mini strumyczek

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aancyk
1000p
1000p
Posty: 1155
Od: 20 lis 2010, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

mini strumyczek

Post »

Witam

Chciałabym prosić o pomoc i rady w temacie poprawy naszego mini strumyczka w moim ogródku. Tak naprawdę to namiastka strumyczka ze względu na brak miejsca, ma długość ok 7 m i jest zrobiony w rynnie z rury o średnicy 20cm i pokryty folią. Prace są robione przez mojego męża, który nie ma specjalistycznej wiedzy na ten temat, ale postanowił spróbować. To ma być obieg zamknięty. Z tyłu za kamieniami jest wbudowane w ziemię wiaderko 10 l i podłączona pompka PFN 1500N . Pomiędzy miejscem gdzie woda zaczyna wypływać z węża a miejscem gdzie spływa na końcu do wiaderka jest różnica ok 15- 20 cm ( najwyżej jest tam gdzie woda zaczyna bieg z prawej strony na zdjęciu). Niestety po włączeniu pompki po kilkunastu minutach widać spory ubytek wody w wiaderku (po ok. 20 min ubywa ok 5l) i trzeba dolewać. Czy ten stan rzeczy jest spowodowany zbyt dużymi różnicami terenu, a może naczynie jest zbyt małe?
Przepraszam za chaotyczny wpis ale nie wiem jak to najlepiej wyjaśnić. To jest maleństwo ale fajnie by było gdyby woda płynęła i wracała mniej więcej w tej samej ilości.
Jeżeli mogłabym prosić o jakieś rady to byłabym bardzo wdzięczna. W zał. zdjęcie.


Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: mini strumyczek

Post »

Widzę dwa powody takiego zachowania:
1. strumyczek dziurawy; woda ucieka, najpewniej żwir na krawędzi wysysa wodę ze strumyczka.
2. pompka zbyt wydajna i trzeba przydławić.
Myślę, że trzeba ten żwir zastąpić większymi kamykami. Zniknie zjawisko kapilarnego podsiąkania.
Dobrze by też było trochę podnieść krawędzie folii. Koryto sprawia wrażenie przepełnionego.
Awatar użytkownika
Aancyk
1000p
1000p
Posty: 1155
Od: 20 lis 2010, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: mini strumyczek

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Pompkę zmniejszyliśmy na min. ponieważ faktycznie przy maxie minimalnie wypływało w jednym miejscu górą więc teraz woda sięga najwyżej do połowy koryta ale mimo to nie wraca ta sama ilość wody. Folia jest położona na koryto z rury pcv i wydaje mi się że jest to szczelne ale może faktycznie trzeba zdjąć kamienie i położyć nową folię. Sama już nie wiem.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: mini strumyczek

Post »

I jak ma się sytuacja? Jestem bardzo ciekaw, gdyz sam planuje zrobić coś podobnego, jednak koryto, będzie wybetonowane, a następnie obłożone kamyczkami. Fajnei to wygląda, chętnie zobaczyłbym filmik i posłuchał Waszej rzeczki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”