Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

A w jakim podłożu posadziliście ?
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Kacper90 pisze:A w jakim podłożu posadziliście ?
U mnie ziemia jest różna. Glina z kamieniami, trochę żwirowatego podłoża. Kopałem dziurę większą i obsypywałem torfem. Wszyscy sąsiedzi kupowali od tego samego szkółkarza i tak samo sadzili.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Piecha21 pisze:
Kacper90 pisze:A w jakim podłożu posadziliście ?
U mnie ziemia jest różna. Glina z kamieniami, trochę żwirowatego podłoża. Kopałem dziurę większą i obsypywałem torfem. Wszyscy sąsiedzi kupowali od tego samego szkółkarza i tak samo sadzili.
U sąsiadów wszystko w porządku ? Tak jak piszesz jeśli ziemia jest różna to rośliny mogą różnie wyglądać: u Ciebie inaczej u sąsiadów inaczej. Na glinie może być zbyt mokro w korzeniach. Stojąca woda powoduje brak tlenu i gnicie, sprawdź czy tak nie jest.
Podam swój przykład: u mnie tuje sadziłem w kwietniu (gleba średnio zwięzła, zatrzymuje wodę) w maju sporo padało i zrobiło się za mokro, zaczęły gnić korzenie i brązowieć pędy od środka. Teraz opadów mniej , ziemia podeschła, pryskam, fungicydem i nakłuje podłoże widłami w celu napowietrzenia, infekcje zatrzymałem.
rafalowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 maja 2019, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

A jak podlewać świeżo posadzone tuje? Bo w szkółce mówili, że raz na 2-3 dni, gdzieś wyczytałem, że codziennie najlepiej po 2 razy, inni znowuż mówią, że raz dziennie..
U mnie podłoże to zwykła ziemia (wcześnie było uprawiane na działce żyto/pszenica).

Nie wiem czy nawozić je teraz? Minęło 7 dni od posadzenia. Wczoraj w ten upał podlałem i dzisiaj rano jest ziemia przy tujach lekko wilgotna.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Nie nawozić i podlewać co 3-4 dni, ale reguły nie ma, bo zależy od pogody.Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż niedobór w okresie ukorzeniania.Z wierzchu najlepiej jak ziemia nieco przeschnie, no i dobrze jest wzruszać co jakiś czas skorupę, albo położyć ściółkę.
rafalowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 maja 2019, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

selli7 pisze:Nie nawozić i podlewać co 3-4 dni, ale reguły nie ma, bo zależy od pogody.Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż niedobór w okresie ukorzeniania.Z wierzchu najlepiej jak ziemia nieco przeschnie, no i dobrze jest wzruszać co jakiś czas skorupę, albo położyć ściółkę.

Teraz jest upał 30 stopni to też co 3-4 dni podlewać? Widać, że większość tuj jakby lekko straciła zieleń i osłabła. Pewnie się klimatyzują, ale obawa jest..
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Jak zalejesz korzenie to drzewko może uschnąć 'na zielono', nie zbrązowieje.Najlepiej sprawdzać głębiej przed podlaniem, bo to od gruntu zależy, czy woda szybko ucieka, czy bardziej stagnuje.
rafalowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 maja 2019, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

selli7 pisze:Jak zalejesz korzenie to drzewko może uschnąć 'na zielono', nie zbrązowieje.Najlepiej sprawdzać głębiej przed podlaniem, bo to od gruntu zależy, czy woda szybko ucieka, czy bardziej stagnuje.
Podlałem wczoraj wieczorem koło 20. Dzisiaj o 10 włożyłem palem w ziemię i jest lekko wilgotna ziemia.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o radę. Tuja brabant zaczęła brązowieć. Pień wygląda dobrze. Brązowienie atakuje głównie młode pędy. Mam ją już 5 lat w gruncie, a ostatnio była susza. Mam nadzieję, że to nie żaden grzyb.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
222marcin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 lip 2019, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich,

Proszę o radę - diagnozę.
W swoim ogrodzie mam 30 tuj szmaragd - ładnie rosą co roku po kilkanaście cm.
Jednakże co roku w okresie od sierpnia do października zaczynam walczyć z brązowieniem od środka - na 30 tuj wielkości około 1,8 m mam co najmniej jeden duży worek 30l brązowych odpadów.
Po oczyszczeniu z Igieł oprysk PREVICUR Energy 840 SL BAYER parokrotnie.
Zauważyłem iż kolor tuj nie jest taki jaki powinien być tj nie jest "wyraźny" taka szara zieleń - od wewnątrz tuj - tam gdzie zwykle zaczynają brązowieć.
Podejrzewam że mogą to być jakiś grzyb..
Ma ktoś jakiś pomysł co to może być i czym to zwalczyć ?


Obrazek

Obrazek
kruci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

3 tuja widocznie marnieje, 2 poprzednie umarły - czy to aby nie przędziorek? zaznaczyłem na zdjęciu, takie narosła, poprzednie tuje tez to miały i oschły.
Tuja była pryskana (Agricolle) i te narosła są suche/martwe, łatwo można je odczepić, nie wygląda aby naruszyły strukturę gałązek, ale mimo tego wiele z nich gdzie pojawiły się te narośla są suche..
Dodatkowo pojawiło się mnóstwo takich malutkich ok 0.5 mm pomarańczowych robaków, co to jest? Po spryskaniu pełno leży martwych na ziemi, ale jednak jeszcze trochę z nich żyje (rusza się).

Obie przypadłości zaznaczyłem na zdjęciu



Obrazek
Night
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2020, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie - Szydłowiec

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Dzień Dobry,

Moje tuje szmaragd (posadzone 1,5 roku temu jesień 18) po zimie wyglądają średnio - końcówki mają brązowawe, czubki są jeszcze bardziej brązowe.
Wszystkie wyglądają identycznie - każda jedna. Nie ma anomalii.
Nie wiem czy jest to zmiana pozimowa i wszystko wróci do normy. Czytałem że Szmaragd nie zmienia barw po zimie. Może to nie prawda?

W zeszłym roku po zimie wyglądały podobnie jak dziś. Mój ojciec (również posiadający tuje) poradził mi , że to grzyb i pryskałem w zeszłym roku Gwarant 500SC.
Pomogło - były znów zielone, ale może to wcale nie był grzyb a tylko pozimowe wybarwienie a kolor 'złapały' wraz z przyrostami?

Tuje są wyłożone agrotkaniną i korą. Dostały delikatnie nawozu wiosennego (kolor brązowawy był przed podaniem nawozu).
Nie są przelewane, sprawdzam ziemię pod krzewami.

Dodatkowo wspomnę, że pod korą mam korytarze nornic. Nie wydaje mi się że one mogą być przyczyną - tuje byłyby wtedy różne w różnych miejscach a zmiany są identyczne na wszystkich.
Szpaler ok 30 tuj sadzone co ok 120 cm.
Proszę o radę. Będę super wdzięczny.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki (tuje) - choroby i szkodniki

Post »

Ja widzę na zdjęciach normalne zdrowe tuje :) Możesz zrobić oprysk siarczanem magnezu dla poprawy barwy na bardziej szmaragdową. Roztwór wodny 4-5% i po prostu opryskać dokładnie ale bez zbędnej przesady.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”