Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Samym opryskiem ich nie usuniesz, bo one trzymają się liści jak przyklejone. Poza tym żeby zniszczyć te szkodniki to musi być preparat o działaniu systemiczny, albo takim który przeniknie przez ich pancerz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich :)

Zasychające czubki liści będą efektem nadmiernego podlewania zimą ? Dodam że nie sprawdzałem stanu korzeni w donicach pod zimowaniu , co dopiero zamierzam zrobić. Jukki zimowały w temp. 5-12 stopni. Liście trochę zmatowiały ale jak sprawdzałem to kurz który się na nich osadził podczas przechowywania zimowego.
Zasychające czubki obciąłem ale teraz tak myślę czy dobrze zrobiłem.....?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takiej temperaturze zimowania ograniczasz podlewanie do minimum albo w ogóle przy +5. Jak często w tym czasie podlewałeś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Raz w tygodniu, parę razy zdarzyło się dwa ale był też okres że zapomniałem o tym i podlewałem co dwa tygodnie...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że doszło do uszkodzenia korzeni wskutek przelania. Niestety, ale będziesz musiał zajrzeć w korzenie. Jak napisałem wcześniej jukę w tak niskich temperaturach podlewasz sporadycznie, nawet raz na miesiąc i to delikatnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To tak jak planowałem, zajrzę do korzeni i nadgnite usunę. Wymienić podłoże i przesadzić do większych doniczek ? Obcinając suche końcówki dobrze zrobiłem ? Nowe liście które wyrastają na szczytach pióropuszy są żywozielone i mają normalne końcówki więc chyba nie jest tak źle...?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej czyli dopiero po sprawdzeniu i ogarnięciu korzeni. Oczywiście do nowego podłoża.
Odcięcie suchych końcówek to w zasadzie kwestia kosmetyczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jak myślicie, dlaczego moja Juka na kilku liściach ma takie brzydkie zakończenia?
https://drive.google.com/file/d/14537Cr ... sp=sharing

Kupiona jakiś miesiąc temu, ma dosyć luźne podłoże palmowe z perlitem. Czytając wątek powiedziałbym, że to tzw. "sucha zgnilizna liści" no ale nie powinna się dusić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To mogą być oparzenia słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
SzymonUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2019, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja Juka..

Post »

Hejka.
Mojej dziewczynie coś dolega, podlałem ja tydzień temu i nie przyglądałem się prze ten czas jej zbytnio. Teraz zauważyłem suche części na niektórych listkach ( foto ) czy ona umiera ? :( Podlewam średnio co tydzień, w słoneczne dni wystawiam na ogrod... Nie znam się na kwiatach jednak na niej mi bardzo zależy. Proszę o radę, co zrobić z listkami i jak sprawić by kolejne nie zaczęły odgapiac od tych już kilku poszkodowanych.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kurzys12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2019, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - problem

Post »

Witajcie.
Mam problem z juką. Od jakiegoś czasu pojawiły mi się na roślinie takie suche plamy - zdjęcia poniżej. Nie wiem czy jej nie przelałem. Donica duża, stoi na kamykach i tam po podlewaniu czasem widać wilgoć. Ale w wodzie nie stoi.
Co to może być i jak temu zaradzić, dzięki.
Wojtek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A po co stoi na kamykach? Wystarczy jak doniczka będzie stała na samej podstawce. Ważne, żeby woda w niej nie stała.
Te plamy na liściach mogą wzkazywać na przelanie. Na to ma wpływ nie tylko nieprawidłowe podlewanie, ale i podłoże. Podejrzewam, że juka jest posadzona do samej ziemi uniwersalnej, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”