Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Moim zdaniem ma za mokro, świerki nie lubią zalewania.Należało posadzić do takiej ziemi jak masz na działce, ew, domieszać piasku jeśli gliniasto. Te kupne 'do iglaków' mocno nasiąkają, długo trzymają wodę, a dałeś jeszcze ściółkę zatrzymującą wilgoć, no i lejesz...
Nie ma czegoś takiego jak 'ziemia do iglaków', gdyż poszczególne gatunki mają różne wymagania, jedne wolą nieco kwaśne, inne bardziej wapienne.Np.żywotnik lubi żyzną,wapienną, wilgotną, ale nie podmokłą.Powinna być przepuszczalna i rośliny po posadzeniu podlewane ( ale nie zalewane) w okresie bez opadów do czasu dobrego ukorzenienia.Z kolei świerki lubią piaszczysto gliniaste, niezbyt wilgotne, przepuszczalne.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory swierk w moim ogrodzie - prosze o pomoc

Post »

Rzeczywiście ma mokro ziemia 7 klasa piaszczysta dla tego podlewalem i starałem się stworzyć jak najlepsze warunki chyba przedobrzyłem z tego wynika bardzo dziękuję za pomoc.
Mąż Ani
lelek32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2019, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

piękny świerk potrzebuje waszej pomocy

Post »

Witam wszystkich forumowiczów
Mam dwa piękne świerki i niestety dzieje się z nimi coś niedobrego. Dwa stoją obok siebie i jeden z nich ma nowe przyrosty, a drugi zaczął schnąć od dołu i zrzucać zielone igły. Na igłach nic nie widać. Na wiosnę zeszłego roku podcięte zostały dolne gałęzie. Dołączam zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie posiadam żadnego doświadczenia w tym temacie.

https://imagizer.imageshack.com/img921/9563/PQrAl2.png
https://imagizer.imageshack.com/img921/6703/TlL2ne.png
https://imagizer.imageshack.com/img921/5606/Q2D23H.png
https://imagizer.imageshack.com/img924/6533/FeEnJO.png
dagome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 cze 2019, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Witam serdecznie,
Zwracam się z prośbą do szanownych forumowiczów o pomoc w diagnozie stanu mojego świerka Picea abies 'Nidiformis'.
Kilka dni temu zauważyłem ze świerk usycha od wewnątrz i gubi igły - te starsze z poprzedniego roku. Nowe przyrosty wydają się nie naruszone.
Jeśli to przędziorek - to co będzie najlepszym preparatem na okres czerwiec/lipiec?
Dołączam zdjęcia: https://imgur.com/a/AIpvSYN
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1399
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Ma ktoś pomysł, czemu Świerk Serbski przebarwia igły na ceglasty kolor? W szpalerze kilkudziesięciu ma tak kilka:

Obrazek

A na jednym z nich igły blisko pnia zbrunatniały (podobnie na jednym Świerku Engelmanna):

Obrazek
Pozdrawiam,
Tomek
KarolinaB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 gru 2019, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk pospolity choroba, czarnienie drzew

Post »

Witam serdecznie i proszę o pomoc jak zwalczyć chorobę/szkodnika . Plantację świerku pospolitego nawiedziło dziwne zjawisko, drzewa ciemnieją..czernieją igły drobnieją.. Załączam zdjęcia. Bardzo proszę o poradę co robić ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świerk pospolity choroba, czarnienie drzew

Post »

Może to mszyca świerkowa?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Brokatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2020, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Świerki serbskie chorują

Post »

Dobry wieczór! Dziękuję za przyjęcie na forum. To mój pierwszy post, dopiero zaczynam przygodę z ogrodem i bardzo prosze o pomoc :( Jesienią posadziłam 10 świerków serbskich, które schną. Fakty: były zdrowe, sadziłam do dużych dołków z ziemią odkwaszoną i kompostem. Ściółkowanie korą. Podlewane przez zimę, chyba aż za bardzo. Mikoryzowałam. Poza dołkami ziemia to niestety glina twarda jak skała i jeszcze spad. Zima była sucha i u nas na Pomorzu silne, lodowate wiatry. Na świerkach nie ma śladu robali, galasów, pajęczyn. Schną jednak dość szybko. Zaczęły raczej z jednej strony, zdecydowanie od dołu, bo górne pędy wyglądają na zdrowe. Proszę poradźcie, jak je ratowac, czy jest sens je jeszcze ratować, czy to może być fytoftoroza...? Aha, wczoraj pryskane Tospinem. Wyglądają jak na załączonych zdjęciach. Z góry dziękuję za Wasze porady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ferreroroszer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 wrz 2020, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

MAM 3 SWIERKI CHORE CZY SUCHE?

Post »

Witam, zakupilam dzialke z drzewami w kiepskim stanie, prosze o diagnoze lub porade, co robic, jak im pomoc :) oczywiscie, jestem kompletnie poczatkujaca, wiec nie mam pojecia co sie dzieje, ale na pewno nie chce WYCINKI :) ponozej zamieszaczam zdjecia z opisem dla kazdego z drzew:

1.te 2 maja lekko podzolke igliwie, ktorego nie widac na zdjeciu, moze to zwyczajne przebarwienie.. ale ich CZUBKI z pewnoscia sa pozbawione igiel..

Obrazek

2.ten z kolei, jest ulamamny/uciety w polowie I niestety ale jego kolor budzi silny niepojkoj, nie zauwazylam zadnego pasozyta na iglach, ale tez nie do konca wiem czego szukac?

Obrazek

Obrazek

3.w tym natomiast jest widoczne przebarwienie, rdzawy kolor na pojedynczych galeziach


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: MAM 3 SWIERKI CHORE CZY SUCHE?

Post »

Prosimy o poprawną pisownię na forum, z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych oraz
nie używanie wielkich liter (drukowanych liter) w pisowni.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Jak dla mnie są to pędy świętojańskie, które nie zdążyły w pełni zdrewnieć w ub. roku a zima była mroźna i je najzwyczajniej przemroziło.
Ja bym się na razie nie przejmował tylko obserwował. Jeśli w maju pojawią się normalne pąki a potem normalne przyrosty, to te obumarłe części prędzej czy później same odpadną i problem sam się rozwiąże. Czego serdecznie życzę.
Tutaj wyjaśnienie:
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... etojanskie
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
woltan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2021, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Post »

Witam

Mam problem z drzewkiem jak na zdjęciu. Dwa lata temu świerk wyglądał trochę gorzej niż obecnie, po zimie był do połowy łysy zero igieł,więc tą część obciąłem i później drzewko wypuściło nowe pędy i rosło bardzo fajnie. W miedzy czasie były mszyce jeden raz pryskałem polysectem, wszystko zniknęło.Na początku sezonu 2020 podsypałem nawozem do iglaków.Teraz znów jest problem z drzewkiem jak na zdjęciach. Dodam że mam w ciągu około 200 choinek i tylko z tą są takie akcje.
Bardzo proszę o pomoc, co może być problemem.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”