Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Byle nie maść Sumin, każda inna będzie ok.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Mam Brosa. Ciąć teraz?
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W zeszłym roku posadziłem czereśnie. W tym miały kilka kwiatków ale cały czas padało i nie zawiązały się owoce. Kiedy ją przyciąć? Można teraz czy czekać do terminu "po owocowaniu"?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Młode czereśnie do 3 lat po wsadzeniu tnie się na wiosnę. Starsze w sierpniu miesiąc podawany przez dr Sitarka.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Moja czereśnia wygląda obecnie tak (mszyce już potraktowane właściwym środkiem):

Obrazek

Niby wszystko dobrze gdyby nie to, że główny "kłąb" jest na wysokości ok. 180cm (całość ok. 2m), a przecież pójdzie tylko w górę. To trochę za wysoko. Kiedy i jak ją potraktować żeby zrobić trochę niższa koronę?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Moja z biedronki puszcza gałązki, w końcu :D
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W zeszłym roku posadziłem czereśnię Kordie. Świetnie mi urosła, można powiedzieć około 1 m przyrostu. Czy na wiosnę jakoś ją przyciąć czy póki co zostawić ją w spokoju?

Obrazek
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

kubryn84

Kiedy sadziłeś tą czereśnię, na wiosnę?
Trudno ze zdjęcia określić jej wysokość. Wygląda jakby najniższe gałęzie były tuż nad ziemią. Ja sadziłem 4 czereśnie w listopadzie 2019 i najniższe gałęzie będę miał ok 50-60cm od ziemi.

U ciebie mam wrażenie że są za nisko i mogą się pokładać na ziemi jak dojdą w przyszłości owoce. Powinieneś skrócić przewodnik o połowę i wyciąć zostawiony czop bo widzę że czereśnia puściła nowy przewodnik. Boczne gałęzie można by było przyciąć o ok. 1/4 i przygiąć je bardziej do poziomu.

To jest twoja jedyna czereśnia?
Pozdrawiam Paweł
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Hey, tak sadzona była na wiosnę 2019 ;:108
Te najniższe piętro gałęzi rzeczywiście może być niżej niż 50 cm od ziemi.
Co do czopu, to też myślałem o tym, natomiast dlaczego skrócić ten przewodnik o połowę i boczne o 1/4? Żeby poszła na boki?
Gałęzie były przyginane, ale był taki okres zimą, że na krótko zdecydowałem się założyć kaptur ochronny z agrotkaniny zimowej i mam wrażenie, że od tego czasu gałązki poszły ku górze.
Co do innych czereśni w pobliżu to mam prawdopodobniej Vege (była już wcześniej przez inną osobę posadzona) , a zapewne chodzi o zapylacz a nie wiem czy Vega to dobry zapylacz dla Kordi :?: Zawsze mogę coś zaszczepić.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Skrócenie przewodnika pomoże wytwożyć kolejne piętro. Boczne gałęzie warto skrócić żeby lepiej się rozkrzewiły. Dodatkowo jak przytniesz za ponkiem skierowanym na zewnątrz to będą szły bardziej w bok niż do góry.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... J84nRrZqjL

Pod linkiem masz opis 50 odmian czereśni. Wynika z niego że Vega i Kordia się nie zapylaja. Przydałaby się jeszcze Butera Czerwona.
Pozdrawiam Paweł
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Rozumiem, dziękuje za obszerne info. A dlaczego buttnera czerowona? Z informacji zawartych w tym spisie, chyba najlepszą odmianą która będzie jednocześnie zapylać Kordie i Vege będzie Hedelfińska...
Tylko czytałem, że jest podatna na raka bakteryjnego.
Darek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko czereśni Lapins jak przyciąć

Post »

Jestem tu nowy i witam wszystkich forumowiczów.

Mam w ogródku dwu letnie drzewko czereśni karłowej odmiany Lapins, niestety nie pamiętam nazwy podkładu.
Chciałbym zapytać w których mniej więcej miejscach przyciąć na wiosnę gałązki drzewka widocznego na poniższym zdjęciu żeby rosło prawidłowo.
Od posadzenia nigdy nie było przycinane.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Drzewko czereśni Lapins jak przyciąć

Post »

I tu niestety był błąd bo po posadzeniu trzeba było ją podciąć i lepiej by się korona zagęściła. Na tym zdjeciu słabo widać ale zaznaczyłem Ci miejsca cięcia jak ja bym to zrobił. Oczywiście utnij krótko tuż przy rozwidleniu gałęzi aby ładnie się zagoiło i nie wdarła się jakaś choroba. Ewentualnie dodaj jeszcze jakieś zdjęcie w lepszej jakości to coś się jeszcze wymyśli. ;:224
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”