Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Lubię zabawę z kosiarką :P :D tak więc wracając do mojego pytania ? :)...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Ja przed siewem niczego nie stosuję, bo nawóz może zaszkodzić młodej trawce. Później jak dobrze zacznie rosnąć daję niewielką dawkę polifoski, mniej więcej we wrześniu, gdy już nie ma upałów.Pomoże to dobrze przezimować, a następnie znów sypię wiosną, ogólnie tylko raz w roku.
Zakładałam trawnik pod wysokimi sosnami, gdzie gleba była wyjałowiona przez barwinek i o dziwo mam tam najpiękniejszy trawnik w ogrodzie, choć w czasie suszy muszę podlewać, mało wody z opadów dochodzi.Już nawet musiałam raz kosić w tym sezonie.Nasiona z Biopon, uniwersalna.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Założenie ogrodu na nowej działce po budowie domu, prośba o pomoc.

Post »

Bez przesady z tym kosztownym trawnikiem,tylu ludzi tylko go kosi 2-3 razy w miesiącu i jak przyjdzie susza to jest ładniejszy jak te mocno wypielęgnowane.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

pH obniżyć siarczanem magnezu czy amonu ?
rolend
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 mar 2019, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Podpisuje się pod pytaniem Kacper90.

Mam pH około 7.0, niby niewiele powyżej wartości optymalnej, ale zastanawiałem się czy może próbować obniżać teraz czy może później?
Z tego co słyszałem to i tak obniżania wrtości o 1 stopień to proces czasochłonny, i może potrwać nawet 2 lata, pytanie ile w tym prawdy?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Założenie ogrodu na nowej działce po budowie domu, prośba o pomoc.

Post »

Nie opieram się na doświadczeniach "tylu ludzi" lecz na własnych, gdzie automatyczne podlewanie w czasie suszy pracuje codziennie, a kosiarka dwa razy w tygodniu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Trawnik już po wertykulacji. Czy można już robić odsiewki trawy?
Pozdrawiam Patryk
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Czy zakładając trawnik z rolki można zastosować nawóz o składzie NPK(S) 8-20-30 (5) ?
rolend
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 mar 2019, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Nic nie mów, liczyłem na słowa otuchy a tu tylko mnie uświadomiłeś że będzie to droga przez mękę :D.
2 dni samo grabenie kamyków, późnij 1 dzień żeby te "kupki" kamyków po przewozić, a jeszcze nie skończone.

Trawa już zamówiona, siewnik czeka na materiał i lecimy. Mam nadzieję tylko że to pH gleby koło 7.0 nie wpłynie negatywnie.

teraz kwestia szukania traktorka do koszenia bo manualnie to sobie nie wyobrażam :) ..... nie jest łatwo.

Myślę o nawodnieniu automatycznym, niestety budżet i czas nie pozwoli w tym roku, więc będę kombinował za rok, będzie cięzko, ale myślę że do zrobienia.

Pozdrawiam.
Szykons
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 kwie 2019, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zakładanie nowego trawnika

Post »

Witam serdecznie jestem na etapie zakładania trawnika, w obecnym czasie jest polna samosiejka i chcę j zlikwidować i przygotować poletko pod nowy trawnik. Chciałbym starą darń usunąć bez ingerencji Roundopa.Czy glebogryzarka i wyczesanie ziemi pozbawiając ją kęp starej trawy zda egzamin jako podłoże na nowy trawnik ? Trawa wybrana firmy Barenbrug ponieważ uważam ją za najrozsądniejszy wyboó.
jarzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2019, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy podlewać trawnik?

Post »

Witam, czy podlewać trawnik który zasiałem 2 dni temu i ciągle w nocy występują przymrozki? Nie mam jak podlewać rano jedyna godzina to 18.
bejronix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 kwie 2015, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witajcie, rok temu zakupiłem dom od developera. Rozsypał on na działce 500m2 (z czego trawy będzie około 250m2) 2,5 wywrotki żyznej (tak mówił) ziemi. Następnie przejechała po tym wszystkim orka. W tym roku planuję posadzić na niej trawnik.

Zbadałem zasadowość tej gleby w kilku miejscach i z reguły wychodzi około 8pH, więc zbyt zasadowa. Ponadto na większości obszarów jest gliniasta. Czytająć różne źródła wiem, że muszę glebę rozluźnić i zakwasić. Zastanawiam się teraz jak to zrobić.

Myślałem by rozsypać 6-7m3 żwiru gruboziarnistego i 6-7m3 torfu - co razem powinno dać warstę około 6cm i solidnie wymieszać glebozgryzarką.

Z drugiej strony zastanawiam się czy aż tak warto inwestować, ponieważ sąsiadowi ogrodnicy podczas siania trawy usypali bardzo cienką warstwę swojej "dobrej ziemi" (tyle co zmieściło się na 3 przyczepki do osobówki) i trawę ma bardzo ładną. Co byście poradzili?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam :)
Mam pytanie odnośnie pH podłoża przy zakładaniu trawnika z rolki. Czy pH 6,5-7 będzie odpowiednie czy jednak za wysokie i muszę je obniżyć ? Jeśli wymagane jest obniżenie to czy dobrym pomysłem będzie rozsypanie przed rozwinięciem trawy 2 cm warstwy kwaśnego torfu w celu obniżenia pH ? Czy może pH podłoża 6,5-7 jest odpowiednie i nic nie robić tylko kłaść trawę ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”