Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
bisonen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 maja 2017, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Witam

W tamtym roku moje bukszpany zaatakowała ćma bukszpanowa, bukszpan poszarzał i opadło dużo liści.

W jaki sposób mogę zregenerować i wzmocnić bukszpan po ataku ćmy bukszpanowej ?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

W Krakowie był 1-2 lata temu istny pomór na bukszpany. Bywając w różnych miejscach widziałem ogromne krzewy wycięte w stanie tragicznym przez właścicieli.
Ja walczyłem o moje 6 szt. i prawie się udało. A potem przyszło kilka dni, kiedy zostały z nich resztki zanim się zorientowałem co się dzieje. Nie pomagają opryski Mospilanem czy Decisem bo zawsze wypadają za późno. Wyciąłem je i niestety jest już definitywnie po temacie. Oszczędzę czas, nerwy i pieniądze. Obserwowanie zdychających roślin już mnie nie bawi.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Plynny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry

Widzę, żę tu na forum bardzo dużo doświadczonych osób, więc licze, że ktoś mi podpowie czy i ewentualnie jak mogę uratować moje bukszpany. Mamy je od zeszłego roku. Trzymane były tak jak na zdjęciach w tych donicach (w lato w ogrodzie). Przed zimą zostały przestawione na balkon (bardziej oslonięty od wiatru), owinięte materiałem i w trakcie zimy podlewane. Zimy srogiej w Szczecinie nie było, a nie moglem ich wkopać w ziemię. Po zdjęciu materiału ochronnego iedawno, zobaczyłem , że z trzech bukszpanów, jeden mi usycha, drugi jest w połowie uschnięty a trzeci jest zupełnie zdrowy. Wszystkie trzy bukszpany stały koło siebie, tak samo owinięte i w tych samych donicach. Z tym, że ten który stał najbardziej na zewnątrz jest najbardziej żółty, środkowy tylko w połowie (tył jest zdrowy), a trzeci, który stał praktycznie calkowicie w rogu jest zdrowy i zielony.

Czy da się uratować jakoś te dwa bukszpany? Sytuacja jest taka jak na zdjęciach. Liście są żółtę, ale galęzie po przelamaniu są zielonkawe. Czy jest jakiś sposób na te bukszpany?

Zastanawiam się także skąd taki powód, że jeden bukszpan jest w takim stanie a drugi jest zdrowy? Czy powodem mogą być koty, które czasem przychodzą i załatwiają się na te bukszpany czy jednak ja coś zle zabezpieczyłem przed zimą? W zeszle lato wszystkie bukszpany pięknie wygladały a tu przychodzi marzec i wygląda to tak jak wygląda aktualnie.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Bukszpan - rozmnażanie,produkcja sadzonek

Post »

Właśnie dzisiaj po raz pierwszy robiłam oprysk Mospilanem, bo te gąsienice się pojawiły. Niestety, mam prawie 80 m żywopłotu bukszpanowego i koszty oprysków będą ogromne. Zastanawiam się nad usunięciem krzaków.
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Ja swój niski żywopłot też już musiałem usunąć. Teraz dobierają się do najstarszego mojego bukszpanu. Ta zaraza jest nie do wytępienia :( Tak to wygląda u mnie :(


youtu.be/_wd9cTtRbEk
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

grodnik pisze:Ta zaraza jest nie do wytępienia :(
Zaraza zniszczyła całkowicie żywiciele więc wytępiła się sama. Swoją drogą to smutne bo bukszpan jest piękną rośliną.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Nic się nie wytępiło, nic podobnego. Ćma z powodzeniem przelatuje w kolejne miasta a tam gdzie pożarła już cały bukszpan ochoczo objada trzmieliny, laurowiśnię i inne zimozielone krzewy.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Ja tam nie zamierzam tak łatwo oddać swojego żywopłotu i kilku mniejszych krzaków. :evil: Szukam właśnie Lepinoxu w jakiejś sensownej dla mnie ilości (w PL jest dostępny w 1kg opakowaniach) i będę tym chronić swoje bukszpany. Podobno skutecznie (i długo) działa na tego szkodnika.
Zajrzyjcie do wątku o ćmie bukszpanowej. Tam jest sporo na ten temat. Może razem uda nam się opanować najeźdźcę.
Pozdrawiam,Vivien333
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Co jest przyczyną takiego zbrązowienia liści bukszpanu? Podaje link do zdjęć: https://imgur.com/a/ib9STtZ

Bukszpan posadzony w zeszłym roku. Teraz na wiosnę niektóre liście brązowieją. Czy to jakiś szkodnik? Co powinien kupić aby spryskać bukszpany?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

W zeszłym roku- kiedy? Wygląda na stres przesadzeniowy, jeszcze po prostu nie przyjął się dobrze.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli są świeże przyrosty to ok.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

maryann pisze:W zeszłym roku- kiedy? Wygląda na stres przesadzeniowy, jeszcze po prostu nie przyjął się dobrze.
W październiku. Tak, są nowe przyrosty. Czyli nie ma czym się martwić? Wyrywać te "martwe" listki?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Takie coś mi się nie podoba, dwa listki stulone, trzecim przykryte:

Obrazek

Na innym krzaku na czubku coś sie zaczyna, na innych już gorszy stan:
Obrazek

Obrazek
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”