Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Profilaktycznie wykonałem oprysk preparatem Miedzian 50 WP w stężeniu 6g/1l.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

W walce z tym schorzeniem skuteczniejszy jest topsin, natomiast oprysk miedziowy wykonany w tym czasie może wspomóc w pewnym stopniu np. walkę z parchem.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

A kiedy wykonać oprysk topsinem i w jakim stężeniu.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Najlepsze efekty oprysku topsinem dostajemy zaraz po cięciu w okresie bezlistnym. Stężenie standardowe 30 ml / 10 l.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Smarowanie świeżych ran po cięciu [interwencyjnym] drzew iglastych ? :

1/ smarować bez wyjątku

2/ smarować tylko bezżywiczne [czyli jodły?]

3/ nie smarować


jeżeli smarować czyli 1/ lub 2/ to :

4/ całą ranę

5/ tylko obrzeża [znaczy tylko biel bez twardzielowego środka]


b. proszę specjalistów o rozwiązanie tego amatorskiego "quizu" [wystarczy podać cyferki np. 1 , 4 ] - wachlarz odpowiedzi znalazłem w prasie/necie i nie wiem które są właściwe?

obawiam się że jak coś źle zrobię to skończy się na kolejnej fotostory chorujących iglaków z dopiskiem : " Ratujcie dendrolodzy!"
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Można by rzec, że 2 i 5, ale to wszystko nie jest takie proste.
Gatunki nieżywicujące (cis, jodła, jałowiec) preferują zabezpieczanie ran, ale nie jest to konieczne jeśli rana nie jest "trudna".
Małe rzazy po drobnych gałęziach wystarczy usunąć blisko pnia/gałęzi macierzystej "na obrączkę" i wtedy nie ma konieczność żadnego zabezpieczenia. Jeśli usuwamy duże gałęzie lub mamy podejrzenie, że może wystąpić infekcja (szczególnie gdy rany są nisko nad ziemią) to zabezpieczenie jest przydatne, a dla drzew iglastych najlepiej sprawdza się Tervanol, bo imituje naturalną żywicę.
Pozostałe gatunki, które żywicują nie wymagają w gruncie rzeczy malowania ran. Wyjątkiem mogą być bardzo duże rany z przewagą twardzieli, które można zabezpieczyć impregnatem.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

W związku z powyższymi pytaniami pokazuję jak prawidłowo odciąć martwy, wypróchniały konar i zabezpieczyć powstałą ranę z ubytkiem.

Obrazek
Obrazek

Cięcie prowadzimy wzdłuż linii narosłego kalusa, nie uszkadzając go (jeśli część konaru jest pozbawiona kory - tniemy tylko w martwym drewnie). Pozostały fragment ubytku formujemy tak, aby woda miała możliwie jak największy odpływ.

Obrazek
Obrazek

Brzegi ubytku na styku z kalusem oraz miejsca, gdzie dopuściliśmy do cięć w żywym drewnie zabezpieczamy funabenem. Twarde ścianki ubytku impregnujemy drewnochronem. Nie doczyszczamy przesadnie ubytku by nie dopuścić do jego całkowitego przeschnięcia i spękania ścianek. Ubytku nie wypełniamy niczym.

Obrazek
Obrazek

75-letnia reneta została pozbawiona balastu w postaci martwego złamanego konaru oraz odciążona z prawej strony, by uniknąć wyłamania pozostawionego konaru w miejscu, które było operowane.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:Można by rzec, że 2 i 5, ale to wszystko nie jest takie proste.
Gatunki nieżywicujące (cis, jodła, jałowiec) preferują zabezpieczanie ran, ale nie jest to konieczne jeśli rana nie jest "trudna".
Małe rzazy po drobnych gałęziach wystarczy usunąć blisko pnia/gałęzi macierzystej "na obrączkę" i wtedy nie ma konieczność żadnego zabezpieczenia. Jeśli usuwamy duże gałęzie lub mamy podejrzenie, że może wystąpić infekcja (szczególnie gdy rany są nisko nad ziemią) to zabezpieczenie jest przydatne, a dla drzew iglastych najlepiej sprawdza się Tervanol, bo imituje naturalną żywicę.
Pozostałe gatunki, które żywicują nie wymagają w gruncie rzeczy malowania ran. Wyjątkiem mogą być bardzo duże rany z przewagą twardzieli, które można zabezpieczyć impregnatem.
.
ENRUD - dzięki !

a jak sosny różne. większość pospolita , obgoliłem dołem [tak do 2 m wysokości] i zamalowałem całe rany [średnica 1-15cm] : część KORO-DERMA , prod. BROS [wosk+kalafonia] a część SZTUCZNA KORA , prod. ZYGFRYD, Biecz [nie pisze co tam wsadzili-takie jasno brązowe wodne] to coś się drzewom stanie ?
.
zauważyłem że KORO-DERMA się wykrusza - może pod wpływem żywicy a SZTUCZNA KORA - oglądnę jutro

Tervanol - zakupię a impregnat to Drewnochron bezbarwny ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Koro-derma trzeba sobie tu jasno powiedzieć, jest słabej jakości zamiennikiem Funabenu. Jest czymś lepszym od farby emulsyjnej, ale w gruncie rzeczy preparatem nietrwałym i nie dającym odpowiedniej ochrony dla ran. Stąd też jej niższa cena.
Sztuczna kora jest wodnym preparatem humusowym, który NIE TWORZY żadnej powłoki. Jedyną zaletą tego środka jest to, że zawiera bogactwo związków organicznych, które przyspieszają regenerację tkanek.
Zabezpieczenie powyższymi środkami ran po podkrzesywaniu sosen nie zmieni jakoś szczególnie sytuacji - jeśli gałęzie zostały odcięte na obrączkę to i tak rany by się bezproblemowo zagoiły, dlatego że sosny sobie akurat z tym dość dobrze radzą.
W roli impregnatu polecam Impregnat Extra firmy Drewnochron. Jest trwały, grzybobójczy, nietoksyczny dla tkanek drzew oraz świetnie penetruje drewno. Sprzedawany jest w różnych wersjach kolorystycznych z przeznaczeniem do impregnacji drewna na zewnątrz.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD - dzięki jeszcze raz !

początkowo myślałem , że impregnat to

1. DREWNOCHRON Grunt [bezbarwny] z biocydami [czyli zwalczający grzyby] ale bezpowłokowy

a chodzi o

2. EXTRA [kolorowy] bez biocydów [czyli nie zwalczający grzybów] ale powłokotwórczy [czyli bierna ochrona przed warunkami atmosferycznymi i zarodnikami grzybów ]

tylko ten EXTRA nie jest grzybobójczy - czy to jest wystarczające ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Skład Impregnatu Extra Drewnochron sprawia, że nie jest on fitotoksyczny, a jednocześnie sprawdza się w pełni w zabezpieczaniu nawet zainfekowanych fragmentów drewna. Zawartość biocydów będących składem budowlanych impregnatów gruntujących skutkowałaby zamieraniem żywych tkanek wokół ran.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

no i wszystko jasne - dzięki raz jeszcze !
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witajcie, czy to był dobry pomysł posmarować tę ranę orzecha włoskiego farbą olejną do drewna i metalu zmieszaną tak: dwie łyżki miedzianu i ok 20 ml farby?

Obrazek

Nie chcę ucinać całej gałęzi... :? Wcześniej posmarowałam tę ranę zwykłym czymś w rodzaju funaben.

ps. Ranę zrobiłam ja, kilka miesięcy temu może wcześniej, była mała dziurka, i nie sądziłam że tam się rozwijała poważna infekcja, więc użyłam różnych narzędzi,otworzyłam ranę,wyczyściłam, i posmarowałam tym czymś brązowym.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”