Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

maryann pisze:Na poprzedniej stronie podałem link do sklepu z 500g preparatu Dipel za 105,-pln.
Tak, widziałam. Dzięki, bardzo pomocne były Twoje informacje... :wit Tylko... To jest 0,5kg preparatu, a ja potrzebuję najwyżej kilkadziesiąt gram. Sensowny byłby zakup w kilka osób, ale jakoś nikt się nie kwapił.
Szukałam też innych preparatów, które wymieniłeś- niestety, żaden nie jest u nas dostępny. :( Xentari można dostać na Amazonie, zaangażuję brata do zakupu (mieszka w DE)
Póki co, odkupiłam niewielką porcję od pani, która kupiła całe opakowanie Lepinoxu i czekam na lepszą pogodę, bo ciągle pada. Mam nadzieję, że będzie co ratować, bo gąsienice robią coraz większe spustoszenie.
Dodatkowo zauważyłam borecznika na kosodrzewinie- jemu też się dostanie, może i na niego preparat podziała. Dwa lata temu prawie zniszczyły moje sosenki, teraz mam powtórkę z rozrywki. :(
Jakaś obfita w gąsienice ta wiosna... :roll:
Pozdrawiam,Vivien333
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja mam 7 krzaków bukszpanów kule około 120cm na 100cm i myślę w tym tygodniu zakupić 1 kg lepinoxu plus i myżlę że jak zrobię 30g na 16 l wody to chyba zadziała na te szkodniki ? a czy jedna pułapka feromonowa wystarczy gdy zakupię na te 7 bukszpany ?
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

"Wg informacji na opakowaniu 8.3 - 12.5g rozpuścić w 5 l wody."
Taką informację miałam od Pani, która podzieliła się ze mną Lepinoxem.
Nie lepiej zakupić DIPEL? Jest w mniejszych opakowaniach (wychodzi taniej).
Myślę, że jedna pułapka Ci wystarczy- o ile masz te bukszpany w jednym miejscu.
Ja zakupiłam dwie, bo mam dwie grupki oddalone od siebie.
Jedna pułapka działa podobno na ok 20m2.
Pozdrawiam,Vivien333
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja znów mam taką informację do lepinoxu

Max dawka środka:

1kg/1ha

Zalecana ilość wody:

400-600 l wody/ha

Po przeliczeniu:

1 dawka - 10g na 4-6l wody na 10m2.

a na innym forum jest post kolegi Mazan co do dawkowania Dipel



Zalecane stężenie od 5 - 10% /5 - 10g/1l wody. Na jedno pokolenie potrzeba od 1 - 3 oprysków, zależnie od nasilenia występowania szkodnika.

a ja mam 7 krzaków bukszpanu i potrzebuję przynajmniej mieć 15 litrów oprysku to nie wiem czy Dipel będzie tanszy ?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jak wam brakuje chętnych na wsp?łzakup to się zgłaszam. Mam jeszcze kilka bukszpan?w i mogę spr?bować.
Paru osobom podałam na priv namiar na pana rozprowadzającego. Problem jest taki, że chyba nie chcą sprzedać bez uprawnień ( jakich tak dokłanie?).

I jak ze szkodliwością co do innych stworzeń itd. U mnie bukszpany są blisko jagody kamczackiej,.pszczoły to raz, a dwa to jadalne owoce. Z tego co czytałam w niektórych etykietach to sporo środk?w odpada. Nie mogę znaleźć nic na ten temat o lepinoxie.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Podałaś mi na priva i nie ma żadnego problemu z zakupem :D nie trzeba mieć żadnych uprawnień ,ja jutro prawdopodobnie jadę po ten lepinox plus i od razu zapytam się o dawkę jaką zastosować
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

No widzisz. A mi pan napisal ze trzeba miec i teraz jak pytalam to nap8sal ze nic sie nie zmienilo. Pytalam tez u innych i podobnie. Ale jeśli kupiłas to super, daj znac jak poszlo.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jutro dam znać jak poszło bo będę tam jutro odbierać :wink:
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Co Wy na to?
Gdzieś wyczytałam, że ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów, bo ptaki nie chcą jej zjadać. Ponoć jest gorzka /nie próbowałam! :wink: / Od kilku dni widzę uwijającą się ziębę /chyba to ona/ wyszukującą gąsienice w bukszpanie. Kiedyś widziałam jak wyciąga i ucieka. Dziś zauważyłam, że je zjada. Niestety zięba jest jedna, no może dwie, a ja mam ok. 80m żywopłotu bukszpanowego. No i teraz mam dylemat co robić z pryskaniem. Zakupiłam Mospilan, ale czekam na ustanie deszczu. Dylemat mam nie z deszczem tylko z ziębą, bo przecież jak popryskam, a ona zje te gąsienice, to..... Nie chcę jej uśmiercać, ale chcę też ocalić bukszpany. No i jak mam to rozwiązać?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ostatnio najczęściej zaleca się opryski Dipelem lub Lepinox'em. To preparaty biologiczne, ziębom nie zaszkodzą.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Teoria mówi co innego, ale ja też widzialam jak sikorki i inne ptaki je zbierają. Pytanie czy jedzą. Możliwe, że nie, bo ptaki często dziubią z ciekawości tak jak np zdziubują z chodników gumy itd. Może ich wcale nie zjadają tylko rozdziubują. Ale to wystarczy.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja widziałam na swoim żywopłotku jak para szpaków przeglądała go, jednak jest zwarty i gęsty (jeszcze) - to się do środka nie dostaną, czyli większość gąsienic jest bezpieczna, niestety.
Też czekam na ustanie deszczu, będę pryskać, kupiłam maseczkę w aptece, taką za grosze, ale czy pomoże, mam nadzieję, że tak. Na fotce tylko frontowy żywopłot, jest jeszcze na całym jednym boku.
Obrazek
Basia
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Nawet jak wygramy tę bitwę, to będą następne. Czeka nas dożywotnie przeglądanie żywopłotów i nieustające wydatki?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”