Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Jaki jeszcze nawóz będzie pasował pod jagodę w razie gdyby nie było tej gnojówki?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Florovit agro, polifoska, cokolwiek wieloskładnikowego co będzie można podać w formie roztworu pod korzenie oraz dolistnie.
Na teraz może mieć dużo azotu.
wlodekj
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 cze 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Obrazek
To jest Wostorg

Obrazek
A to Czulimska

Teraz o sypaniu torfu, ziemi czy gliny:
masz czas i nie wiesz co ze sobą zrobić - syp. Niewiele to da. Jagoda poradzi sobie z zakwaszeniem. Podsypywanie nawozu czy podlewanie niewiele pomoże. Owszem krzewy będą wysokie, wybujałe i zwłaszcza nowe przyrosty będą pięknie wisiały bo zeszłoroczne są za słabe aby je utrzymać. Równie skuteczny sposób to przyciśnięcie starszych pędów. Otrzymuje się piękny zielony żywopłot. Owoców nie daje się zerwać.
Wojtek, Dlinopłodna, Rebeka, Ruben, Zojka, Iga, Docz Velikana to odmiany szerokie nie wysokie. Dla Wojtka, Dlinopłodna, Docz Velikana 2m też może być mało.
Aurora, Czulimska, Streżewczanka, Silginka, Bakczarski Velikan, Jugana, Gordost, Bakczarski Velikan to krzewy wysokie i dość szczupłe. Dla nich wystarczy 150 cm.
Oczywiście chodzi o odległości między rzędami nie krzewami w rzędzie i przy obrywaniu ręcznym.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

mikroklimat pisze:Jaki jeszcze nawóz będzie pasował pod jagodę w razie gdyby nie było tej gnojówki?
Są gotowe nawozy wieloskładnikowe dla drzew i krzewów owocowych. Mogą być też te pod maliny i jeżyny. Byle tylko nie nawozy przeznaczone do borówek i roślin kwasolubnych.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Jak ktoś nie chce się bawić w dedykowane a ma po 2 rośliny z gatunku to może być uniwersalny Yara Mila, rozsądną cena a nawóz dobry
Pozdrawiam,
Tomek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Bo te dedykowane to się robi tak. Obrazek truskawki na opakowanie, worek 5kg, cena x3, a do środka yara complex, polifoska etc.
Warto poświęcić kiedyś trochę czasu i pooglądać skład nawozów dedykowanych i porównać z nawozami dostępnymi w pobliskim sklepie dla rolników. Można oszczędzić górę kasy używając nawozu "dla profesjonalistów".

Żeby nie być gołosłownym porównanie dwóch popularnych nawozów - ale inne mają podobnie.
Yara complex * agrecol do drzew i krzewów owocowych.
Azot (N) - 12% * 12%
fosfor (P2O5) ? 11% *10%
Potas (K2O) ? 18%, * 23%
Magnez (MgO) ? 2,7%, * 2%
Siarka (SO3) ? 20%, 0%
Bor (B) ? 0,015%, * 0,04
Żelazo (Fe) ? 0,20%, * 0,2%
Mangan (Mn) ? 0,02%, * 0,2%
Cynk (Zn) - 0,02%. 0,035%
Miedź 0% * 0,1%

Teraz ceny, agrecol 10,25/kg przy opakowaniu 1,2kg, yara 2,94kg przy zakupie worka 25kg. Ceny na szybko z internetu.
Nawóz może sobie poleżeć do kolejnego sezonu jeśli się nie zużyje, można kupić z sąsiadem etc.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Temat "nawozów dedykowanych" był przerabiany też w innych działach . Jest b. wielu działkowiczów, którzy mają po kilka krzaczków i wolą wydać dychę , rozsypać nawóz i mieć spokój niż kupić wór 25 kg i potem przenosić go latami z miejsca na miejsce. Wszystko zależy od tego jakie kto ma priorytety.
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Witam, mam zamiar sadzić sadzonki jagody kamczackiej 2 x Wojtek i Atut.
Do przygotowania podłoża mam zamiar użyć obornika naturalnego(około 10letniego) oraz drobnej frakcji kory sosnowej, z racji ze ziemia jest słabej jakości.
Sadzonki są dosyć wiotkie i mają liście z owocami tylko na końcach pędów, czy powinienem przyciąć po posadzeniu? I czy zastosować jakiś nawóz sztuczny by szybciej wystartowały?
Jakieś rady do przygotowania podłoża? ziemia jest raczej jałowa ponieważ nawet trawa słabo rośnie.
xnicram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 kwie 2016, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

pod jagodę kamczacką unikałbym kory oraz wszystkiego co zakwasza albo kupić gotową NIE kwaśną ziemię albo torf odkwaszony który można pomieszać z rodzimą glebą. Zleżały obornik wymieszany z glebą też dobrze zrobi.
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ziemie jakąś uniwersalną mam, jeszcze pozostaje pytanie czy przycinać wątłe zdrewniałe gałązki? podpierać? Czy nic nie robić, sama sobie poradzi?
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ja jedne z pierwszych jagód kamczackich jakie sadziłem (a było to 6 krzewów niby Wojtek Atut i Duet) posadziłem w trocinach drzew iglastych wymieszanych z ziemią i rosną pięknie więc trochę kory nie powinno zaszkodzić bardziej niż chwast który bez ściółkowania urośnie.
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Dzisiaj zauważyłem że jeden z krzaków jagody ma dwa suche pędy. Obcinać je teraz czy poczekać do jesieni czy dopiero na wiosnę je obciąć? Czy w ogóle nic z nimi nie robić?
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Widziałem filmik na yt gdzie szkółka czy jakaś planacja zalecała cięcie jagody przy sadzeniu na dosłownie kilkanaście cm. Czyli dość ostro. Tylko kikuty wystawały z doniczki.
Ja swoje w tym roku pierwszy raz symbolicznie poprzycinałem i jestem zaskoczony jak ładnie puszczają nowe pędy. W następnym roku ostrzej przytnę.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”