Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Mimula miedzian jest środkiem zapobiegawczym a nie interwencyjnym. Jeśli pleśń już zaatakowała, miedzian nie pomoże. Musisz szukać środka interwencyjnego. Ja nie stosuję miedzianu jak już cokolwiek kwitnie, bo ten środek jest bardzo szkodliwy dla pszczół i podobno może poparzyć kwiaty.W etykiecie rejestracyjnej jest informacja o przechowywaniu - od 0 - 30 stopni C. Przypuszczam, że uwaga dot. szkodliwości miedzianu odnosi się do upalnych dni, moim zdaniem o temp. powyżej 30 stopni. Ale to jest moje zdanie. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Informacje o temperaturach optymalnych dla poszczególnych ŚOR są dostępne ale trzeba mieć chociaż "zielone" pojecie co się stosuje i na co . Przykładowa strona, tylko czytać i wybierać. https://www.google.com/search?q=%C5%9Br ... e&ie=UTF-8
Miedzian 50 WP stosujemy w momencie zauważenia i zidentyfikowania choroby na roślinie. Opryski możemy wykonywać od marca do października. W terminie od marca do maja zabiegi wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym. Możemy również stosować preparat profilaktycznie.
Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.
http://www.zaciszekrosno.pl/?page_id=729

Gieniu, miedzian jest b. szkodliwy dla pszczół przy dawkach ponad 5kg/ha , max dawki to 1,5-3,0 kg/ha.
Rak bakteryjny pestkowych wymaga 3 oprysków właśnie w czasie kwitnienia. Fitotoksyczność zależy od stężenia i nie tyle temperatury co od bezpośredniej operacji słonecznej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Oczywiście, masz rację. Jak byłam u syna w Stanach to właśnie opryskiwałam miedzianem kwitnące jabłonie p-ko zarazie ogniowej, niestety nie było wyjścia. Ale jak się ma tutaj dwie wiśnie na krzyż i dwie młode czereśnie to sobie to tańcowanie z opryskiwaczem wokół drzewek odpuszczam i ograniczam tylko do niezbędnych. Muszę dopilnować tylko oprysku na brunatną zgniliznę i nasionnicę bo najwięcej szkód robią. Być może poleci jeszcze score na parcha na koksie i Generale Leclerc. Robali w śliwach w ub. roku nie było więc oprysku nie będzie, a jeśli nawet znajdzie się parę robaczywych to świat się nie zawali.. Nie zazdroszczę sadownikom, którzy nie mogą sobie poluzować tak jak amatorzy. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

W takim razie miedzian można bezpiecznie stosować poniżej 30 stopni, w dawce 1,5-3 kg/ha, najlepiej w dni pochmurne aby uniknąć bezpośredniego promieniowania słonecznego na opryskane rośliny oraz przed fazą kwitnienia ?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Nie tylko przed fazą kwitnienia, po kwitnieniu też można zrobić oprysk miedzianem, pszczoły roznoszą różne choroby, nie tylko zapylają. Miedzianem w sadach czereśniowych robi się oprysk po zbiorach aby zabezpieczyć rany po zrywanych owocach. Miedzianem robi się także oprysk w fazie opadania liści późną jesienią. Środek ten ma szerokie zastosowanie.
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

gienia1230 dziękuję za odpowiedź.
kaLo jak napisałam w poście- chemię w ogrodzie stosowałam pierwszy raz w życiu i nie mam o tym zielonego pojęcia. Po opisaniu objawów występujących na roślinie sprzedawca w sklepie ogrodniczym sprzedał mi Miedzian. Wcześniej pytałam o radę na forum, ale niestety nie uzyskałam odpowiedzi. W internecie szukałam informacji, niestety strony którą zacytowałeś/ łaś nie znalazłam. Ulotkę zamieszczoną w opakowaniu przeczytałam. Ze względu na pszczoły oprysk robiłam po zmroku z czołówką, żeby im nie zaszkodzić. Za odpowiedź serdecznie dziękuję, ponieważ rozwiała moje wątpliwości, ale proszę żebyś nie oceniał/ oceniała ludzi tak szybko i pochopnie bo nie jest to ani miłe, ani budujące. A pytania zadawane tutaj powinny świadczyć nie o bezmyślności w używaniu środków chemicznych, a o trosce o ich właściwe stosowanie.

Pozdrawiam

PS. Wydaje mi się, że oprysk zadziałał- nowych ognisk choroby nie odkryłam. Będę obserwować, co będzie się działo po deszczach w wyższej temperaturze.
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Mimula straszny z Ciebie wrażliwiec. Pierwszy link w moim poście https://www.google.com/search?q=%C5%9Br ... e&ie=UTF-8 odsyła do kilkudziesięciu stron opisujących wpływ temperatury na skuteczność ŚOR, tylko brać i czytać. Drugi link http://www.zaciszekrosno.pl/?page_id=729
też otwiera się bez problemu, chyba że Twoja wyszukiwarka nie chce współpracować.
Przy dzisiejszych możliwościach dostępu do wszelkich informacji , niejednokrotnie dziwię się , że jest tyle problemów z najprostszymi rzeczami. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę " zwalczanie szarej pleśni" i jest znowu kilkadziesiąt stron na ten temat. Można się podszkolić i przy okazji więcej w głowie zostanie.
A pytania zadawane tutaj powinny świadczyć nie o bezmyślności w używaniu środków chemicznych, a o trosce o ich właściwe stosowanie.
Hmmm. Różnie z tym bywa ;:108 .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

kanap pisze: po kwitnieniu też można zrobić oprysk miedzianem
Ale nie jabłonie/grusze. Miedzian uszkodzi skórkę czyli poparzy zawiązki i młode owoce.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

No to zobaczę, bo dzisiaj rano wykonałem oprysk na gruszach, nauczony wydarzeniem rok wcześniejszymi gdy pszczoły przyniosły mi zarazę ogniową i po kwitnieniu miałem syf na gruszach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

W czasie kwitnienia jeszcze można...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Miedzian 50 WP stosujemy w momencie zauważenia i zidentyfikowania choroby na roślinie. Opryski możemy wykonywać od marca do października. W terminie od marca do maja zabiegi wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym. Możemy również stosować preparat profilaktycznie.
Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.
http://www.zaciszekrosno.pl/?page_id=729


Temperatura od marca do maja powinna wynosić powyżej 6 stopni a co z późniejszymi terminami ?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Kacper dlaczego się tak uparłeś na ten miedzian? W zależności od rośliny i zwalczanego agrofaga zabiegi stosuje się przez cały okres wegetacji oczywiście z zastrzeżeniami i ograniczeniami wynikającymi z etykiety instrukcji stosowania środka. Nie pryskamy w upalny dzień, w pełnym słońcu i ta zasado dotyczy wszystkich śor a nawet czystej wody.
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Stojąc czasem w kolejce w ogrodniczym, słyszę jak sprzedawca w odpowiedzi na pytanie starszej/starszego klientki/klienta o coś co mu wlazło na pomidory/ogórki odpowiada, że miedzian jest najlepszy :D :wink: . To przeświadczenie ciągle pokutuje.
Przyznaję, że nie w każdym sklepie. Spotkałam i takiego sprzedawcę, który wypytywał o szczegóły, sprawdził w kompie i podał nazwę preparatu, informując klienta, że akurat go nie ma na stanie, ale może go kupić u konkurencji, czyli tu albo tu. NO nieee, totalnie mnie zaskoczył ! (Szczęka mi opadła, ale na szczęście nie wypadła) :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”