Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj trochę matematyki.Odpowiemy sobie na pytanie ile cebulek na działce potrzebuje ktoś, kto zbija ciśnienie tak jak ja.

Obrazek

Dziesięć średnich liści waży prawie 40 gramów, czyli jeden liść to około 4gramy.Na kilogram wychodzi około 250 liści.
Ja zbijając ciśnienie jadłem codziennie słoik o wadze 200gramów przez dwa tygodnie, czyli przez dwa tygodnie zjadłem 700 przetworzonych liści.
Później potrzebowałem dwa słoiki tygodniowo, czyli 100 liści na tydzień.Rok ma 52 tygodnie, czyli 5200liści na rok plus 700 w początkowej fazie, razem plus minus 6tys liści, czyli 12tys cebulek, ponieważ z jednej cebulki powinniśmy obrywać liść co dwa lata.
Wychodzi mi , że ktoś tak jak ja chcący obniżyć ciśnienie przez spożywanie czosnku niedźwiedziego potrzebuje około 12tys cebulek na działce.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Czosnek wymaga żyznej, próchnicznej gleby.
Aby to pokazać rzuciłem parę liści z mojej uprawy na czosnek dziko rosnący na słabej glebie.
W internecie można spotkać film, gdzie czosnek rośnie na piasku.Owszem coś tam niby urośnie, jak wsadzimy cebulki, ale zaniknie, a to co urośnie trzeba oglądać z lupą.

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

:wit Szukam pomysłu żeby czosnek po zbiorach zielskiem nie zarastał .
W tym roku liście dość ostre w smaku , może przyczyną jest susza ?
Podleję dość solidnie i porównam smak .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie rośnie w rządku w sąsiedztwie poziomki. Jakoś specjalnie przy nim nie chodzę. Jak obumrą liście to powierzchnię zarasta mech, trochę lichej trawy ewentualnie jaskółcze ziele. Jesienią zasypią go liście jabłoni. I tak w głębokim cieniu ma się dobrze.
Zauważyłam że, czosnek mogą rozsiewać mrówki lub gryzonie. Staram się w czasie gdy czosnek zaczyna wysypywać nasiona, załamywać nasienniki w kierunku ziemi. Co roku widzę potem nowy szpaler siewek wzdłuż płotu betonowego :wink:
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Dzisiaj parę zdjęć z moimi roślinkami.
Zdjęcia roślin na nasiona.Cebulki tych roślin mają już ładnych parę lat.Z tych roślin nie pozyskuję liści, aby nasiona były wartościowym materiałem siewnym.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
A teraz dla przypomnienia zdjęcie z roślinami z dwóch skrzynek, którą to historię ciągnąłem dłuższy czas.Jak widać dają sobie całkiem dobrze radę.Każda z tych kępek to setki roślin w wieku od 1 do 3lat.Przy tej gęstości nie ma miejsca na inne rośliny.Rośliny będą przesadzane od lipca, jak skończą wegetację.

Obrazek

Jeszcze niedawno tak wyglądały rośliny w skrzynkach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Marna ta moja 6-kępkowa mini plantacja,ale zawsze to coś na początek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dosadziłem w ubiegłym roku w innym miejscu kolejne sadzonki i wszystkie ładnie się przyjęły.Po zimie niestety nic się nie pokazało i zapewne już nie wyrośnie. ;:222
Podobnie zawsze nie mam farta z chrzanem.U innych rośnie sadzony jak chwast a u mnie daremna robota. ;:224
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Na moim czosnku, który rośnie pod leszczynami pojawiły się rdzawe plamki. Co to jest?
W innych miejscach np. pod jesionem czegoś takiego nie ma.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
To jest prawdopodobnie rdza.W mnie jest prawie co roku.
W tym roku jeszcze jej nie ma , bo jest sucho , a noce są zimne.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Czosnek zaczyna powoli kwitnąć.Około połowy czerwca zbieramy nasiona.W internecie jest dużo głupot na temat rozmnażania z nasion, dlatego słów parę na ten temat.
1.Siejemy możliwie wcześnie po zbiorach, czyli w czerwcu i lipcu.
2.Nie przykrywamy ziemią.
3.Nasiona nie potrzebują stratyfikacji, aby wykiełkować.Powinny wykiełkować na jesieni.
4.Siejemy na butwiejących liściach lub innej butwiejącej materii organicznej.Odczyn powinien być neutralny lub zasadowy.
Na filmie numer 2 jest mowa o specjalnym podłożu.To podłoże to świeży biohumus, zrobiony z tektury, a białe plamy to dolomit.
Poniżej zamieszczam moje filmy z uprawy czosnku niedźwiedziego z nasion.
Na forum dużo dawałem zdjęć i komentowałem, więc nikt nie powinien mieć problemu z uprawą czosnku niedźwiedziego z nasion.
Po wykiełkowaniu nasion na jesieni powinniśmy przysypać je delikatnie.Ja tego nie robiłem, bo chciałem zrobić zdjęcia siewek w lutym.
Czasu jest sporo do siewu, ale warto się już teraz przygotować.Przede wszystkim poczytać na ten temat.
Kiedyś miałem klientkę, która mnie wyzywała od oszustów, bo we wrześniu cebulki kupione w lipcu jeszcze nie wydały liści.

Film nr 1
youtu.be/L8AjvD9OKuE
Film nr 2
youtu.be/Xja623aZL2s
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Uzupełnienie do filmu nr 1.
Na filmie nr1 są pokazane skrzynki z filmu "Wykopki 2018". Na dole były cebulki jedno- i dwuletnie,a na górze posiane nasiona.Te duże liście to są liście starszych cebulek.Niżej zamieszczam zdjęcia, gdzie dokładnie widać liście z posianych nasion i liście starszych cebulek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.

Powoli zbliża się czas zbiorów nasion.Warto się przygotować na zbiory i sianie nasion.

Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

:wit A konkretnie jak się przygotować na zbiory nasion ?
Myślałam by ściąć kwiatostan i odłożyć do wysuszenia ,
dojrzeją nasiona po ścięciu ? W ubiegłym roku sporo
nasion wysypało się nim zdążyłam zebrać .
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Naszykować sobie "butwiejących liści lub innej butwiejącej materii organicznej".
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”