Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Skoro czytałaś wątek, to raz - za ciemne stanowisko - musi stać bezpośrednio w oknie, a nie w ciemnym kącie - ewidentnie gubi liście od strony ściany, dwa - za suche powietrze od grzejnika. I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adrenalina
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 sty 2009, o 01:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Też zwróciłam uwagę na to, że traci liście od narożnika ale roślina w poprzednim miejscu miała nawet nieco ciemniej i było dobrze.
Pomieszczenie nie jest mocno ogrzewane ale pewnie obojętne to nie jest.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Z początku, po zakupie albo w lecie jako tako da sobie radę, ale to i tak nie będzie prawidłowy wzrost. Generalnie wszystko wychodzi w okresie jesienno - zimowym jak masz mało światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kobako
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 31 sty 2019, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek

Fikus benjamina. Ok 1,5m. Przygarnięty ok 6m temu - od tego czasu stoi w jednym miejscu, przy dużym oknie, obok jest mały grzejnik. Od kilku dni masowo zrzuca liscie z brązowymi plamkami. Dodatkowo niektóre liście pokryte są czyms - jakby spryskane lakierem do włosów (?) Na kilku liściach zauważyłam małe kropelki. Na kilku widziałam też ok 2mm brązowe pałeczki. Nie ruszały się. Większosc zrzuconych lisci to jednak liście z brązowymi plamami.

Czy to coś grzybowego czy szkodnikowego czy oba na raz?

Mam w domu Topsin M. Myślalam zeby spryskać + za jakis czas coś na szkodniki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Tylko przeciwgrzybobójczy, ale wcześniej przesadź do nowego podłoża - mieszanki ziemi i rozluźniacza. Sprawdź korzenie, bo najprawdopodobniej fikus jest przelany. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie mokre.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annekhe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o zdiagnozowanie co się dzieje z Benjaminkiem. Stoi w pracy od wielu lat, fakt, w ciemnym kącie, ale nie ma możliwości przenieść go w inne miejsce. Od kilku miesięcy systematycznie żółkną i opadają mu liście. Na spodzie każdego liścia zauważyłam białe, woskowe kropeczki,pod każdą brązową plamkę. Liść żółknie, w końcu odpada. Nie są to tarczniki, bo już miałam z nimi do czynienia. Nie wygląda mi na wełnowce. Nie zauważyłam pajęczyny, ale z kory na gałązkach odpadają malutkie kawałeczki. Jak uratować roślinę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Nie widzę, żeby to było coś niepokojącego. Raczej problem leży w zbyt ciemnym stanowisku i tam nie może zostać. Po prostu długo tam nie pożyje. Fikus potrzebuje światła i jeszcze raz światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mastexius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2019, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus benjamina w "słabej kondycji"

Post »

Dzień dobry. W firmie mamy fikusa i od momentu jego zakupu jakieś 2 lata temu trochę mu się pogorszyło, co pokazują liście. Staram się go regularnie podlewać. Chociaż nie wiem ile (robię tak na oko). Stosowałem preparaty takie w pipetkach wtykane w doniczkę, a obecnie preparat do roślin doniczkowych gardenic, ale jakoś nie mogę go wrócić do stanu z zakupu. Proszę o rady, co mogę zrobić.

https://imagizer.imageshack.com/img924/9961/hRGflM.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/9820/IsShn3.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/4001/Mll8Px.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Ten fikus stoi za daleko od okna - sądząc po zdjęciu to gdzieś w środku biura, szkodzi mu klimatyzacja, ogrzewanie oraz pewnie ma nieprawidłowe podłoże - pewnie nawet nie był przesadzany po zakupie.

Resztę znajdziesz w wątku, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz w nim wszystkie odpowiedzi.
Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grape9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 gru 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory Ficus Beniamina

Post »

Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc. Mam dwa pytania, a ponizej opis nieco bardziej szczegółowy.
- Co oznacza opadanie malutkich, jeszcze niewyrośniętych listków?
- Czy można / warto teraz (w sierpniu) przesadzić benjamina?

Mój fikus beniamina gubi malutkie, jeszcze niewyrośnięte pędy (takie nierozwinięte listki). Opadają na potęgę. Widać, że chcę rosnąć, ale coś mi nie pasuje. Część liści rośnie, ale większość tych malutkich opada.
Tak się dzieje zarówno z benjaminem, którego mam już jakiś czas, jak i z takim ukorzenionym w tym roku.
Oba stoją na wschodnim oknie. Stosuję raz w tygodniu nawóz do roślin zielonych, podlewam jak ma sucho, zwykle dwa razy w tygodniu.
Wydaje mi się, że ten większy benjamin wymaga przesadzania, bo z doniczki w dole wyrosły mu długie korzenie, takie naokoło 10 cm. Czy można go teraz przesadzić, czy lepiej poczekać do wiosny?

Dziękuję!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Nieprawidłowe podłoże, podlewanie, itd. Trzeba przesadzić.
Szczegóły znajdziesz w wątku, to jest typowy przypadek jeśli chodzi o te rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grape9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 gru 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Wątek jest już tak długi, że można się pogubić :) czyli dla pewności - mam przesadzić już teraz? Nie czekać do wiosny?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Tak, przesadzić teraz. Rozumiem, że ma jasne stanowisko w pobliżu okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”