Ptaki - dokarmiamy "nasze" ptaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Aronie często zjadają ptaki a jest mało wymagająca.
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Latem kosy, kwiczoły i drozdy śpiewaki objadają się u mnie owocami wiciokrzewu pospolitego.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

A po czym poznać rokitnika żeńskiego a męskiego?
W tamtym roku mi sąsiadka dała sadzonkę i rozumiem,że jak jej nie dobiorę partnera to owoców nie będzie?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Dopiero po pąkach kwiatowych... męskie są większe i jest ich więcej - po kilka w gronie.
Pewnie dostałaś dziewczynkę... Nawiasem mówiąc, podobno tylko dziewczynki rozmnażają się z sadzonek pędowych, osobniki męskie można rozmnożyć przez odrosty. No, i oba przez siew, oczywiście.
Jeśli to działkowa sąsiadka i u niej rokitnik owocuje, to pewnie gdzieś w pobliżu jest egzemplarz męski - może i na Twój krzaczek wystarczy :D
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

No to muszę się rozeznać. P?ki co m?j krzew nie wypuścił nawet listka. Mam pewne wątpliwości czy żyje.
Jeśli się uda to zaobserwuję mu roślinę do pary i zasadzę obok ( bo na tej działce owszem niedaleko jest, ale rokitnik wywiozłam na działkę 150km dalej).
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

> Aronie często zjadają ptaki a jest mało wymagająca.< ;:202
ogrodnik....Masz jakąś niezwykłą aronię. Moja zamienia język w podeszwę do butów i nic jej nie tyka. Żona robi z niej zamiennik borówki do mięsa. Natomiast ciekawe, że ptaki nie ruszają malin i jeżyn chociaż są słodkie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ile musze posadzić derenia jadalnego, Ligustra pospolitego, i innyh roślin by miały owoce dla ptakow

Post »

Nie tylko on. U mnie też aronia znika w ułamku sekundy. Poduwazymam że nawet małe ptaszki potrafią łykać jej całe kulki.
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

U mnie kosy upodobały sobie borówki i bardzo buszowały w tamtym roku. O ile mi to aż tak nie przeszkadzało, bo mam sporo dorodnych krzaków i mogę się podzielić, o tyle sąsiad był wściekły i skarżył się, że prawie nic mu nie zostaje. Przyjeżdżał na działkę z samego rana, ale kos był zawsze pierwszy. :lol: Potem osłaniał borówki agrowłókniną.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

ed04 pisze:Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Dobrze wiedzieć. Ciekawe tylko jak wcisnąć czeremchę... ;:172
U mnie ptaki wcale nie jedzą ani jarzębiny (sieje mi się przez to strasznie) ani berberysów, choć ponoć lubią. Za to ziarno - owszem i to bardzo :lol:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Chyba nawet jakby zjadły to by się siała, bo spora część nasion nie jest chyba trawiona.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Menysek pisze:
ed04 pisze:Szpaki uwielbiają czeremchę, jeżeli posadzimy ją w pobliżu czereśni i wiśni to zawsze wybiorą czeremchę.
Dobrze wiedzieć. Ciekawe tylko jak wcisnąć czeremchę... ;:172
U mnie ptaki wcale nie jedzą ani jarzębiny (sieje mi się przez to strasznie) ani berberysów, choć ponoć lubią. Za to ziarno - owszem i to bardzo :lol:
:D Te Twoje ptaki jakieś wybredne są :wink: Gdzie nie czytam, napisane jest, że ptaki lubią owoce jarzębiny, i berberysów. Z tą czeremchą to nie jest chyba takie proste? tzn ze znalezieniem jej na 4 arach miejsca - mam akurat metrowe zdrowe drzewko i myślę, myślę, gdzie je posadzić :?: Czytałam, że to drzewo lubi rosnąć blisko rzek, ogólnie przy zbiornikach wodnych, potrzebuje stale wilgotnych gleb i może rosnąć nawet w cieniu innych drzew. A u mnie - ziemia sucha, i pełne słońce. Wciąż mam ją w donicy ze szkółki i skoro tak lubi wilgotną glebę, to chyba musiałabym dla niej wykopać 1,5 metrowy dól o średnicy chyba 1 m :D i wypełnić go żyzną ziemią i przykryć korą, żeby ziemia tak nie wysychała... Nie wiem czy to ma sens.... Ale chyba spróbuję. Taka czeremcha jest ładna, bardziej podoba mi się do naszego ogródka niż jako drzewo: Obrazek

Nie wiem od czego to zależy, czy czeremcha przyjmie formę krzaczastą czy będzie rosła jako drzewo? Może poprzez cięcie?
Ogrodnik04 pisze:Ligustr pospolity spokojnie wystarczy jeden by wydał owoce, derenie są obcopylne więc przydałby się drugi egzemplarz innej odmiany. Rokitnik jest dwupienny więc konieczne jest posiadanie egzemplarza męskiego i żeńskiego.
Na razie ten ligustr jest mały i zaczął chorować :? , derenia muszę dokupić, co do rokitnika, czytam właśnie że ptaki nie bardzo lubią jego owoce.
seedkris pisze:Tylko czy aby to są najlepsze krzewy dla ptasiej stołówki? U mnie derenia jadalnego nigdy nie zjadały. Ligustr był objadany zimą , sporadycznie. Ja dla ptaków sadziłem na swoim ranczo świdośliwę i berberysy. Rokitnika nic nie objada, wisi całą zimę.
Czy mógłbyś polecić mi jakąś odmianę konkretną, nie karłowatą berberysa? Taką krzewiastą i wysoką? Będę wdzięczna, tych odmian jest tyle, że można się pogubić. Aha, i chyba lepiej będzie kupić dwa, trzy? Można zapytać ile Ty masz tych berberysów? :wink:
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ptaki - Owoce jakich krzewów lubią "nasze" ptaki

Post »

Czeremcha amerykańska będzie dobrze rosła na i suchej ziemi. Nasz rodzimy gatunek preferuje miejsca żyzne, wilgotne w pobliżu rzek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”