie przyjąć go drogą dolistną. W przypadku kaktusów działanie układowe na etykiecie = musi to pociągnąć korzeniami w odpowiedniej ilości bo inną drogą się do ich tkanek nie dostanie.
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Obecnie podlewam Polysectem na wełnowce. Czy można podlać jednocześnie wybrane kaktusy Topsinem czy muszę odczekać jakiś czas ? Ile czasu odczekać po Polysect-ie do podlania wodą ? Bardzo proszę o sugestie.
Pozdrawiam,
Sławek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wydaje mi się, że kaktusy są w stanie pobrać składniki z tego, czym się je pryśnie, bo przecież rosną niejednokrotnie tam, gdzie deszcz nie pada wcale albo prawie wcale a wodę pobierają z osiadającej na nich rankiem rosy. Topsin nie wiem jak działa, ale są środki przeciwgrzybowe którymi powinno się przede wszystkim opryskiwać i te, które działają wewnętrznie na problemy z korzeniami jak np. Previcur. Specem od środków ochrony roślin jednak nie jestem i wypowiem się na inne pytanie cactus habitat. Co masz na myśli przy odczekaniu po Polysectcie do podania woda? Jeśli podelwales roztworem polysectu to czekasz normalnie, aż przeschnie podłoże. To już możesz zaliczyć jako podanie. Jeśli pryskales polysectem, to nie wpływa to na to, kiedy będziesz mógł podlać. Jeśli chcesz podlać tospinem to tak samo, musisz odczekać do całkowitego przeschniecia podłoża od ostatniego podania bo inaczej nie pomożesz a możesz zaszkodzić bo je przelejesz. Co do kaktusa ze zdjęcia, jeśli miejsce nie jest miękkie to może wstrzymaj się z cięciem? Przypalilem podkładkę pod jakimś szczepieńcem i tak samo zrobiła się na niej poza żółtym przypaleniem taka siwa plama, jednak jest twarda i nie rozprzestrzenia się. Musisz obserwować i sam ocenić.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”