Piwonia drzewiasta cz.2

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Krysiu pozytywnie zazdraszczam tej piwonii, u mnie miała być biała ale niestety, mam jeszcze dwie które nie dały kwiatów może ;:65
A to kolejna przepiękna kwiat wielki, dalej pustaszek przepiękny


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

U sąsiadki. Po prostu powala.

Obrazek
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Kolejna moja


Obrazek

Obrazek

Przy okazji chciałabym podzielić się swoją uwagą dot.cięcia piwonii drzewiastych. W ub.roku byłam wprost wściekła bo kolezanka chciała pomóc i ścięła przekwitniatą piwonię żółtą. Nie powiem ale odbiła dość ładnie, ale chciałam aby ona była "wielka" i sama przez głupotę bez zastanowienia ścięłam jesienią na wys.ok.30 cm. Drażałam długo wiosną stała w miejscu, nie widac było paczków, lałam wodę bo susza od dwóch tygodni idzie jak burza ma wiele pączków czyli bedzie kwitła no może tylko wysokośc ok.1,20 m. marzy mi się drzewo ;:306 wygląda tak:

Obrazek

Mam dwie żółte druga nieco mniejsza ale zachwuje sie podobnie. Pytanie ciąć czy nie?
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Nie tnij. Moja żółta z pierwszym rozwijającym się kwiatem

Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Czy orientuje się ktoś co to za odmiana? Kupiona maleńka, zabiedzona sadzonka kupiona na wyprzedaży w castoramie, oczywiście bez kartki z nazwą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Moja posadzona w ubiegłym roku ma tylko jeden kwiatek, lecz z podkładki wybiła piwonia bylinowa i będzie kwitła na czerwono - mam dwugatunkowca.. Po przekwitnięciu muszę wyciąć ten odrost.

Obrazek
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

W pierwszym roku zakwitła 1 kwiatem, następnie 3 a w tym roku 7. Coś mi się zdaje, że teraz mam dwie takie same księżniczki, muszę dobrze porównać.




Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Zazdroszczę Wam tak spektakularnie pięknych piwonii drzewiastych. Moja od ubiegłego roku choruje i niektóre pąki wyglądają tak:

Obrazek

Czy ktoś potrafi odpowiedzieć, co to za choroba i jak ratować moją piwonię?
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Nie znam się na chorobach roślin ale kiedyś miałam podobny przypadek z 2 piwoniami drzewiastymi. Jedna i tak w końcu zamarła.
Tak sobie gdybam że, pierwszym powodem była zbyt zasobne nawożenie jesienią lub wiosną ( nie pamiętam już). Do tego doszły chłody i obfite opady. Zachowywała się tak jak by była porażona chorobą grzybową.Wycinanie chorych gałązek nie pomogło. Co dziwniejsze jak ją zaschniętą wykopywałam to korzenie były jędrne.
Parę lat później gdy druga zaczęła zachowywać się podobnie wiedziałam jedynie że nie od nawożenia. Przesadziłam w inne miejsce i pryskałam roztworem z tymolu. Pomogło , ale krzew przez ok 2 lata rozwijał się bardzo pomalutku.
To takie moje spostrzeżenie bo kiedyś mówiło się że, te krzewy nie chorują.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

BarbaraR, to jest na pewno jakaś choroba, z dużym prawdopodobieństwem grzybowa. To przypomina choćby moniliozę drzew pestkowych czy też uwiąd pędów powojników - obie to choroby grzybowe. W tym wypadku też całe pędy więdną i zamierają. Proponuję stosować jakieś opryski na grzyby, możesz spróbować np Switch, który jest na choroby grzybowe (m.in. na uwiąd pędów powojników).

A tak prezentuje się moja piwonia Dalavay'a:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Bardzo dziękuje Wam za pomoc. Też tak myślałam, że to jakaś choroba grzybowa - muszę zadziałać w tym kierunku. Myślicie, że wystarczy oprysk rośliny, czy trzeba też odkazić ziemię pod nią? Pewnie by to nie zaszkodziło, ale czym?
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Czy wasze piwonie drzewiaste zawiązują nasiona?
Nasiona tych piwonii powoli zaczynają dojrzewać:
Obrazek
W tym roku ponownie będę robił doświadczenia z siewem - nasiona wysiane w 2017 roku wykiełkowały w tym roku więc długa droga zanim coś zakwitnie :wink:
Jedynie siewki piwonii Delavay'a rosną bardzo szybko:
Obrazek
Pozostałe siewki to roślinki z 1 lub dwoma małymi listkami.
Jeszcze dopiszę co do tych nasion na pierwszym zdjęciu powyżej - zupełnie dojrzałe nasiona są czarne (mogą być ciemnogranatowe, ciemnobrązowe - ale bardzo ciemne). Jeśli ktoś chciałby próbować z wysiewem to nasiona zupełnie ciemne prawdopodobnie weszły już w podwójny spoczynek - a to oznacza, że wykiełkowanie zajmie im około 20 miesięcy. Nasiona zebrane w momencie pękania torebek nasiennych (czyli nasiona wilgotne, nie mają wtedy jeszcze tak ciemnego zabarwienia - mogą być żółte, czerwone, w plamy, sine - byle nie suche i ciemne) z dużym prawdopodobieństwem nie weszły jeszcze w podwójny spoczynek i mamy szansę doczekać się siewek wiosną. W 2017 siałem nasiona wysuszone więc wykiełkowały po 2 latach :wink: jeszcze około 5 lat i może coś zakwitnie :wink:
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Dziękuję za cenną uwagę dotycząca koloru nasion ;:304
Niestety moje piwonie drzewiaste które obecnie posiadam nie zawiązują nasion choć ich nasienniki są dorodne lecz puste.
Nie dziwi mnie ten fakt w tym roku. Wiosna była długo zimna, deszczowa a obfite ulewy spłukiwały pyłek i niszczyły delikatne płatki kwiatów. Kiedyś miałam inną piwonię i ona systematycznie zawiązywała po parę nasion.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”