Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jeżeli Adenium, które wyrosną z tak opisanych nasion, będą kwitły takimi kwiatami, to byłoby super, piękny z ładną kolorystyką kwiat, niezbyt często pokazywany. Trzymam kciuki za dobre wschody i szybki wzrost roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Skoro i tak już się tu udzielam, to zapytam o coś jeszcze...
O jedną sadzonkę już tutaj pytałam, więc teraz pora zapytać o jej siostrzyczkę. Wysiana była jakiś miesiąc po niej, tym razem jednak wymoczona została w wodzie (moje pierwsze nasionko od razu wylądowało w ziemi).
Jak tak na nią patrzę, to wydaje mi się nieco inna od swojej "rówieśniczki" i jak na moje oko ma nieco inne listki. A może to tylko mi się tak wydaje? ;:169 Nasionka były od tego samego sprzedawcy i z tego samego opakowania.
Z góry przepraszam za okropnie wyglądającą doniczkę. Sadzonki siedziały na parapecie, gdy w pokoju był remont i zebrały trochę gładzi mimo przykrycia :|
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje początki nie były łatwe. Te sadzonki też nie są idealne .Popełniałam dużo błędów ,no ale uczy się całe życie. Znalazłam zdjęcia maluszków i obecnych wyciągających się sadzonek. Podaję do obejrzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jak będzie cieplej to je przesadzić ?




--- 24 mar 2019, o 15:48 ---

Wystawiłam swoje Róże na słońce ,zasilam Rhisotonic i do kwitnących.
Kinia34
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Po wczorajszym nawrocie zimy (dobrze, że na bardzo krótko), dzisiaj dużo słońca. Skorzystałem z takiej pogody i wystawiłem kilka moich Adenium i nie tylko, na zewnętrzny parapet:
- Adenium obesum, przesadzone, przycięte wcześniej, już ładnie się zieleni:

Obrazek

- Adenium obesum ostatnio przesadzone, jeszcze nie pokazują listków mam nadzieję, że w niedługim czasie, coś na tych roślinach zacznie się "dziać":

Obrazek

- nadal rosną i rozkwitają pąki kwiatowe, na jednym z Adenium obesum, którego jeden kwiatuszek, pokazałem kilka postów wcześniej:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzisiejszą wiosenną pogodę witają rozkwitające kolejne kwiaty na Adenium Thai socotranum, zaszczepionym zrazami Adenium obesum:

Obrazek

Obrazek

- "niecierpliwie" oczekują w kolejce na rozkwitnięcie kolejne pąki kwiatowe:

Obrazek

- jedni "cieszą się" z nadciągającej wiosny, drudzy z "godnością żegnają" się:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Adenium to rośliny dla cierpliwych, w związku z tym trochę poprzynudzam :) .
Kilka razy próbowałam ukorzenić sadzonki Adenium, udało mi się raz
2017
Obrazek

2018
Obrazek

Aby podłoże nie wysypywało się z doniczki, użyłam siatki i był to zły pomysł, korzenie przerosły prez maleńkie oczka i ... zgrubiały. Podczs przesadzania ta część poza siatką ukruszyła się, mam nadzieję, że nie będzie jakichś złych konsekwencji - rana została zasypana cynamonem i obsuszona.
2019
Obrazek

Obrazek

Roślina ponownie została posadzona w keramzyt, ale ze trzy cm wyżej, jak do tej pory. W ostatecznej wersji górna warstwa keramzytu została zastąpiona lawą .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trzeba sporo czasu, aby coś ładnego z tego wyrosło.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

barbra13 pisze:Adenium to rośliny dla cierpliwych, w związku z tym trochę poprzynudzam :) .
;:oj Jakie przynudzanie, takimi wiadomościami trzeba się dzielić i dokładnie opisywać, jak się to robiło, począwszy od składu podłoża w jakim odbywało się ukorzenianie, jak przygotowana była sadzonka i jak się nią opiekowano w czasie ukorzeniania, niech inni też skorzystają.
barbra13 pisze:Kilka razy próbowałam ukorzenić sadzonki Adenium, udało mi się raz 2017
- A jakie były przyczyny, że pozostałe próby nie powiodły się ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Do końca nie wiem, dlaczego mi się udało i dlaczego nie. Sadzonki przygotowywałam podobnie tzn. podsuszałam kilka dni po uprzednim potraktowaniu węglem drzewnym, albo cynamonem.
Udana próba - podłoże to drobny żwirek plus trochę lekkiej ziemi do wysiewu.
Nie udało się w samym keramzycie, nie udało się w woreczku strunowym w kokosowym podłożu i jeszcze w innych różnych mieszankach, czy w samym żwirku.
Jest bardzo dużo czynników mających wpływ na ukorzenianie, podłoże to tylko jeden z nich. Wielkość sadzonki (w tym także grubość) temperatura, oświetlenie. Z moją jedną udaną próbą :) mogę tylko teoretyzować, pisać, "co mi się wydaje", ale to nie ma sensu.
W uzupełnieniu do moich wcześniejszych zdjęć-
pierwsze to lipiec 2017
drugie - marzec 2018
Przez tych kilka miesięcy od lipca do marca próbowalam zmusić roślinę do wypuszczenia większej ilości korzeni, zmieniłam podłoże na akadamę, ale niewiele to dało.
Potem posadziłam do samego drobnego keramzytu, przez rok korzenie bardzo zgrubiały, tylko pomysł z tą siateczką był nieudany. Teraz na dno dałam bardzo gruby keramzyt (aby ten drobny nie wypadał przez dziurki).
I mam nadzieję, że te rany na uszkodznych korzeniach (zasypałam je cynamonem i obsuszyłam) zagoją się. Na razie nie podlewam, tym bardziej, że znów zrobiło się zimno.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

barbra13 pisze:Do końca nie wiem, dlaczego mi się udało i dlaczego nie.
- po prostu zbyt krótko opiekujemy się tymi roślinami, jeszcze zbyt mało o nich wiemy i o ich wymaganiach szczególnie, że nasz klimat bardzo znacznie odbiega o tego w którym egzystują w swoim środowisku naturalnym.

Mnie również przytrafiło się zdarzenie z Adenium i również nie potrafię rozwikłać tej zagadki.
Niestety po kończącym się sezonie zimowym i na początku wiosennego sezonu nie wszystko "idzie" tak, jakbym tego oczekiwał Również rośliny "zapadają" na jakieś choroby. Podczas podlewania (9.04.2019) wszystkich Adenium, miałem okazję zrobić przegląd tych, które najgorzej znosiły czas zimy.

Obrazek

Obrazek

Nie jestem w stanie wywnioskować, jaka jest - była przyczyna takiej infekcji - powstania takich zmian w miejscu blizny - zrośnięcia podkładki ze zrazem i w jego najbliższych okolicach. Liczę, że nie jest to jakaś "epidemia", tylko pojedynczy przypadek, powstania takich zmian na roślinie. Nie napiszę, że nie jestem zły, bo tracę roślinę, która kwitła bardzo ładnymi pełnymi kwiatami:

Obrazek

Dzisiaj (11.04.2019) próbowałem uzyskać ze zdrowo wyglądającego głównego pędu, zrazy do zaszczepienia i ewentualnego w przypadku udanego szczepienia, przedłużenia "życia" Adenium obesum 'Hassade Red', na innych zdrowych podkładkach. Niestety nie powiodła się - zaszczepiony "szlachetny" zraz, już był w stanie "agonalnym":

- wygląd podkładki tuż poniżej miejsca szczepienia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- widok miejsca odcięcia "szlachetnego" zrazu, nad zainfekowanym chorobowo miejscem:

Obrazek

- widok przekroju odcinków "szlachetnego" zrazu, pobranych z różnych długości zrazu;
- organoleptycznie, "rdzeń szlachetnej" podkładki, bardzo odbiegał od wyglądu rdzenia na zdrowych roślinach - jest szklisty nie jest wydzielany płyn, jak w przypadku odcięcia zdrowej gałązki. Na odcinku - części zraza (z lewej strony fotki) brak rdzenia, wygląda jakby zanikł:

Obrazek

- przekrój caudexu m/w 3 cm poniżej miejsca szczepienia:

Obrazek

- przekrój caudexu m/w 5 cm od miejsca szczepienia:

Obrazek

- w dwóch ostatnich przekrojach caudexu, jego środek miękki, suchy, na rozciętych płaszczyznach nie "pokazywał" się żaden płyn, "sok". Na ostatnim przekroju, na obrzeżach pokazała się "mleczna" wydzielina, a cały środek caudexu , również bez oznak wilgoci i jakiejkolwiek wydzieliny - soku w dotyku jak mocno "zbity" tampon z waty.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dla otarcia "łez" po stracie jednej rośliny, druga wynagradza kwiatami.
Pierwszy starszy kwiat "starzeje" się, drugi pąk kwiatowy rozkwita, ale jeszcze nie w pełni z rozłożonymi płatkami, trzeci pąk rośnie i czeka na swoją kolejkę, (na czwartej fotce, kolor "zniekształcony" przez promienie zachodzącego słońca i miejsce robienia fotki :( )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ElMd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 kwie 2019, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Adenium

Post »

Dzień dobry
Nie wiem co dolega mojej roślinie. Pomożecie w identyfikacji problemu ? :)
https://zapodaj.net/50a0dafbe49c2.jpg.html
https://zapodaj.net/1a16391f4c230.jpg.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A może warto od razu podać dokładne warunki uprawy i opis pielęgnacji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ElMd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 kwie 2019, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przyznam, że nie wiem jakie informacje są istotne. Kupiłem roślinę we wrześniu w ubiegłym roku. Od końca listopada do końca lutego nie podlewałem zgodnie z zaleceniem sprzedającego wszystkie liście opadły. Od marca zacząłem podlewać ładnie rosły nowe liście następnie przesadziłem do większej doniczki użyłem ziemi do kaktusów. Stoi cały czas w tym samym miejscu tzn na parapecie od strony wschodniej. Do tej pory nie stosowalem żadnych odżywek. Podlewam rzadko góra raz na tydzień
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”