Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Może niektóre miały słabsze korzenie, ale włóknina nigdy nie była ich sprzymierzeńcem, zwłaszcza w okresie ukorzeniania, bo na niektórych typach cięższych gleb może prowadzić do gromadzenia się wody, gnicia i zamierania korzeni.To człowiek wymyślił dla własnej wygody, a niekoniecznie co nam pasuje jest dobre dla roślin..Lepsza jest sama ściółka z kory, albo na początek ściółkowanie skoszoną trawą.U moich teściów położyliśmy cienką włókninę pod korę dopiero po 3 latach gdy rośliny dobrze się ukorzeniły.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Korzenie nie domagają, nie są w stanie odpowiednio nawadniać tkanek gdzie słońce najbardziej operuje i wysusza.Przyczyną niedomagania może być ciężka, kamienna okrywa na mało przepuszczalnym gruncie, bo korzenie mają zbyt słaby dostęp powietrza.Niestety nie wszystko co ładnie wygląda służy roślinom.
Yacky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2019, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Ale inne drzewka mają tak samo i nic się nie dzieje. Poza tym wokół każdego drzewka jest postawiona odkryta ziemia. A jakie rozwiązanie? Usunąć część kamieni? Ogrodnik od którego kupiłem drzewka radzi zrobić anazę gleby, spryskać (mikrokomplex, topsin, florovit) i dać nawóz.
Monika1968
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2016, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam,
poproszę o pomoc w sprawie moich dwóch nowo posadzonych drzewek - na zdjęciach widać, że chyba im coś szkodzi = posadzone ok 1 m-ca temu , ziemia gliniasta z dosypanym czarnoziemem, a mimo to się nie wybarwiają na zielono, poproszę o radę.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Z jakiegoś powodu jest zbyt mokro.
Bolka_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam. Tuje posadzone w zeszłym roku przełom kwiecień/maj. Jak temperatura spadła zimą poniżej zera, to zrobiły się wyblakłe. Niestety mamy maj, a zdrowego zielonego koloru nie odzyskały. Co więcej pojawiły się przebarwienia, brązowienia, ciemne końcówki pędów. Czy to choroba grzybowa? Jak je uratować?


Obrazek[/URL]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
braha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2019, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam,
Również mam problem z brązowieniem tuji smaragd i proszę o poradę.
Na jesieni posadziłem 43 sadzonki tuji wzdłuż ogrodzenia na żywopłot. Tuje były sadzone z doniczek, zakupione w dobrej szkółce.
Już na jesieni i zimą końcówki zaczęły żółknąć (jeszcze niewiele), chociaż dość obficie je podlewałem - dopóki było sucho na jesieni. Zgodnie z sugestiami nie dawałem nawozu. Na zimę podsypałem drzewka korą (ale bez przesady). Sądziłem że po prostu przechorują i na wiosnę odżyją. Jednak widzę, że z każdym tygodniem jest tylko gorzej.
Niektóre zżółkły już prawie zupełnie - oprócz wewnętrznej części nie wystawionej na działanie słońca. Iglaki zaczynają od spodu brązowieć (załączam zdjęcia). Dodam, że miejsce jest dość mocno nasłonecznione i narażone na wiatry. Gleba jest raczej dobra - czarna ziemia, pod nią piach (sadząc dodawałem też trochę ziemi do iglaków). O dziwo najgorzej radzą sobie drzewka posadzone w środku rzędu, gdzie gleba jest najlepsza, a teren nieco obniżony (bardziej zatrzymuje wodę), jest to też teren najbardziej nasłoneczniony. Nieco lepiej wyglądają za to iglaki z początku i na końcu rzędu, gdzie jest nieco wyżej, a ziemia piaszczysta.
Oprócz zmiany koloru tuje ostatnio zaczęły też zmieniać pokrój, tzn. robią się coraz bardziej "oklapłe".
Podlewam je dość regularnie, ale niestety działka jest dość oddalona (200 km), więc podlewam głównie w weekendy. Ostatnio miałem trochę wolnego i podlewałem co 3 dni. Niestety w okolicy deszcz praktycznie nie pada od końca zimy, oprócz jakichś drobnych kropli.
Nie byłem pewny czy w tej sytuacji warto dać wiosennego nawozu czy wstrzymać się więc na razie nic nie dawałem.
Czy ktoś mógłby mi poradzić, co jest przyczyną brązowienia i czy da się to jakoś zatrzymać / pomóc drzewkom? Niestety nie mam zbyt wiele doświadczenia w temacie - dopiero zakładam pierwszy ogród / sad.
Dziękuję i pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
kd501
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

mam daną agrotkaninę ( tą foliową ). Jeszcze ciekawostka - przy sadzeniu zostało mi kilka sztuk, które odłożyłem gdzieś na bok i tylko przysypałem ziemią korzenie - tak leżały kilka tygodni. Znalazłem w końcu dla nich gdzieś miejsce i powsadzałem, bez przykładania się ( normalnie otwór łopatą i przysypane ) - praktycznie wszystkie wyglądają jak na zdjęciach powyżej.
Dodam, że pod tuje sypałem odrobinę hydrożelu - możliwe że po posadzeniu i podlaniu zaszkodziła im zbyt duża/długa wilgotność ?
Problem niby nieszczególny, bo dotyczy kilku sztuk, lecz obawiam się żeby reszta nie zaczęła wyglądać tak samo i szukam powodu...
swider21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2019, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Czy ktoś mógłby pokusić się o diagnozę? Posadzone zeszłej wiosny. Podsypane hydrożelem, obłożone agrowłókniną i korą. Podlewane z linii kroplującej. Nie ma psa ani kotów. Brązowieją tylko na dole.

Obrazek


Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam

Zauważyłem na tujach sadzonych w połowie kwietnia, że w niektórych miejscach nabierają odcieniów koloru brązowego. Czy to jest normalne czy jednak jest się czym martwić ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
katarzyna w
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2019, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowiejące gałązki w tujach

Post »

Witam, od dwóch tygodni powiększa mi się problem z tujami. Na początku wiosny były ładnie zielone teraz z nia na dzień coraz bardziej brązowieją. Dwa tygodnie temu były wykonane opryski Topsinem i Magus 200sc. Tujki są regularnie podlewane. Nie mam pojęcia co mogę jeszcze zrobić żeby je uratować.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja szmaragd. Dziwne brązowienie.

Post »

Witam !

Jestem nowy na forum jak bym coś źle wybrał ( temat itp ) proszę poprawiać.

Jakiś miesiąc temu posadziłem u siebie 200 tui szmaragd. 60 z nich to tuje już po 150 cm a reszta malutkie 60-70. I właśnie z tymi małymi zaczął się chyba problem. Zaczynają niektóre delikatnie brązowieć. Ale tak dziwnie ponieważ nie od końca tylko tak pośrodku odnóżek. Dołączę też fotkę. Szkółkarz od którego kupiłem tuje twierdzi że to wina nawozu. W sensie że za mało dostały. Ja nie nawoziłem tylko on przez przywozem do mnie. Że podczas transportu i załadunki i rozładunku mogło się trochę wysypać itd. Zalecił mi by podsypać tuje Yara Mila Hydrokomplex po troszku i że to pomoże. Co wy myślicie ? Dołączam fotkę. Jest to coś poważnego czy mogę spać spokojnie ?

Obrazek

Pozdrawiam,
Jacek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja szmaragd. Dziwne brązowienie.

Post »

Będziesz mógł spać spokojnie jak niczego nie nasypiesz.Wyjdą z tego tylko podlewać w razie potrzeby, nie zalewać i nie lać wody z wierzchu po gałązkach, szczególnie jak rosną w słońcu.Pierwsze słyszę, że żywotnik brązowieje od niedoboru nawozu tym bardziej po posadzeniu :shock: Moje nigdy nie dostały ani grama, a urosły aż zanadto.Czasem mniej znaczy więcej :wink:
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”