Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Dzień dobry :)
Od lipca/sierpnia będę mieszkać w nowym miejscu - wyprowadzam się z dużego miasta na małą wieś do bardzo starego domu, który był kiedyś częścią gospodartwa. Przy domu są zabudowania gospodarcze (chlew, stodoła, itp.) oraz trochę terenu, o który chciałabym się zatroszczyć. Sęk w tym, że nie mam żadnego doświadczenia w uprawianiu grządek, dbaniu o sad czy ogród kwiatowy, ale mam wielkie chęci i szacunek do czyjejś pracy oraz przyrody. Szukam na włąsną rękę informacji, jednak mam wrażenie, że błądzę jak dziecko we mgle i im więcej czytam, tym bardziej się gubię, zapuszczając w szczegóły, których nie mogę zrozumieć, bo brakuje mi podstaw ;) Stąd moja obecność na forum, wierz?, że jako bardziej doświadczeni będziecie w stanie mi doradzić, od czego zacząć zdobywanie wiedzy.

Dla ułatwienia opiszę, co jest wokół domu i co chciałabym osiągnąć. Myślę, że będzie prościej :)

Przed i wzdłuż domu ciągnie się nieduży ogródek kwiatowy, gdzie poprzednia właścicielka (starsza pani) ma sporo roślin, kwitnących od wiosny do późnego lata. Są tam: przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, tulipany, róże, juki, hortensje (więcej nie pamiętam). W tej kwestii interesuje mnie głównie to, jak o nie zadbać na jesień i zimę, czy trzeba je jakoś przyciąć, zabezpieczyć, owinąć? Przez zimę doedukuje się na temat tego, co robić na wiosnę ;)

Za domem i zabudowaniami jest sad/ogród użytkowy, ok. 6-7 arów, w jego centrum jest ok. 15 dość starych drzewek owocowych (jabłonie, śliwy, czereśnie i inne), które nadal ładnie owocują. W tym sadzie właścicielka siała też warzywa dla swojej rodziny. Chciałabym kontynuować tę "tradycję" i czerpać przyjemność z posiadania kawałka ziemi, który cieszy oko oraz żywi. Bardzo bym chciała mieć trochę swoich warzyw (jest nas na razie dwójka plus ewentualnie najbliższa rodzina, nie chodzi więc o ilości hurtowe) - marchew, pomidory (jest szklarenka foliowa w sadzie), pietruszka, buraki, fasolka szparagowa, ogórki, sałata, kapusta, cebula, czosnek. Planuję także zioła - lubczyk, koperek, zielona pietruszkę, może jakies oregano, bazylia albo rozmaryn w dużych donicach. Wierzę, że drzewa dostarczą nam sporo owoców - tylko jak o te drzewa dbać? Ile miejsca potrzebowałabym na taki ogrdek warzywny? Czy część warzyw może rosnąć w pobliżu drzew owocowych? Słyszałam, że niektóre rośliny źle na siebie oddziałują, a inne odwrotnie (Np. podobno warto mieć w ogrodzie łubin - piękny i pożyteczny - czy to prawda?)

Co dla mnie bardzo ważne - chciałabym, aby ten kawałek terenu był przyjazny dla drobnych zwierząt, dlatego mam w planie umieścić w sadzie kryjówki dla owadów, domki z trzciny dla pszczół murarek, może jakieś schronienia dla kretów, ropuch czy jeży (o ile odwiedzają ten ogród). Nie chcę walczyć z przyrodą, dlatego w grę wchodziłyby tylko naturalne preparaty i nawozy. Pytanie, czy mój plan wypali, jeśli za sadem ok. 8-10m dalej zaczyna się pole uprawne, w tym roku obsiane kukurydzą (na pewno nie eko). Czy opryski i nawozy moga wpłynąć na mój ogródek i żyjątka?

Przy sadzie jest ogrodzony wybieg dla ok. 15 kur i kurnik oraz duży dwukomorowy kompostownik - powinno więc starczyć nawozu? Gdzie znajdę informacje na temat nawożenia kompostem i odchodami kur? Nie chcę używać w ogrodzie żadnej chemii, czytałam już o obkładaniu grządek skoszoną trawą i gnojówce z pokrzywy jako nawóz i środek przeciwko mszycom. Słyszałam też o kurzym traktorze jako spulchniaczu gleby z nawożeniem - coś fantastycznego :) Gdzie powinnam szukać informacji na temat uprawy roślin w zgodzie z naturą? Nie jestem jakimś eko-oszołomem, po prostu wychowano mnie w miłości do przyrody i od małego uczono, że wszystko ma swoją rolę do odegrania, dlatego nie planuję oblać wszystkiego roundupem i położyć trawy w rolkach, bo taka moda...

Generalnie chciałabym dbać o ten teren - z szacunku do poprzednich właścicieli i przyrody. Cieszyć się swoimi skromnymi plonami i paroma kwiatkami przy domu :) Naprawdę nie wiem, jak zacząć i czy jako osoba pracująca normalnie na etacie dam radę o to odpowiednio zadbać. Chętnie sięgnę po pozycje książkowe, poradniki albo czasopisma dla kompletnych laików. Może jakiś słownik pojęć ogrodniczych? Szukam źródeł, które pomogą mi zdobyć podstawową wiedzę i usystematyzować ją. Niestety mam ograniczoną możliwość skorzystania z wiedzy poprzedniej właścicielki, dlatego szukam na własną rękę.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

:wit Wygląda na to, że masz bardzo fajne miejsce, wszystko już jest - ogródek, sad, kurnik, kompostownik, tunel, plany też masz godne pochwały, powodzenia! Co do porad, to chyba najlepiej by było, gdybyś dalej prowadziła ten wątek, może ze zdjęciami, i zadawała konkretne pytania (także w poszczególnych wątkach tematycznych), łatwiej wtedy będzie komuś odpowiedzieć.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Z warzyw polecam rzepę jadalną i brukiew.Mało wymagające (Zwłaszcza rzepa),smaczne,zdrowe i ciężko je kupić to będzie trochę luksusowo.
Z buraków to tylko okrągłe bo mają więcej cukrów,betaniny i gromadzą dużo mniej azotanów.Lepiej się też przechowują jak chce się zrobić do słoików na zimę.
Fasola szparagowa w kilka dni po dojrzeniu zaczyna przejrzewać i robi się włóknista i smakuje jakby ugotowało się ją z włosami,nie powinno się wysiewać całej na raz tylko z tygodniowymi odstępami tak żeby po dojrzeniu dało się zebrać całą.Zawsze też można fasolkę zamrozić.Jak na granicy działki posadzisz żywopłot albo płot to zatrzyma wszystkie opryski i nic do ciebie nie doleci.Łubin ma gruby i długi korzeń który spulchnia ziemię,oddaje też azot z powietrza do gleby i sieje go się jako poplon żeby po wyrośnięciu go skosić albo przekopać bo ta zielenina i martwy korzeń użyźniają ziemie.Ja domki dla ropuch i żab robię ustawiając z cegieł i gruzu coś na wzór jaskini z lekkim zagłębieniem i zasypuje je ziemią a potem stawiam to w krzakach tak że nawet tego nie widać.Budki dla ptaków muszą mieć odpowiednie wymiary i ważne jest żeby otwór w nich był skierowany w taką stronę żeby im nie wiało do środka i między budkami musi być odpowiedni odstęp.Dla wszystkich żyjątek dobrze jest posiać łąkę kwietną (Zwłaszcza miododajną) bo one bardzo lubią siedzieć w takich wysokich trawach i będą też pyłki dla trzmieli i pszczół.Siejąc warzywa trzeba brać pod uwagi uch wysokość i siać je tak żeby wyższe nie zacieniały tych niższych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Proponuję na początek przez pierwszy rok niewiele robić, ale dobrze się wszystkiemu przyjrzeć i zajmować raczej utrzymaniem tego co jest zamiast tworzeniem nowego.Warzywniak na razie można zrobić malutki jakieś przyprawowe posiać typu pietruszka, lubczyk, koperek, klika krzaków pomidorów, z czasem dojdziesz na czym ci jeszcze zależy.Jeżeli mieszkasz daleko od miejsca gdzie można łatwo kupić świeże np. truskawki, warto posadzić kilka zagonów, bo te akurat owoce dobre są tylko świeże i to warto posadzić w tym roku, by w przyszłym roku owocowały.Jeżeli pracujesz zawodowo to nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę, bo akurat warzywniak jest dość pracochłonny i co ważne wymaga systematyczności, niewiele da się odkładać 'na jutro'.Kwiaty są z rodzaju niewymagających, obcina się najczęściej przekwitłe kwiatostany.Można posiać takie gdzie na opakowaniu jest napisane, że można siać wprost do gruntu, można kupić też trochę gotowych sadzonek.O drzewach owocowych się nie wypowiem, stare odmiany czasem wiele są warte, czasem niestety niewiele i trzeba wyciąć, trzeba ocenić samemu.
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

taki skarb na start..... pozazdrościć ;:180

ciągnij dalej to co robiła babcia... nie rób żadnych rewolucji, po sezonie dwóch będziesz wiedzieć co chcesz, a reszta sama przyjdzie , zobaczysz :)

wstaw jakieś zdjęcia :)
-vascode-
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Dziękuję za odpowiedzi.

Na razie nie mam zbyt wiele zdjęć, ale wiem już, co jest w sadzie i ogródku kwiatowym:
- sad: jabłonie, wiśnie, czereśnie, grusza, śliwki, brzoskwinie, morela, winorośl. Część drzew jest starych (np. wiśnia), część kilkuletnich, wszystkie owocują (mniej lub bardziej). Poza drzewami są: maliny, agrest, porzeczki. Sezonowych typu pomidory, papryka, sałata itp. nie liczę.
- ogródek: tulipany, floksy, róże pnące i zwykłe, lilie, konwalie, bez lilak, złotokap, piwonie, hortensje, juki, fiołki, klematisy, szafirki, bratki, bukszpan, trzmielina. Większość kwiatów w kilku odmianach. Jest tego pewnie więcej, nie wszystko zanotowałam...

Tu dwa zdjęcia sprzed kilkunastu dni. Troszkę mnie zastanawia ilość pustej ziemi - smutno to wygląda, czy jeszcze zarośnie? Obok jest ładny trawnik.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

A czy na tym pustym miejscu nie miały czasem rosnąć jakieś przechowywane w np piwnicy dalie czy kanny?
Pozdrawiam Lucyna
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Szczurbobik - nic mi o tym nie wiadomo.

Wracając do wcześniejszego pytania - co posadzić przy płocie (z siatki) za sadem? Za płotem (długość ok. 20-25m) jest jeszcze ok. 1m naszej działki, a zaraz za nim pole, które jest pryskane itp. Chciałabym się nieco odgrodzić od pola (chemii, wiatru, kurzu) i posadzić coś wzdłuż niego od strony sadu albo za płotem na tym 1-metrowym pasie ziemi. Teraz za płotem rosną dwa lub trzy młode krzaki malin (bukszpan, o którym pisałam wcześniej, jest gdzie indziej), a w sadzie pod płotem są truskawki i warzywa.
W szkołce roślin polecali mi tuje, ale są oklepane i nie pasują mi wizualnie do wiejskiego sadu, podobno też wpływają niekorzystnie na rośliny wkoło (a blisko będą przecież grządki). Zaproponowano jeszcze pęcherznicę kalinolistną.
Co możecie polecić? Chciałabym coś niedrogiego i łatwego w uprawie, odpornego (także na opryski z pola), nieinwazyjnego i nie wymagającego intensywnego cięcia.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Ligustr i berberys (Nie każdej odmiany) dobrze sprawuje się jako żywopłot.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pytania od żółtodzioba jak dbać o ogród i sad, aby ich nie zaniedbać

Post »

Dziękuję, padło więc na ligustr, spełnia wszystkie moje wymagania i lekko zapuszczony też wygląda dobrze (nie pasuje mi wizja żywopłotu jak od linijki przy sadzie, hehe).

Jeszcze pytanie, czy nie wpłynie negatywnie na warzywa posiane ok. 1-1,5m od niego? Zamieszczam schemat, jak jest usytuowany i zagospodarowany sad.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”