Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Niestety aż tak prosto jak z kamykami nie jest. Trzeba to odmoczyć i dopiero płukać, tak, że na bierząco przy przesadzaniu się nie da, trzeba mieć nadwyżkę. U mnie tak stoją upchnięte po kątach aż znajdę czas i chęci a wywalam też wszystko co pływa stąd perlit i keramzyt odpadają. Wiadra po psiej karmie są do tego celu bardzo przydatne bo można stawiać w słupek. Jakieś większe kawały korzeni przy przesadzaniu lepiej oczywiście od razu wywalać. Ja się niestety lubię w tym wszystkim babrać i stąd takie rozwiązanie bo przy mojej ilości roślin to oszczędność pieniędzy żadna. Przy twoich hektarach dopracowanie wygodnej metody to już kawał grosza... Oczywiście do siewów bym takiej odzyskiwanej nie dał (gdybym siał) starszakom się sprawdza.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ważne, że lawa jest na tyle ciężka, że nie pływa po powierzchni wody. Jest zatem jakiś punkt zaczepienia, by ją płukać. Do siewów na pewno nie będę jej używał. Sieję w odpadowy drobny piasek, który pozyskuję z wstępnego przesiewania piachu, którego kiedyś kupiłem 5t a okazał się nieco zbyt drobny i tej najdrobniejszej frakcji zawsze się pozbywam.
Na razie chcę posadzić do lawy roczne siewki i zobaczyć co się będzie działo.
Co do ceny to jakby kupić za jednym razem trochę więcej, np. taką jedną paletę to może dałoby się ponegocjować cenę i zjechać z kosztami transportu. Muszę pomyśleć. Na razie nowe stoły są ważniejsze. Trochę kicha, że w Trójmieście nie ma nikogo, kto handluje lawą i trzeba to ściągać z Wrocławia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Mam do przesadzenia spore rozmiary kaktusow i agaw. Zależy mi na tym aby podłoże było lekkie, chodzi o dzwiganie donic. Czy jak dam 30% ziemi uniwersalnej A do tego keramzyt, lawe 3-5mm i pumeks 3-7mm (te dwa ostatnie już zamówiłam) bez piachu i zwirku to im zaszkodze. No nie mam siły juz ich dzwigac. Będą rosły w takim podłożu?
Pozdrawiam
Ewa
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Moim zdaniem będzie super, tylko nie podlewaj `na pamięć` bo to jednak trochę dłużej trzyma wodę niż żwir tej samej granulacji. No i lawa wbrew pozorom bardzo lekka nie jest, ale w takim mixie powinna być odczuwalna r?żnica.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

ewa-es pisze: Zależy mi na tym aby podłoże było lekkie, chodzi o dzwiganie donic.
Czyli najlepiej keramzyt, perlit, pumeks. Proste sprawdzenie - to co pływa po wodzie , to co tonie można uznać za ciężkie.
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję za odpowiedź :) tak lawa nie jest lekka nie mniej jednak lżejsza od żwirku a podobno dostarcza składników odżywczych. Brałam pod uwagę perlit ale on podobno najdłużej trzyma wilgoć z tych składników. Czy w takim składzie kaktusy częściej nawozić ?
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Żwirek nie dostarcza żadnych składników. Jest jałowy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Chodzi za mną ostatnio pomysł, żeby z moimi kaktusami coś zrobić i dać im nowe życie.
Kupiłam ziemię do kaktusów, ale mnie kusi jakiś większy bajer typu kwadratowa szklana donica i warstwy różnego podłoża ,tak żeby to trochę wyglądało ozdobniej.
Podpowiecie mi jakąś logiczną kompozycję podłoża do doniczki dla małych kaktusików, która i będzie wyglądać i będzie im służyć? O ile da się to pogodzić.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Szklane naczynie to najgorsze z możliwych, w jakie można posadzić kaktusy. Ma same wady. Rośliny będą się męczyć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ou,toś mi podgasił moją podnietę.
Możesz napisać coś więcej dlaczego szkło tak bardzo nie? Bo jeśli chodzi o odpływ to kwadrat który oglądałam ma sporą dziurę na dnie. Na doniczki bez dziury bym nawet nie zwracała uwagi. To bardzo ładne grube szkło, myślałam o warstwie jakiegoś grysu, keramzytu, warstwie ziemi dla sukulentów itd.

Ewentualnie czy możesz zaproponować coś z bardziej ozdobnej półki w czym kaktusy będą i wyglądać i się czuć?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Sebastian (Farel) robi sam fajne doniczki. Może Cię to zainspiruje.
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... i#p6024598
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kilka osób już widziałam, że robiło i oczy z orbit wyłażą. Szalenie mi się to podoba taki styl tylko nie wiem czy taki laik jak ja będzie w stanie to odwzorować. Mnie się nawet układ żwirku wydaje sztuką.
A muszę te kaktusy wreszcie ruszyć, bo mi się cisną w doniczce z aloesami.
Dzięki za ten wątek, przewertuję i się nawpatruję :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Przede wszystkim szkło jest przezroczyste a korzenie wymagają ciemności. Dodatkowo dostęp światła powoduje rozwój glonów, które obrastają powierzchnię naczynia i je szpecą. Same glony nie szkodzą roślinom ale ich produkty przemiany materii hamują wzrost korzeni i utrudniają pobieranie składników odżywczych. Poza tym, tak bardziej z mojego punktu widzenia, szkło jest ciężkie, grube, mało ustawne, drogie i zabiera cenne miejsce. Dodatkowo tłucze się. Średnio raz w tygodniu jedna doniczka spada mi ze stołu na betonową podłogę. Jeśli doniczka byłaby szklana to miałbym pełno potłuczonego szkła we foliaku, co jest mało fajną sprawą. Wystarczy sobie wyobrazić kilka tysięcy roślin w szklanych pojemnikach i już wszystkiego się odechciewa :wink:
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”