Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
KamRyn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 cze 2018, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Składniki w glebie pod trawę po analizie w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Co dalej?

Post »

Hej,
Zrobiłem ostatnio analizę gleby pod trawnik w celu sprawdzenia jej pH, itp. Poniżej zamieszczam jej wyniki. Co teraz najlepiej sypać na nią? W tym roku jeszcze nic nie sypałem.

Obrazek

Pozdrawiam
KamRyn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 cze 2018, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Zapomniałem dodać, że na tej glebie jest już trawa od 2 lat.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Po wczorajszym koszeniu nowozałożony trawnik zrobił się lekko biały i rozjaśniony. Wczoraj przy koszeniu kosiarka wypluwała część skoszonej trawy i zauważyłem że końcówki trawy są postrzępione. Czy powodem tego mogą być słabo zaostrzone noże ?
Kolejna sprawa: trawnik był założony z rolki 12 dni temu i ukorzenianie trwało dwa tygodnie. Koszony był przedwczoraj ale nie wiem czy nie za późno bo trawa zaczynała kwitnąć ;/ ?
Trawa ma założone nawadnianie więc kwestia niedolania odpada ale nie przelewam go, jeszcze nienawożona.
Podsumowując powodem rozjaśnionego trawnika są postrzępione źdźbła po koszeniu, czy za późne koszenie ? (ale czy za późne skoro potrzeba było dwóch tygodni na dobre ukorzenienie się trawy z rolki ? )

Obrazek



Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Kosiłeś może trawnik w ciągu dnia w czasie upału albo może po prostu skoszone było za nisko? Jeśli nóż jest tępy to można to poznać po końcówkach źdźbła. Jeśli końcówka jest postrzępiona jak pędzelek to nóż nadaje się do ostrzenia.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

leszeg pisze:Kosiłeś może trawnik w ciągu dnia w czasie upału albo może po prostu skoszone było za nisko? Jeśli nóż jest tępy to można to poznać po końcówkach źdźbła. Jeśli końcówka jest postrzępiona jak pędzelek to nóż nadaje się do ostrzenia.
Tak to postrzępione końcówki źdźbła, noże do ostrzenia. Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

To prawda że kostrzewa trzcinowa wschodzi aż miesiąc czasu?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Czytałem, że wschody są po 21 dniach, ale jeszcze nigdy nie siałem u siebie, więc nie wiem czy tak rzeczywiście jest. W tym roku zamierzam posiać Watersaver na dosłownie 2 metrach kwadratowych by sprawdzić jak to rzeczywiście wygląda. Jeśli myślałeś o tej konkretnej mieszance to pamiętaj, że tam jest również "szczypta" życicy, która wschodzi po 7 dniach lub nawet wcześniej jeśli są bardzo sprzyjające warunki. Nie zmienia to faktu, że teren trzeba dobrze przygotować by chwasty nie zdominowały trawnika przed wschodami.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Tak,myślę właśni o tej mieszance od Barenbruga bo poza nimi chyba nikt nie ma w ofercie mieszanki z tak dużym udziałem tej trawy.
Myślę że te 3-4 tygodnie to czas podany z zapasem albo podczas siewu na wiosnę,w lato jak jest upał może wzejdzie dużo szybciej tylko trzeba więcej podlewać.Jak warzywa i kwiaty od ciepła wschodzą szybciej to trawa chyba też.Jeszcze zastanawiam się nad tym żeby wysiać to w ten sposób że zrobię małe rowki,rozrzucę po całości nasiona i potem lekko zgrabię to tak żeby nasiona były w tych rowkach 0.5-1cm pod ziemią.Wtedy na pewno będą dużo mniej narażone na przesychanie.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam
Wczoraj zauważyłem taki oto okrąg wysuszonej trawy. Trawa w tym miejscu wyschła w ciągu jednego dnia i nocy. Czy to kot lub pies który postanowił załatwić się na nowy trawnik ? ;:oj Trawnik jest nawadniany więc nie jest to kwestia braku wody i nie był nawożony jeszcze więc również nie jest to efekt wysypania zbyt dużej ilości nawozu w jednym miejscu co może spowodować wypalenie trawy.
Obrazek
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa z jednego gatunku.

Post »

Cześć,

zaczynam zakładać trawnik i się zastanawiam nad mieszankami traw.

Mianowicie czy ktoś zakładał trawnik tylko z 1 gatunku trawy, nie mieszanek?. Pytam dlatego, że analizując składy mieszanek, nie są one za ciekawe, a jak są ciekawe to kosztują znacznie więcej.

Natomiast mam możliwość kupienia od producenta nasion kostrzewy czerwonej ARETA, w pieniądzach odpowiadających słabej mieszanki i mam dylemat.

Próbował ktoś kiedys?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Ogólnie taki trawnik jest piękny, ale trudny w obsłudze. Tutaj trochę więcej szczegółów:
http://www.secret-garden.pl/zakladanie- ... anki-traw/
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

To i ja podpytam bo co nieco warto się podedukować:)
Mam działkę w ROD i jeszcze sporo na niej roboty by wyglądała po ludzku.
Ale warzywka w tunelach foliowych już mam.
Chcę założyć trawnik ale marzy mi się tzw. kwiecista łąka.
Widziałem na YT filmik i jest to piękne a już przynajmniej inne niż w całych ROD. Kupiłem już 5 kg trawy , specjalnie preparowanej z gatunków wieloletnich. Nie to żebym nie chciał kosić ale te polne kwiaty... jak w dawnych dobrych czasach młodości.
Tylko teraz mam podłoże gliniaste z cienką warstwą piasku zasypowego. I od wiosny na tym piasku , z pozoru jałowym wyrosło mnóstwo chwastów w tym kłujące osty i to cała masa. Ma toto bardzo długi korzeń i w ta glinę głęboko go zapuściło.
Skosiłem krótko podkaszarką ale one odrastają szybko.
I co zrobić by w tym miejscu zasiać trawę i te osty wytępić ?
Pomyślałem że najpierw wyłożę to miejsce tekturą falistą , taką malarską. Sądzę że pod ta tekturą osty i inne powinny wyginąć a swoimi resztkami użyźnić podłoże. A na ta tekturę z 10 cm. ziemi ogrodowej.I dopiero zasiać trawę.
Jak sądzicie - ma to rację bytu ?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Osty są wytrwałe, będą odrastać, gdy tektura się rozłoży. Trzeba by taką akcję rozkładania tektury powtarzać co jakiś czas albo ręcznie wyciągać te pojedyncze odrastające osty.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”