Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
mdma85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 maja 2017, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Opuntia - opuncja

Post »

A która grupa opuncji zimuje u nas w gruncie? Niedługo wyprzedaże to może uda kupić się.
szymonez
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 gru 2018, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Dobry wieczór!
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem opuncji doniczkowej zakupionej w lokalnej kwiaciarni.

Rozumiem, że w okresie zimowym praktycznie nia ma konieczności jej podlewania. Podlana była może delikatnie 2 razy w ciągu dwóch miesięcy.

Natomiast kilka dni temu zauważyłem, że z tych żółtych kuleczek wyrosło kilka białych pędów. Czy to normalne czy oznacza jakąś chorobę?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuntia - opuncja

Post »

To co wyrasta, to są nowe pędy - odetnij je, bo już są wyciągnięte. Opuncja jak zdecydowana większość kaktusów wymaga zimowania w niskiej temperaturze - poniżej 10 stopni, przechodząc okres spoczynku. Oczywiście dodatkowo przy całkowicie suchym podłożu.
Zresztą podłoże jest do wymiany, powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:5.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jaraczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2019, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktus z Cypru

Post »

Hej, przywiozłam kaktusa z Cypru. Nie mam pojęcia jak się nazywa. Czy to normalne że on tak opada ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktus z Cypru

Post »

To Opuntia vulgaris. Ma za mało światła stąd problem z utrzymaniem pionu i wydłużającymi się nowymi przyrostami.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuncja / Opuntia

Post »

Opuncja, jak inne kaktusy potrzebuje południowego parapetu. Doniczka ma w ogóle odpływ? Białe kamienie też niezbyt korzystne jeśli to marmur albo dolomit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Witajcie, zostałam posiadaczką takich opuncji - to chyba człony prawda (ołówek dla zobrazowania wielkości)? Nie znam odmian, ale wygląda dośc zdrowo i ładnie, przyjechały z daleka :) Doczytałam, że powinnam min tydzień zasuszać je najlepiej w pozycji pionowej. Mam jednak kilka pytań do dalej:
1) Niestety po odcięciu nie użyto ukorzeniacza, ani nie zasypano niczym rany (cynamon, węgiel) - czy powinnam zrobić to teraz lub tuż przed posadzeniem?
2) Dysponuję ziemią do kaktusów i sukulentów firmy na C., mam także agroperlit oraz żwirek akwariowy o frakcji 5-10mm. Mam też keramzyt ale to rozumiem na dno. Czy mogę zrobić mieszankę z w/w czy kupić inne podłoże? Czytałam o piasku, ale nie bardzo wiem gdzie kupić piasek - podobno taki jak do piaskownicy się nie nadaje, a tylko taki widziałam w sklepach budowalno-ogrodniczych.
3) Jakiej średnicy doniczek użyć (żeby zaraz znów nie przesadzać) i jak głęboko umieścić rośliny w ziemi - szczególnie tę dużą, bo może wypadać z doniczki? Czy mogę przygnieść je jakoś większymi kamieniami (mam takie białe, ale chyba wapienne)?
4) Czy południowo-zachodnie okno (straszna patelnia) będzie dla nich odpowiednie? Czy postawić je już tam teraz, w okresie bez ziemi, czy dopiero jak wsadzę w podłoże?

Obrazek
Obrazek

Obrazek
lukasz7295
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2019, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Witam. Od listopada 2018 jestem posiadaczem trzech opuncji. Były w jednej doniczce ale rozsadziłem je do 3. Następnie z jednego wyrosła duża odnoga więc ją uciąłem i zasadziłem do ziemi, przyjęła się. Nabyłem je już z owocami. Do teraz owoce są ciągle zielone, dodatkowo zauważyłem że niektóre jakby stały się miękkie, jakby wysychały od środka. Od owoców zaczęły wyrastać duże odnogi. Teraz pytania:
1. Czy jest szansa aby owoce dojrzały, ewentualnie kiedy można się tego spodziewać, jaka pora roku ?
2. Czy zostawić te odnogi, które wyrosły z owoców, czy jednak lepiej je odciąć i zasadzić w ziemi ?

Stoją na parapecie wschodnim, w podłożu specjalnym do kaktusów, podlewamy wodą co mniej więcej dwa tygodnie w niewielkich ilościach, raz na miesiąc więcej wody z odzywką do kaktusów.

Proszę o pomoc, niepokoi mnie że te odrosty wyrastają z owoców a nie głównej łodygi. No i że owoce nie dojrzewają, ponieważ jak kupowałem opuncje, sprzedająca powiedziała że owoce powinny lada chwila dojrzewać a to było w listopadzie.

https://images89.fotosik.pl/170/4886e4aa68412ef6med.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Przede wszystkim opuncje mają niewystarczające warunki świetlne - mają powyciągane przyrosty. Południowa wystawa to priorytet, ew. wystawienie na sezon na zewnątrz.
Podłoże nieprawidłowe, powinna być mieszanka ziemi żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5.
Podlewasz obficie, tak żeby cała bryła korzeniowa namokła, a potem czekasz aż całkowicie przeschnie podłoże.
Oczywiście zimą musisz zimować w zimnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

A czy ja także mogłabym prosić o odpowiedź na moje pytania? Szczególnie chodzi mi o wielkość doniczki i głębokość sadzenia - opuncje wolą raczej ciasne doniczki czy luźniejsze? Mam taki dość płytki przezroczysty pojemniczek o średnicy 9 cm (przezroczysty bym widziała korzonki) - czy on wystarczy dla tej dużej rośliny czy lepiej kupić doniczkę 14 cm?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Żadnych przeźroczystych doniczek! Bo słońce popali korzenie. Kaktusy naziemne to nie epifity rosnące na drzewach i ich korzenie rosną w glebie.
Kup albo kwadraciaki, albo gliniane. Wielkość dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej , powinna być nieco większa. W przypadku jej braku, jak u Ciebie wybierasz możliwie małe. Osobiście bym wybrał 7 - 8 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Norbercie ta doniczka/pojemnik miałaby stać w osłonce. Nie mam doświadczenia w ukorzenieniu roślin, chciałabym widzieć co się tam dzieje i w razie czego reagować. Wszystkie rośliny trzymam w plastikach + osłonka. Trochę boje się donic z dziurka bo nie mam wyczucia w podlewaniu i nie chce przelać :/
lukasz7295
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2019, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Czy w takim razie odciąć te przyrosty czy zostawić ?
Zmienić ułożenia raczej ciężko, bo mam okna wschód, zachód.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”